Blog
Uszczelnienie taśmą z polichlorku winylu
W artykule znajdziesz:
Uszczelnienie taśmą z polichlorku winylu
Uszczelnienie taśmą z polichlorku winylu o szerokości 120 mm może być stosowane przy spiętrzeniach do 2,0 m; przy wyższych spiętrzeniach należy stosować taśmę o szerokości 220 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uszczelnienia asfaltowe opisane powyżej, zgodnie z cytowaną normą BN-63/8950-01, powinny być stosowane przy spiętrzeniach powyżej 3,0 m.
Podstawowym wyposażeniem każdej śluzy komorowej są urządzenia cumownicze, służące do bezawaryjnego przeprowadzenia statku przez śluzę i zabezpieczenia jego postoju w czasie napełniania lub opróżniania komory. Do urządzeń cumowniczych należą pachoły i krzyże cumownicze. Pachoły umieszcza się wzdłuż obu ścian komory w odstępach równych około jednej trzeciej długości statku. Poza tym odstęp między pachołami nie powinien być w żadnym przypadku większy niż 30 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Aby obciążenie pachoła nie przenosiło się na ściany śluzy, pachoły musiałyby stać w dość znacznej odległości od krawędzi ściany, co byłoby bardzo niekorzystne ze względów eksploatacyjnych. Dlatego też obecnie fundament kotwiący pachoł łączy się wprost z blokiem ściany, uwzględniając w obliczeniach ściany śluzy oddziaływanie pachoła. W oparciu o pomiary wykonane na istniejących obiektach obciążenie pachoła lub krzyża cumowniczego może być przyjęte jako równe sile poziomej o wielkości wyznaczonej ze wzoru. Pachoły wykonuje się z drewna, żeliwa, żelaza lub żelbetu.
Wysokość pachołów nad rzędną korony ścian śluzy przyjmuje się równą 0,7-0,9 m, a grubość 0,3-M),5 m (uprawnienia budowlane).
Krzyże i haki cumownicze. W śluzach o wyższych spadach (ponad 3 m) oprócz pachołów konieczne jest zainstalowanie urządzeń cumowniczych w licu ścian komory w postaci krzyży lub haków cumowniczych. Te stałe urządzenia cumownicze osadza się w licowych powierzchniach w specjalnych wgłębieniach, aby nie zmniejszać szerokości komory śluzowej w świetle. Odstępy poziome krzyży cumowniczych mogą wynosić 15-20 m, pionowe 1,5-2,0 m. Z lewej strony każdego pionu krzyży cumowniczych należy przewidzieć drabinki ścienne, służące do schodzenia i wchodzenia przy przekładaniu cum śluzowanego statku w zależności od chwilowego stanu wody w komorze. Drabinki, podobnie jak krzyże, ukryte są w specjalnych wnękach (program egzamin ustny).
Urządzenia pływające
Drabinkę ścienną stosowaną na budowlach żeglugowych śródlądowych dróg wodnych według BN-64/8943-01. Wzajemne usytuowanie opisanych urządzeń zalecane przez autorów niemieckich. Niezależnie od powyższego należy przewidzieć takie same drabinki zejściowe na każdej ścianie przy obydwóch głowach, służące do komunikacji w czasie remontu śluzy. Drabinki te naturalnie muszą być doprowadzone do rzędnej dna komory (opinie o programie).
W ostatnich czasach, zamiast niewygodnych stałych urządzeń cumowniczych, zaczęto stosować w komorach śluz pływające lub mechaniczne haki zmieniające swe położenie zgodnie ze zmianą poziomu wody w komorze.
Urządzenia pływające składają się ze zwykłego haka, przymocowanego do pływaka beczki metalowej, poruszającej się zgodnie ze zmianą poziomu wody w pionowej wnęce w ścianie komory. Pływak jest zaopatrzony w rolki kierujące, opierające się na zabetonowanych w ścianach wnęki szynach (segregator aktów prawnych). Do haka przymocowuje się koniec liny o długości 20 m i średnicy 16 mm. Linę tę wybiera się na statek i umocowuje na pachołku pokładu. Jak wykazała praktyka, haki pływające pracują zupełnie dobrze przy temperaturze powyżej 0°C. Dla zapewnienia sprawnej pracy urządzenia także przy temperaturach niższych należy przewidzieć specjalną instalację ogrzewającą wnękę.
Dla zmniejszenia siły uderzenia statku o ściany komory i zabezpieczenia ich od uszkodzeń służą urządzenia odbojowe, które mogą być wykonane w postaci brusów lub ram odbojowych, co jednak pociąga za sobą konieczność zwiększenia szerokości komory śluzy w przybliżeniu o 0,5 m. Najczęściej stosuje się brusy w układzie pionowym rozmieszczone w odległościach co 3-4-10 m. Z powierzchni licowej brusów nie mogą wystawać żadne trzpienie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32