Blog

22.05.2021

Uzdatnianie wody

W artykule znajdziesz:

Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody

Uproszczony schemat węzła grupowego ze stacją chemicznego uzdatniania wody, odgazowywaczem próżniowym oraz hydroforowym zbiornikiem wyrównawczym. Rozwiązanie to charakteryzuje się układem szeregowo-równoległym z wymiennikami przepływowymi na obu stopniach podgrzewania wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kolumna odgazowywacza zasilana jest wodą o temperaturze 60y65°C, której odpowiada bezwzględne ciśnienie procesu odgazowania od ok. 19,1 kPa (0,2 ata) do 29,4 kPa (0,3 ata). Odgazowywana woda gromadzona jest w zasobniku pod kolumną odgazowywacza oraz w hydroforowym zbiorniku wyrównawczym. Zbiornik ten ma za zadanie obniżenie nominalnej wydajności pomp podających c. w. u. do sieci osiedlowej oraz ograniczenie liczby ich włączeń. Podciśnienie w odgazowywaczu utrzymywane jest za pomocą pompy próżniowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opary i gazy usuwane z kolumny odgazowywacza ochładzane są w chłodnicy oparów. Skropliny uzyskane w tej chłodnicy dopływają przez zamknięcie syfonowe z powrotem do górnej części kolumny odgazowywacza. W opisywanym schemacie pompy tłoczące wodę do instalacji wewnętrznej spełniają równocześnie rolę pomp cyrkulacyjnych. Układ regulacyjny węzła składa się z systemu sterującego pracą pomp i hydroforu wody ciepłej (uprawnienia budowlane). Jedna pompa szczytowa jest wyłączana dwoma sygnałami: pierwszym, przy wzroście ciśnienia w hydroforze i górnym położeniu lustra wody, i drugim, sterującym pracą obu pomp przy przekroczeniu minimalnego poziomu lustra wody w zasobniku odgazowywacza. Pompa druga pracuje w zasadzie w sposób ciągły - z wyjątkiem przypadku opisanego wyżej.

Zbiornik hydroforowy jest zabezpieczony przed ewentualnym opróżnieniem za pomocą dwupołożeniowego zaworu regulacyjnego sterowanego presostatem włączającym pompę szczytową lub osobnym poziomowskazem rejestrującym minimalny poziom wody w zbiorniku (program egzamin ustny). Dopływ wody do kolumny odgazowywacza regulowany jest dwupołożeniowym zaworem odcinającym sterowanym sygnałem z poziomowskazu, który powstaje przy przekroczeniu maksymalnego poziomu wody w zasobniku. Regulacja temperatury wody w węźle odbywa się w sposób tradycyjny, podobnie jak w węźle.

Kotłownia

Ponadto opisywany węzeł powinien być wyposażony w pełen zestaw aparatury kontrolno-pomiarowej i sygnalizacyjnej. System sygnalizacyjny powinien alarmować obsługę o następujących stanach awaryjnych:
- zbytnim obniżeniu temperatury wody podawanej do sieci cieplnej,
- zaniku podciśnienia w odgazowywaczu,
- nadmiernym obniżeniu się poziomu wody w obu zbiornikach,
- zbytnim wzroście temperatury wody za wymiennikiem drugiego stopnia (opinie o programie). Podciśnienie w odgazowywaczu można utrzymywać za pomocą pomp strumienicowych. Schemat takiego odgazowywacza. W tym przypadku w obiegu pompy strumienicowej należy umieścić chłodnicę obiegowej wody roboczej. W węzłach cieplnych usytuowanych przy kotłowni osiedlowej można stosować odgazowywanie nadciśnieniowe przy temperaturze ok. 102-105°C. W tych jednak przypadkach wodę odgazowaną należy ochłodzić po temperatury c. w. u. W literaturze technicznej dotyczącej ciepłej wody użytkowej znaleźć można dużą liczbę różnych metod obliczania głównych elementów tych instalacji, a wśród nich i węzłów cieplnych.

Bogatą bibliografię tego tematu można znaleźć w pracach Stępnia oraz autora (segregator aktów prawnych). W niniejszym punkcie przedstawiono jedynie najnowsze metody obliczeń głównych elementów węzłów, tj. mocy cieplnej wymienników, pojemności zasobników oraz obliczeń hydraulicznych.
Ponadto przytoczono sposób rozumowania, w wyniku którego powstały zależności stosowane obecnie przez projektantów. Dalsze prace nad uściśleniem metod obliczeniowych węzłów cieplnych trwają, stąd też podane wzory i zależności należy konfrontować z aktualnym stanem wiedzy dotyczącej projektowania węzłów cieplnych (promocja 3 w 1).

Zasobniki w węzłach ciepłej wody użytkowej służą do wyrównania obciążenia źródeł ciepła (wymienników, kotłowni czy elektrociepłowni) przy zmiennym zapotrzebowaniu na c. w. u. Zmienny rozbiór c. w. u. wywołujący zmienne obciążenia źródeł ciepła jest przyczyną spadku sprawności przekazywania, transportu czy wytwarzania energii cieplnej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami