Blog

24.05.2021

Uszkodzenia korozyjne

W artykule znajdziesz:

Uszkodzenia korozyjne

Uszkodzenia korozyjne

Uszkodzenia korozyjne (bądź mechaniczne - w czasie montażu instalacji) powłok cynkowych powodują gwałtowną korozję stali węglowej (materiału rury). W procesie tym w ciepłej wodzie rozpuszcza się część produktów korozji - głównie żelaza w ilościach znacznie przekraczających dopuszczalne normy sanitarne. Stąd też często woda pobierana ze skorodowanych wewnętrznie instalacji nie nadaje się nie tylko do picia, lecz również, z uwagi na brunatne zabarwienie, do prania czy innych potrzeb gospodarczych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przeprowadzone w minionych latach badania wykazały, że w latach sześćdziesiątych nastąpiło w Warszawie gwałtowne pogorszenie się jakości wody wodociągowej. W tym okresie wzrosło nie tylko zasolenie wody, lecz również zawartości agresywnych jonów chlorkowych, siarczanowych i azotanowych. Ponadto nastąpił wzrost stężenia związków amoniaku, co spowodowało konieczność dawkowania do wody większych ilości chloru. Nastąpiło również obniżenie zasadowości wody i odczynu pH, natomiast wzrosło stężenie agresywnego C02 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wszystkie te czynniki spowodowały, że warszawska woda wodociągowa w tym okresie zmieniła swe właściwości ze słabo korozyjnej na silnie korozyjną.
Powyższe zjawiska spowodowały, że w opracowanej w roku 1970 pierwszej redakcji wytycznych projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej szczególną uwagę zwrócono na ochronę korozyjną instalacji. Zresztą już wcześniej, bo od 1969 roku, zaczęto stopniowo wprowadzać do praktyki najważniejsze zalecenia dotyczące ochrony antykorozyjnej tych instalacji (uprawnienia budowlane).

Protektorowa ochrona

W tym czasie wprowadzono następujące zalecenia:
- rozpoczęto stosowanie rur ocynkowanych o grubszej powłoce cynku z usuniętym śladem szwu zgrzewanego wykonywanych zgodnie z tzw. tymczasowymi warunkami technicznymi TWT-2,
- usunięto mosiądz z instalacji c. w. u. i rozpoczęto wykonywanie ich z jednorodnego materiału,
- jako zasadę wprowadzono automatyczną regulację temperatury c. w. u. na poziomie 55°Ci5 K, co oznaczało obniżenie temperatury obliczeniowej o 5 K,
- rozpoczęto stosowanie wewnętrznie ocynkowanych wymienników ciepła oraz protektorowej ochrony wymienników pojemnościowych i zasobników ciepła,
- wprowadzono do powszechnego stosowania w węzłach zasobniki ciepłej wody zabezpieczające wewnętrzną instalację przed gwałtownymi zmianami temperatury,
- wprowadzono wymuszony obieg wody w przewodach cyrkulacyjnych oraz zwiększono prędkości przepływu wody w przewodach rozprowadzających, aby zapobiec osadzaniu się zanieczyszczeń w przewodach poziomych (program egzamin ustny).

Wprowadzenie do praktyki wszystkich wyżej wymienionych zaleceń pozwoliło na opanowanie w Warszawie awaryjnego stanu instalacji c. w. u. i do 1970 roku liczba skorodowanych instalacji znacznie się zmniejszyła.

Poprzednie lata, pomimo szeregu badań i wprowadzonych udoskonaleń, nie rozwiązały jednak problemu korozji instalacji c. w. u (opinie o programie). Uzyskano wprawdzie znaczne przedłużenie żywotności poszczególnych jej elementów, lecz faktu tego nie można uważać za pełny sukces. Stąd też dalsze prace powinny przede wszystkim dążyć do wprowadzenia takiej technologii uzdatniania wody, która poza uzyskaniem odpowiednich właściwości pod względem sanitarnym zmniejszy agresywność korozyjną wody wodociągowej. Ponadto należy zmierzać do wykonywania urządzeń (rur, wymienników) i powłok ochronnych z materiałów, które zapewnią bezawaryjną pracę instalacji w okresie co najmniej 10-15 lat (segregator aktów prawnych).

Procesy korozyjne występujące w instalacjach c. w. u. powodujące niszczenie elementów metalicznych mają podłoże elektrochemiczne. Analizując zatem główne rodzaje korozji pojawiającej się w tych instalacjach, można wymienić korozję wodorową, tlenową, korozję wywołaną różnym stężeniem tlenu w wodzie oraz korozję podosadową.

Na powierzchnię metalu ze względu na jej niejednorodność, różne warunki temperaturowe, różne zawartości zanieczyszczeń oraz sąsiedztwo elektrolitu (ciepłej wody) powstają potencjały elektryczne tworzące galwaniczne mikro ogniwa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami