Blog
Utrzymywanie dróg
W artykule znajdziesz:
Prace przy utrzymaniu wałów, dróg i innych urządzeń, określane w źródle również jako „szarwark”, wykonywane były nadal niezmiennie przez tychże chłopów. W końcu XVI w. płacono za pańszczyznę po 2 talary z włóki. Wydaje się jednak, że nie wszystkie wsie od razu przeszły na system pieniężny. W 1596 r. Cedry Wielkie nadal odbywały pańszczyznę sprzężajną w dawnym wymiarze, a więc po jednym wozie i jednym pługu z czterech włók ziemi. Podobnie w końcowym roku wojny i tuż po wojnie z lat 1626-1629 chłopi żuławscy wykonywali osobiście prace połowę przy oraniu i obsiewaniu folwarku grabińskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jak wiemy, w okresie wojny wsie żuławskie nie płaciły czynszów i pańszczyzny pieniężnej, korzystając następnie z odroczeń płatności, a wreszcie ze zwolnień. W maju 1629 r. Osice zobowiązane zostały do przywiezienia z Gdańska od Georga Hopnera ziarna siewnego. Jednocześnie Kieżmark, Leszkowy, Cedry Wielkie, Wocławy i Miłocin otrzymały polecenie zaorania ziemi i obsiania jej tym ziarnem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W pracach tych wspomniane wsie miały wystawić ludzi i narzędzia rolnicze według norm z okresu, w którym wykonywano pańszczyznę sprzężajną. W czerwcu tegoż roku zagrodnicy z całych Żuław mieli przeprowadzić sianokosy. W następnym roku na 18 i 19 marca wyznaczono termin orki, którą przeprowadzić mieli mieszkańcy wielu wsi żuławskich (uprawnienia budowlane).
Zbliżony charakter miały prace wykonane przez wsie żuławskie głównie w lipcu 1626 r., kiedy Gdańsk przygotowywał się do spodziewanego oblężenia przez Szwedów. Nie stosowano już wówczas norm praktykowanych przy wymiarze pańszczyzny sprzężajnej. Decydowała raczej potrzeba chwili i charakter robót, jakie miano wykonać. Tak na przykład Błotnik, Trzcinisko i Szerzawa wysłać musiały do Gdańska na dwa dni po trzech ludzi z wozem z każdych czterech włók. Osice dostarczyć miały po trzech ludzi z wozem z każdych dwóch włók w celu naprawy drogi koło szańca przed Bramą Wyżynną. Steblewo i Ostrowite wezwane zostały do zaczęcia jeszcze w tym samym dniu wożenia ziemi na wały przy Bramie Żuławskiej (program egzamin ustny).
Opłata pieniężna
Zagrożono im jednocześnie, że w przypadku niestawienia się do pracy zabierze się im sprzężaj i kto inny wykona tę pracę. Najwięcej wsi uczestniczyło w zbiorze lub wożeniu siana do miasta. Koszwały i Miłocin przeprowadzić miały sianokosy na Ostrowie Bogatka i Wiślinka przewoziły siano z Reduty Płońskiej do miasta. Inne wsie woziły do Gdańska siano ze stodół miejskich w Grabinach i Pleniewie (opinie o programie). Że wszystkie te prace spotykać się musiały z zastrzeżeniami ze strony chłopów żuławskich, sądzić można z przykładu Osie, które w 1627 r. woziły z Niedźwiednika faszynę na szańce wokół miasta. Sołtys i mieszkańcy tej wsi, jak również burmistrz Gdańska zaznaczają wówczas, że nie jest to pańszczyzna, ale praca wynikająca ze stosunku o charakterze lennym Herren Dienst w przeciwieństwie do Scharwerck) i że będzie ona kiedyś wynagrodzona (segregator aktów prawnych).
Zobowiązani też byli chłopi żuławscy do różnorodnych przewozów. .Jeszcze w XVI w. wykonywali oni dwutygodniową zwózkę faszyny z Mierzei na wały wiślane, jednakże obowiązek ten uległ według zeznań świadków przemianom. Pierwotny 14-dniowy wymiar uległ redukcji do 8 dni, następnie zastąpiony został 10 furami z włóki, by w końcu ulec zamianie na ekwiwalent pieniężny - po szelągu za furę. W początkach XVII w. zwyczaj ten był już tylko opłatą pieniężną, jakkolwiek ówczesny zarządca wałów - Hans Kohl -usiłował, jak się wydaje, reaktywować wożenie faszyny z Mierzei. Brak dalszych wzmianek źródłowych przekonuje, że starania te nie przyniosły spodziewanego rezultatu (promocja 3 w 1). Spotykamy natomiast wzmianki o wożeniu przez chłopów żuławskich różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak cegła na budowę kościoła w Wocławach oraz drewno na budowę budynków gospodarskich w Grabinach lub do umocnienia wałów wiślanych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32