Blog

30.05.2022

Utrata wilgoci

W artykule znajdziesz:

Utrata wilgoci

Pełzanie oblicza się wówczas jako różnicę między całkowitym odkształceniem w pewnym okresie próbki obciążonej i skurczem podobnej próbki swobodnej, przechowywanej w tych samych warunkach i w takim samym okresie. Jest to dogodne uproszczenie, ale, skurcz i pełzanie nie są zjawiskami niezależnymi, do których można stosować zasadę superpozycji i w rzeczywistości wpływ skurczu na pełzanie polega na zwiększeniu pełzania. W przypadku wielu konstrukcji rzeczywistych pełzanie i skurcz występują jednak jednocześnie i rozpatrywanie ich razem jest często dogodne z praktycznego punktu widzenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z powyższej przyczyny, a także dlatego, że większość dostępnych danych dotyczących pełzania uzyskano korzystając z założenia o addytywności pełzania i skurczu, w większości rozważań niniejszego podrozdziału za pełzanie uważa się różnicę między odkształceniami pod obciążeniem długotrwałym a skurczem. W przypadku jednak, gdy konieczne jest ujęcie bardziej zasadnicze, czynione będzie rozróżnienie między betonem obciążanym w warunkach, w których nie może następować ruch wilgoci do ośrodka otaczającego lub z niego (pełzanie rzeczywiste lub podstawowe), i dodatkowym pełzaniem związanym z utratą wilgoci (pełzanie przy wysychaniu). Odpowiednie określenia i definicje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po zdjęciu obciążenia długotrwałego odkształcenia ulegają natychmiast zmniejszeniu o wartość równą odkształceniom sprężystym w danym wieku, niższą zazwyczaj niż odkształcenia sprężyste przy obciążaniu. Po takim natychmiastowym odprężeniu następują zmiany o przebiegu stopniowym, nazywane pełzaniem odwrotnym. Kształt krzywej pełzania odwrotnego jest nieco podobny do krzywej pełzania pierwotnego, lecz krzywa ta znacznie szybciej zdąża do swej wartości maksymalnej [6.44]. Pełzanie o kierunku przeciwnym nie osiąga nigdy wartości pełzania pierwotnego i pełzanie nie jest zjawiskiem w prosty sposób odwracalnym (uprawnienia budowlane).

Trudność interpretacji

W większości przypadków pełzanie badano doświadczalnie w celu określenia, jak wpływają nań różne właściwości betonu. Trudność interpretacji licznych spośród dostępnych wyników jest związana z okolicznością, że przy projektowaniu składu mieszanki betonowej niemożliwa jest zmiana jednego czynnika bez równoczesnego zmienienia przynajmniej któregokolwiek z pozostałych. Jednocześnie zmianom ulegają na przykład zawartość cementu i stosunek wodno-cementowy mieszanki o określonej urabialności. Wpływ niektórych parametrów jest jednak oczywisty (program egzamin ustny).

Jednym z najważniejszych spośród takich parametrów jest względna wilgotność ośrodka otaczającego beton. Dla danego betonu pełzanie jest tym większe, im owa wilgotność względna jest niższa. W przypadku próbek pielęgnowanych w wilgotności względnej 100%, a następnie obciążonych i wystawionych na działanie atmosfery o różnej wilgotności. Wynikiem takiego postępowania jest bardzo różny skurcz występujący w poszczególnych próbkach w pierwszym okresie po przyłożeniu obciążenia długotrwałego (opinie o programie).

Prędkości pełzania w tym okresie odpowiednio się zmieniają, lecz w wieku późniejszym zdają się wzajemnie przybliżać. Tak więc wysychanie pod obciążeniem wzmaga pełzanie betonu, tj. wzbudza dodatkowe pełzanie przy wysychaniu. Wpływ wilgotności względnej jest znacznie mniejszy lub w ogóle zanika w przypadku próbek, które osiągnęły równowago wilgotnościową z otoczeniem, zanim zostało przyłożone obciążenie. Pełzanie takiego betonu jest nazywane pełzaniem podstawowym. Wynika stąd, że względna wilgotność otoczenia niewiele wpływa na pełzanie betonu obciążonego w starszym wieku (segregator aktów prawnych).

Beton, który przejawia duży skurcz, wykazuje zazwyczaj również duże pełzanie. Nie oznacza to, że oba zjawiska są spowodowane przez tę samą przyczynę, lecz oba mogą być powiązane z tym samym aspektem struktury zhydratyzowanego zaczynu cementowego. Nie należy również zapominać, że beton pielęgnowany i obciążany przy stałej wilgotności względnej przejawia pełzanie oraz że pełzanie nie powoduje znaczniejszej utraty wody z betonu do ośrodka otaczającego, a wreszcie, że ciężar betonu nie wzrasta w czasie pełzania odwrotnego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami