Blog

04.01.2022

Tory taczkowe

W artykule znajdziesz:

Tory taczkowe
Tory taczkowe

Wobec znacznej rozmaitości czynności związanych z transportem budowlanym i robotami załadunkowo-wyładunkowymi oraz różnorodności maszyn i urządzeń stosowanych przy ich wykonaniu, bezpieczeństwo pracy zależne jest od przestrzegania licznych zasad i przepisów (program uprawnienia budowlane na komputer). Najlepsze warunki dla bezpiecznej pracy przy wszelkich rodzajach robót, a w szczególności transportowych, powstają przy ścisłym przestrzeganiu właściwych przepisów technologicznych z robotami tymi związanych oraz przy dobrze zorganizowanym ich przebiegu. Niezależnie od tych podstawowych warunków, od których zależy bezpieczna praca, istnieje szereg specjalnych przepisów dotyczących techniki bezpieczeństwa poszczególnych rodzajów transportu budowlanego. Niektóre z tych zasad i przepisów wymienia się poniżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy transporcie poziomym na budowach istotne znaczenie ma utrzymywanie wszelkich przejść i przejazdów - wolnych od zawadzających przedmiotów, od gruzu błota i śniegu. Tory taczkowe znajdujące się ponad terenem powinny mieć szerokość co najmniej 1,20 m i być zabezpieczone poręczami oraz deskami krawędziowymi. Przy przewozie materiałów pojazdami kołowymi i konieczności przewożenia ładowaczy należy zostawić dla nich wolne i bezpieczne miejsca w skrzyni samochodu (uprawnienia budowlane).

Przy przewozie materiałów taborem wąskotorowym, przy spadku większym niż 6%o i napędzie ręcznym - wszystkie wagoniki muszą być zaopatrzone w hamulce wraz z platformami, przy czym jazda na wagonikach pełnych jak również pustych jest wzbroniona (program egzamin ustny). Prędkość pociągów na torach wąskich przy przejeździć przez rozjazdy powinna być ograniczona do 5 km/godz. Stosowane na budowach hamowanie wózków kolebowych za pomocą zakładania w ramy wózków drągów jest niedopuszczalne. Wyładowywanie wózków kolebowych przez wywracanie ich na siebie jest zabronione.

Wszelkie operacje

Na każdym urządzeniu transportu pionowego oraz pionowo-poziomego (żurawie) powinna być umieszczona tablica z uwidocznieniem granicznego udźwigu (na urządzeniach transportu pionowo-poziomego powinny być podane graniczne udźwigi w zależności od pochylenia wysięgnika do poziomu lub w zależności od odległości wodzaka od osi obrotu nadwozia) (opinie o programie).

Przed rozpoczęciem robót związanych z transportem budowlanym wszyscy biorący w nim udział powinni być dokładnie pouczeni o bezpiecznych metodach wykonania tych robót. Wszystkie żurawie muszą być zaopatrzone w automatyczne ograniczniki udźwigu i wysokości podnoszenia.

Wszelkie operacje przy stosowaniu żurawi i innych mechanizmów służących do podnoszenia ciężarów powinny być dokonywane płynnie. Szybkie włączenia, a w szczególności szybkie przełączenia żurawia na bieg powrotny, mogą spowodować uszkodzenia mechanizmów żurawia. Niedopuszczalne jest przewożenie osób jakimikolwiek urządzeniami służącymi do transportu materiałów (segregator aktów prawnych).

Przy przemieszczaniu ładunków ponad przedmiotami znajdującymi się na trasie przenoszenia odległość między danym przedmiotem a ładunkiem nie powinna być w żadnym razie mniejsza niż 0,5 m. W celu niedopuszczenia do przetarcia liny na krawędziach przenoszonego przedmiotu należy na krawędzie te nakładać drewniane nakładki. Jednym z najważniejszych wymagań bezpieczeństwa pracy wszelkiego rodzaju żurawi jest takie ustawienie zblocza wysięgnika (haka podnośnego), aby znajdowało się

ono pionowo ponad podnoszonym ładunkiem. Gdy warunek ten nie jest spełniony i gdy na skutek tego ładunek, zamiast pionowo, podnoszony jest pod kątem, może nastąpić wywrócenie żurawia, a przynajmniej niebezpieczne rozhuśtanie ładunku w czasie podnoszenia (promocja 3 w 1). Z tego samego powodu niedopuszczalne jest odrywanie podnoszonego ładunku od terenu (przymarznięcie) lub wyrywanie przedmiotu przyciśniętego innymi przedmiotami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami