Blog

24.05.2021

Uszkodzone instalacje

W artykule znajdziesz:

Uszkodzone instalacje

Uszkodzone instalacje

W Polsce zjawisko intensywnej korozji centralnych instalacji ciepłej wody użytkowej w budownictwie mieszkalnym po raz pierwszy wystąpiło w Warszawie w latach 1969-1970. Wzrost liczby instalacji wewnętrznych zniszczonych procesami korozyjnymi zgłoszonych do wymiany w okresie lat 1968-1975 w Warszawie (program uprawnienia budowlane na komputer). Gwałtowny wzrost liczby uszkodzonych instalacji wewnętrznych zaobserwowano również i w innych miastach: Poznaniu, Nowych Tychach, Pruszkowie, a później w Łodzi i Szczecinie.

Istnieją również miasta w których nie występuje zjawisko totalnego niszczenia instalacji wewnętrznych procesami korozyjnymi, należą do nich Lublin, Wrocław i Toruń. Liczba skorodowanych instalacji i gwałtowne zmniejszenie ich trwałości wzrasta również w wielu krajach europejskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID). I tak na przykład w Halle (NRD) perforacja instalacji ciepłej wody w nowych osiedlach mieszkaniowych wystąpiła już po 9 miesięcznym okresie eksploatacji budynków.

W Moskwie wymiana osiedlowych sieci cieplnych rozprowadzających ciepłą wodę z węzłów grupowych następuje już po 2-3 latach eksploatacji; w Tallinie w niektórych wielopiętrowych budynkach mieszkalnych przewody ciepłej wody montowane w latach 1963-1964 ulegały zniszczeniu już w 1966 roku (uprawnienia budowlane). Pogorszenie się w końcu lat sześćdziesiątych trwałości instalacji ciepłej wody wywołane było nie tylko małą odpornością korozyjną instalacji wewnętrznej, lecz również wymienników ciepła. Wymienniki ciepła typu TPJ produkowane ze zwykłej stali węglowej i stosowane wówczas w ośrodkach o silnie korozyjnej wodzie eksploatowane były nie dłużej niż 2-3 lata.

Natomiast wężownice wymienników pojemnościowych wymienione były w niektórych przypadkach nawet po 12 miesiącach.
Nasilenie się wymienionych zjawisk było wynikiem nie tylko pogarszania się jakości wody wodociągowej, lecz również często niestosowaniem w praktyce znanych już zaleceń oraz dążeniem do osiągnięcia jak najniższego kosztu budowy i eksploatacji instalacji (program egzamin ustny).

Powstawanie narośli

Bowiem na początku lat sześćdziesiątych podjęto szereg decyzji, a przede wszystkim:
- zmniejszono grubość powłok ochronnych rur ocynkowanych,
- w instalacjach zaniechano stosowania wymuszonej cyrkulacji z powodu konieczności konserwacji pomp, nadmiernej ich głośności oraz oszczędności energii elektrycznej,
- zmniejszono obliczeniowe zapotrzebowanie na c. w. u. do wartości 80 kg/ /(mieszkańca i dobę), co przy dużym rozbiorze c. w. u. było przyczyną gwałtownych wahań temperatury wody w instalacji wewnętrznej,
- nie stosowano automatycznej regulacji węzłów c. w. u.; było to przyczyną wzrostu temperatury c. w. u. do ponad 60°C w okresach poza szczytowymi rozbiorami wody; tak wysoka temperatura wody powodowała szybkie niszczenie powłok cynkowych na skutek powstawania mikro ogniw korozyjnych o odwróconej biegunowości (opinie o programie),
- wprowadzono przepływowe wymienniki ciepła ze stalowymi płaszczami i mosiężnymi wężownicami, co z jednej strony powodowało przyspieszoną kontaktową korozję płaszczy, a z drugiej w pewnych środowiskach wodnych wzrost zawartości jonów miedzi w wodzie wywołujących przyspieszone niszczenie powłoki rur ocynkowanych instalacji wewnętrznej,
- nie stosowano zasobników c. w. u. ograniczających wahania temperatury wody, jak również umożliwiających osiągnięcie równowagi układu Ca(HC03)2 - C02 oraz usunięcie produktów odgazowania wody; C02 i 02 (segregator aktów prawnych).

Wszystkie te czynniki oraz zwiększająca się agresywność wody wodociągowej w niektórych ośrodkach miejskich spowodowały zmianę charakteru występującej korozji przewodów. Równomierna korozja ścianek wewnętrznych zmieniła postać na korozję wżerową, której towarzyszy powstawanie narośli i osadów produktów korozji żelaza i cynku. Poza wymiennikami i zasobnikami najbardziej narażone na korozję są poziome przewody instalacji wewnętrznej łączące poszczególne piony z węzłem cieplnym. W rurach wżery korozyjne powstają najczęściej wokół miejsca ich zgrzewania, przy czym liczba wżerów wzrasta tym bardziej, im bliżej węzła cieplnego znajduje się przewód (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami