Blog

Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 2
04.03.2020

System ruchu równomiernego

W artykule znajdziesz:

System ruchu równomiernego

Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 3
System ruchu równomiernego

System ruchu równomiernego przy wznoszeniu murów i montażu elementów gotowych. Jeżeli w budowli ze ścianami murowanymi mają być montowane za pomocą żurawi gotowe elementy wewnętrzne, jak stropy, biegi i płyty schodowe, ściany działowe, węzły instalacyjne, a oprócz tego mają być dostarczane materiały do robót wykończeniowych, to poprzednio opisane odmiany nie nadają się do stosowania, ponieważ po położeniu prefabrykowanego stropu nie można już dostarczać żurawiem elementów i materiałów do przykrytych pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy wówczas zastosować podział budynku na 2 części. W jednej z nich wykonywa się mury według jedno-działkowej lub dwu-działkowej odmiany, doprowadzając je na wysokość całej kondygnacji, na co potrzeba 3 bądź 6 dni, a w drugiej części już poprzednio wymurowanej, ale nie przykrytej stropami, montuje się wszystkie prefabrykowane elementy i dostarcza materiały do dalszych robót, po czym przykrywa się tę część prefabrykowanymi stropami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W początku następnego okresu 3- lub 6-dniowego grupy budowlane (transportowców, murarzy i cieśli) przechodzą na strop drugiej części budynku, a grupy montażowe - na pierwszą część, gdzie już są postawione mury na wysokość jednej kondygnacji. Dalsze piętra wykonuje się analogicznie.

W ten sposób roboty murarskie i montażowe na jednej kondygnacji trwają łącznie 6 lub 12 dni. Wytrzymałość na ściskanie murów ceglanych jest zależna od wytrzymałości cegły, od rodzaju zaprawy, od grubości spoin, od jakości wykonania i w pewnym stopniu od rodzaju wiązania. W murach bardziej smukłych, gdzie zachodzi możliwość wyboczenia, wytrzymałość zależy nadto od stosunku wysokości do grubości i od usztywnień poprzecznych.

 

Wytrzymałość muru

Wytrzymałość muru jest w ogóle funkcją niezmiernie złożoną, gdzie poszczególne zmienne niezależne mogą się zmieniać w sposób dowolny, trudny do uchwycenia (uprawnienia budowlane).
Doświadczalnie ustalono, że ciśnienia przekazują się od cegły na cegłę nierównomiernie, ponieważ spoiny są ‘niejednorodne, same zaś cegły mają dość znaczne odchyłki w grubości, a ponadto współczynniki sprężystości cegły i zaprawy są różne. Na skutek tego poszczególne cegły w murze ściskanym ulegają nie tylko ściskaniu osiowemu, ale również zginaniu i ścinaniu. To stanowi, główną przyczynę, że wytrzymałość muru na ściskanie jest zawsze mniejsza niż wytrzymałość próbki cegły (program egzamin ustny).
Tm spoiny wspome są grubsze, tym większa jest nierównomierność ich odkształceń (przy odchyłkach od określonej grubości), a więc mniejsza wytrzymałość muru. Prof. O. Graf podaje, że przy zwiększeniu grubości spoin wspornych z 10 na 20 mm wytrzymałość muru ceglanego spada o ok. 12% (opinie o programie).

Im mniej jest spoin wspornych na jednostce wysokości muru, tym grubsze są elementy, z których układa się mur (kamienie bądź cegły), a więc ich wskaźnik wytrzymałościowy wzrasta, co pociąga za sobą zwiększenie wytrzymałości muru.
Im zaprawa jest mocniejsza, tym mniejsza jest nierównomierność odkształcenia spoiny pod elementem murowym, a więc również mniejsze są odkształcenia poszczególnych cegieł bądź kamieni, a zatem większa wytrzymałość całego muru.

Plastyczność zaprawy, która warunkuje łatwiejsze układanie elementów murowych, ma również wpływ na wytrzymałość muru, im bowiem łatwiej jest ułożyć cegłę lub kamień, tym prawidłowi ej leżą one w murze (segregator aktów prawnych).
Jednakże zaprawy o największych właściwościach plastycznych, na skutek dużej różnicy w odkształceniach poziomych pomiędzy zaprawą i elementami murowymi, powodują zwiększenie w tych ostatnich naprężeń rozciągających poziomych, co pociąga za sobą obniżenie wytrzymałości muru.

Przy słabych zaprawach, np. wapiennych, wytrzymałość muru na ściskanie nie spada do wartości wytrzymałości zaprawy, wyznaczonej na próbkach walcowych lub kostkowych, a to dlatego, że wytrzymałość słabej zaprawy w cienkiej spoinie jest zawsze większa niż w walcu lub kostce z powodu sił przyczepności do elementu murowego lub sił tarcia, które powstrzymują wydłużenia poprzeczne zaprawy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 8 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 9 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 10
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 11
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 12 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 13 Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 14
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mechaniczne własności drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami