Blog

Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 2
12.05.2022

Uwodnione krzemiany wapniowe

W artykule znajdziesz:

Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 3
Uwodnione krzemiany wapniowe

W myśl drugiej teorii proces twardnienia zapewnia głównie klej mineralny, składający się z koloidowych uwodnionych krzemianów, który zagęszczając się skleja ze sobą poszczególne ziarna kruszywa. Żel, utworzony początkowo na powierzchni ziaren cementu w postaci błonek mało przepuszczających wodę, utrudnia dalszy proces hydratacji wewnętrznych części ziaren cementowych. Twardnienie żelu tłumaczy się wewnętrznym odsysaniem wody, a przy przechowywaniu na powietrzu - również wyparowaniem i karbonizacją. Z czasem żel, stwardniały w wyniku zagęszczania, krystalizuje (program uprawnienia budowlane na komputer).

W latach 1928-1931 A. A. Bajkow uczynił próbę pogodzenia krystalizacyjnej i koloidowej teorii twardnienia spoiw. Według jego teorii, gdy cement lub inne spoiwo styka się z wodą, natychmiast rozpoczyna się reakcja chemiczna, przy czym zachodzi ona na powierzchni ziaren spoiwa. Dalszy proces twardnienia - A. A. Bajkow dzieli na trzy okresy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Okres pierwszy (przygotowawczy) - rozpuszczanie. W tym okresie niektóre (rozpuszczalne) produkty reakcji przechodzą do roztworu, odsłaniając następną warstwę ziarna materiału wiążącego; warstwa ta z kolei uwadnia się, produkty reakcji rozpuszczają się i proces ten powtarza się tak długo, aż ciecz otaczająca ziarna materiału wiążącego zamieni się w roztwór nasycony. Według A. A. Bajkowa okres przygotowawczy odnosi się tylko do wapna i uwodnionych glinianów. Uwodnione krzemiany wapniowe według A. A. Bajkowa są w wodzie praktycznie nierozpuszczalne, wydzielają się od samego początku w postaci drobniutkich stałych cząsteczek i tworzą z wodą układ koloidalny (uprawnienia budowlane).

Okres drugi - koloidyzacja, czyli wiązanie. Okres ten charakteryzuje się tym, że w nasyconym roztworze dalsze rozpuszczanie nowo utworzonych produktów jest już niemożliwe i rozpuszczone produkty reakcji będą wydzielać się w postaci żelu. Przy hydratacji cementu, w drugim okresie tworzą się od razu dwa żele - z produktów rozpuszczalnych reakcji (wapna i uwodnionych glinianów) i nierozpuszczalnych (uwodnionych krzemianów) (program egzamin ustny).

Teoria twardnienia cementów

Okres trzeci - rekrystalizacja, czyli twardnienie. W tym okresie rozpuszczalne produkty reakcji zaczynają przekrystalizowywać się, tworząc zrosty krystaliczne. Proces ten polega na rozpuszczaniu się drobniejszych cząsteczek i wydzielaniu się z przesyconego roztworu większych kryształów, których rozpuszczalność jest mniejsza niż kryształów drobnych (opinie o programie).

W tym czasie, kiedy odbywa się rekrystalizacja rozpuszczalnych produktów, żel uwodnionego krzemianu nie ulega przez pewien czas zmianie. Jednak z biegiem czasu, w miarę odsysania wody przez wewnętrzne cząstki ziaren cementu, żel zagęszcza się, co jest przyczyną dalszego wzrostu wytrzymałości kamienia cementowego, zaprawy budowlanej i betonu. W warunkach rzeczywistych trzy okresy nakładają się na siebie wskutek małej szybkości dyfuzji i pojawienia się na ziarnach cementu nowo utworzonych produktów koloidowych i krystalicznych w postaci otoczek nie przepuszczających lub trudno przepuszczających wodę (segregator aktów prawnych).

Teoria twardnienia cementów, wysunięta przez A. A. Bajkowa, odegrała dużą rolę w rozwoju nauki o cementach. Należy podkreślić, że usiłując połączyć teorie krystalizacyjną i koloidową, A. A. Bajkow w tym samym czasie znacznie odstąpił od głównej idei teorii krystalizacyjnej, według której początkowo rozpuszczają się w wodzie produkty wyjściowe, a następnie pojawiają się w przesyconym roztworze krystaliczne zrosty nowo utworzonych produktów uwodnienia.

Według A. A. Bajkowa, początkowo zachodzi hydratacja (reakcja w fazie stałej), a następnie rozpuszczanie się nowo powstałych produktów. W. B. Ratinow przypuszcza, że jeżeli na powierzchni cząstek powstaje otoczka z nowo utworzonych produktów uwodnienia, to rozpuszczalność ich musi być mniejsza od rozpuszczalności spoiwa wyjściowego, gdyż w przeciwnym razie zostałoby zakłócone drugie prawo termodynamiki (samorzutnie zwiększałaby się energia swobodna układu) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 8 Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 9 Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 10
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 11
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 12 Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 13 Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 14
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasada włączenia komory wyrównawczej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami