Blog
Uszkodzenia w betonie
W artykule znajdziesz:
Uszkodzenia w betonie
Dla uniknięcia powstawania uszkodzeń w betonie, metoda kontaktowa może być stosowana przy produkcji elementów cienkościennych lub przy produkcji prefabrykatów w zamkniętych formach. Dla zmniejszenia do minimum możliwości występowania ujemnych czynników, a zwłaszcza wyparowywania części wody zarobowej, należy pokrywać odkryte powierzchnie betonu oraz ograniczyć temperaturę nagrzewania elementów. Matryce i formy elementów wykonywanych z betonu na cemencie portlandzkim o wysokiej wytrzymałości ogrzewa się do temperatury 45 - 55 °C, z betonu na normalnych cementach portlandzkich - do temperatury 60 - 70 °C, a z betonu na cementach hutniczych - do temperatury 70 °C. Przyrost wytrzymałości betonu w obróbce kontaktowej zależy, jak we wszystkich metodach termicznych, od temperatury i czasu obróbki. Z danych tych wynika, że metodą tą osiąga się wytrzymałości zawarte w granicach od 31 do 63u/o wytrzymałości 28-dniowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Obróbka termiczna betonu w termobasenach i formach koszulkowych.
Metoda ta polega na obróbce termicznej betonu za pomocą gorącej wody. Ze względu na sposób przekazywania ciepła elementom betonowym, rozróżniamy:
1) obróbkę betonu w termobasenach,
2) obróbkę betonu w formach koszulkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Termobaseny są to zbiorniki z gorącą wodą, w których zanurza się elementy prefabrykowane na okres dojrzewania, trwający zwykle 8 do 16 godzin.
Wodę w termobasenie podgrzewa się i utrzymuje w stałej temperaturze 74 do 85 °C za pomocą rur i elementów grzejnych, albo też po ostygnięciu wody do temperatury 60 do 65 °C spuszcza się ją do specjalnych kotłów, gdzie zostaje podgrzana do 85 °C i przepompowana z powrotem do termobasenu (uprawnienia budowlane).
Termobasen
Do termobasenu wprowadza się zwykle na specjalnych wózkach lub stelażach w stanie rozformowanym, rzadziej w formach zamkniętych, jak np. w przypadku elementów sprężonych strunobetonowych. Przy dojrzewaniu w termobasenach elementów rozformowanych, beton tyci elementów powinien być już związany i częściowo stwardniały, dlatego te; cykl produkcyjny elementów rozformowanych podgrzewanych wodą jest stosunkowo długi.
W niektórych wytwórniach zagranicznych stosujących ter system sztucznego dojrzewania (w USA) elementy po uformowaniu przebywają w ciągu co najmniej 15 godzin w suszarni powietrznej, gdzie beton wiąże i przechodzi pierwszy okres twardnienia w temperaturze 30 do 35 °C (program egzamin ustny).
Dojrzewanie w termobasenie elementów rozformowanych przez okres 8 godzin w temperaturze około 75 °, po uprzednim kilkunastogodzinnym wstępnym twardnieniu betonu w podwyższonej temperaturze, umożliwia po jednym dniu uzyskanie wytrzymałości montażowej Rj 0,70 R28 (opinie o programie).
Przy zastosowaniu form szczelnych zamkniętych i prasowania betonu (np. przez nacisk płytą w czasie procesu dojrzewania betonu zagęszczonego przez wibroprasowanie) już nawet po 3 do 4 godzinach dojrzewania w termobasenie w temperaturze około 75 °C uzyskuje się po jednym dniu wytrzymałość wynoszącą co najmniej Rt 0,70 R28.
Obróbka termiczna betonu w formach koszulkowych polega na zastosowaniu w produkcji prefabrykatów specjalnych form metalowych o podwójnych ściankach. Przez przestrzenie między ściankami płaszcza przepływa gorąca woda o temperaturze 80 do 90 °C i ogrzewa beton. Metoda elektronagrzewu może mieć zastosowanie do sztucznego dojrzewania betonu zarówno w wytwórniach prefabrykatów, jak i na budowie (segregator aktów prawnych). Nadaje się ona specjalnie do obróbki termicznej elementów o dużych przekrojach, do których nie można zastosować innych metod obróbki termicznej. Do głównych zalet tej metody należą ponadto:
3) przeprowadzenie procesu sztucznego dojrzewania betonu bez komór naparzalni, a tym samym bez większych nakładów inwestycyjnych,
4) możliwość obróbki termicznej elementów prefabrykowanych w miejscu ich produkcji.
Metoda elektronagrzewu nie nadaje się do obróbki termicznej elementów i konstrukcji cienkościennych, mających duży moduł powierzchniowy, tj. stosunek powierzchni F (w m2) do objętości elementu V (w m2). Przy obróbce termicznej elementów o dużym modelu powierzchniowym - 20, występuje znaczna utrata wody zarobowej przez wyparowanie. Elektronagrzew uzyskuje się przez przeprowadzenie prądu przez beton. Ponieważ nie związany beton jest elektrolitem o pewnym oporze, część energii elektrycznej zmienia się w ciepło wg prawa Joule’a. Równoważnik energii elektrycznej wynosi więc 864 kcal/kW (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32