Blog
Usztywnienie całości przekrycia
W artykule znajdziesz:
Usztywnienie całości przekrycia
Dla usztywnienia całości przekrycia wykonuje się w nim przepony o szerokości 12 cm, zapełniając je betonem pachwinowym. Oparcie beleczek na podporach - 15 cm. Podobne przekrycie - stosowane w Rosji (program uprawnienia budowlane na komputer). W przedstawionych tu przekryciach wypełniające pustaki opiera się na dolnych półkach beleczek.
Inne rozwiązanie (NRF), gdzie płyty stropowe opierają się na uformowanym pogrubieniu beleczek w środkowej części ich wysokości. Te przekrycia są jednak mało sztywne (brak nawet nadbetonu usztywniającego przekrycie). W rozpatrywanym tu typie przekryć beleczki strunobetonowe pracują jako wolnopodparte. Stropów tych nie należy obciążać w sposób dynamiczny; poza tym trzeba dążyć, by działające na nie obciążenie użytkowe było jak najbardziej równomierne. Nie należy przyjmować na te przekrycia obciążeń skupionych. Beton pachwinowy oraz ewentualny nadbeton powinien mieć wytrzymałość przynajmniej R,^ = 110 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przekryciach pustakowych z nad- betonem dodatkowymi ich elementami są kształtki (zwykle ze żwirobetonu) zamykające skrajne pustaki od czoła, by nie wlewać betonu do ich wnętrza. W budownictwie przemysłowym belki należą do najczęściej spotykanych elementów nośnych przekryć dachowych o niewielkich rozpiętościach (rzadko przekraczających 18H-24 m w zależności od ich obciążenia, przyjętego rodzaju zbrojenia itp.), jak również stropów o znaczniejszych obciążeniach użytkowych (uprawnienia budowlane). W pierwszym przypadku mogą one mieć drugorzędną funkcję nośną (jeśli opierają się z kolei na głównych elementach nośnych, np. ramach, kratach itp.) lub spełniają rolę elementów głównych (o rozpiętościach jak wyżej). Wykonuje się je obecnie głównie jako elementy prefabrykowane choć nieraz zdarzają się przypadki ich monolitycznego wykonania (gdy prefabrykacja przekrycia jest nieopłacalna wobec małej liczby elementów nietypowych wymiarów, gdy wymagana jest duża sztywność przekrycia itp.). Konstrukcja belek stropów międzykondygnacyjnych uzależniona jest bezpośrednio od przyjętej konstrukcji stropu (program egzamin ustny). Mogą być one monolitycznie wykonywane ze stropem bądź też prefabrykowane jednoprzęsłowe lub jednoprzęsłowe umonolitycznione w ustrój ciągły.
Belki monolityczne
Istnieje duża różnorodność ich przekrojów (korytkowe, teowe, dwuteowe) o zbrojeniu tradycyjnym oraz sprężonym. Ze względu na dużą zależność przyjętego ich typu od zastosowanej konstrukcji obiektu belki te nie zostały przedstawione w tym punkcie (opinie o programie).
Belki monolityczne nie mają w budownictwie przemysłowym cech zbyt różniących je od belek stosowanych w budownictwie miejskim lub komunalnym omówionych w tomie X Budownictwa Betonowego (mogą tu występować jedynie większe obciążenia użytkowe od podwieszenia transportu wewnętrznego itp.).
W tym punkcie omówiono natomiast belki prefabrykowane przekryć dachowych o zbrojeniu niesprężonym oraz belki sprężone kablami, strunami i prętami z wysokowartościowej stali. Z konstrukcji typowych podano tu przede wszystkim belki stosowane w Polsce, (analogiczne belki stosowane w innych państwach różnią się jedynie wymiarami przekrojów i ich stosunkami, nośnością dostosowaną do przyjmowanych tam przekryć itp.) (segregator aktów prawnych).
Zwykle stosowanym przekrojem belek jest przekrój dwuteowy nieco rzadziej teowy (często występują tu trudności ze zmieszczeniem zbrojenia w strefie rozciąganej). Przekrój prostokątny przyjmowany jest tylko w drugorzędnych belkach o małych wymiarach poprzecznych (np. płatewki).
Wiele możliwych kształtów przekrojów, z których każdy ma z kolei dużo wariantów wymiarowych (promocja 3 w 1). Wysokości belek o przekrojach dwuteowych oraz teowych przyjmuje się w granicach: dla belek o stałych wysokościach h - 1/12-7-1/18 l, a dla belek dwuspadowych - w środku rozpiętości h = l/lO-r-1/16 l oraz na podporach h = 1/20-5-1/35 I; wysokość minimalna drugorzędnych belek o stałym przekroju prostokątnym wynosić powinna nie mniej niż 1/20 l, gdzie l jest rozpiętością belki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32