Blog

Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 2
04.03.2020

Użycie pustaków

W artykule znajdziesz:

Użycie pustaków

Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 3
Użycie pustaków

Mury te układane są w zupełnie taki sam sposób jak mury z pustaków Universal i mają podobne właściwości z tą jednak różnicą, że przy użyciu tych pustaków zużywa się mniej zaprawy do otworów w czasie murowania. Izolacja cieplna jest dobra, podobnie jak w murze z pustaków Universal (program uprawnienia budowlane na komputer).

Charakter zachowania się tego muru przy badaniach wytrzymałościowych jest taki sam jak muru z pustaków Universal (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przytaczamy dla zilustrowania fotografie murów z pustaków Fordon na zaprawie cementowowapiennej i cementowej po wykonaniu próby (uprawnienia budowlane). Wyniki były prawie identyczne z wynikami przy użyciu pustaków Universal, co upoważnia do stosowania ich w takim samym zakresie.

Pustaki te mają w swej grubości aż do 7 rzędów otworów. W swej środkowej części mają zaokrąglone wyżłobienie od góry, zrobione w tym celu, aby przerwać spoinę wspomą, przewodzącą wodę poprzez zaprawę. Występ nad wyżłobieniami ułatwia wzięcie cegły w rękę i jej trzymanie. Istnieją 2 typy tych cegieł: cegły I typu formują mur samodzielnie, cegły II typu układane są łącznie ze ścianką z cegły pełnej; tę ostatnią daje się w celu zwiększenia odporności muru na uderzenia od strony zewnętrznej.

Cegły National mają w środku od góry występ, a od dołu wyżłobienie w celu przerwania spoiny wspornej i możności wygodnego uchwycenia ręką pustaka, podobnie jak w poprzednio opisanych typach. Mury National wykonuje się o grubości 1 pustaka (ok. 20 cm). W naszym klimacie takie mury mogłyby się nadawać do pomieszczeń nieogrzewanych lub dodatkowo izolowanych.

Wytrzymałość muru może być zwiększona za pomocą wprowadzenia do niego uzbrojenia stalowego. Istnieją następujące sposoby zbrojenia:

a) poprzeczne do działania sił ściskających w celu zwiększenia zdolności nośnej na ściskanie,

b) podłużne w kierunku naprężeń osiowych lub zginających w celu zwiększenia zdolności nośnej na rozciąganie i zginanie (program egzamin ustny).

Dotychczasowa praktyka wykazuje, że nie jest celowe stosowanie jako uzbrojenia stali o wysokich znakach wytrzymałości.
Zasada pracy muru obciążonego siłą ściskającą polega na tym, że zbrojenie poprzeczne powoduje w kierunku ułożenia prętów zmniejszenie odkształceń poprzecznych muru i powstrzymuje pęknięcia pionowe, a tym samym zwiększa wytrzymałość na ściskanie.

Zbrojenie

Zbrojenie układa się w spoinach wspornych w dwóch głównych kierunkach (opinie o programie). Pod działaniem obciążenia osiowego muru zbrojenie zostaje zaciśnięte w spoinach i na skutek sił tarcia i przyczepności z zaprawą współpracuje z murem aż do chwili jego zniszczenia. Dzięki dużemu współczynnikowi sprężystości zbrojenie przyjmuje na siebie znaczne naprężenia rozciągające działające w kierunkach poprzecznych do siły ściskającej i na skutek tego przeciwdziała pojawieniu się rys pionowych i ukośnych.

Wpływ zbrojenia poprzecznego jest tym większy, im mniejsze są odstępy między zbrojonymi spoinami wspornymi. Doświadczenia wykazały, że przy ułożeniu zbrojenia rzadziej niż co 5 warstw cegieł zwykłego formatu, jego wpływ na zdolność nośną muru jest mały i nie powinien być brany pod uwagę w obliczeniach (segregator aktów prawnych.
Zbrojenie może być ułożone w następujący sposób.

W tej samej spoinie wspornej układa się pręty o średnicy 3-5 mm najprzód w jednym kierunku, a potem na nich pręty o takiej samej średnicy w kierunku prostopadłym. Ułożone w ten sposób, na kształt siatki prostokątnej, pręty wiąże się cienkim drutem, aby nie zmieniały wzajemnego położenia przy murowaniu. Łączna grubość siatki równa się podwójnej średnicy zbrojenia. Nie wskazane jest stosowanie prętów grubszych od 5 mm, gdyż wymagałoby to znaczniejszego pogrubienia spoin wpływającego ujemnie na wytrzymałość i sprężystość muru, a oprócz tego przyczyniałoby się do tworzenia sztywnych węzłów, w których mogłyby się skupiać naprężenia wywołujące rozkruszanie cegieł.

W kolejnych spoinach wspomych (co każdą lub co drugą) układa się pręty o średnicy 3-8 mm na przemian: w jednej spoinie w jednym kierunku, a w następnej w drugim (promocja 3 w 1). W poszczególnych spoinach wspornych układa się siatkę ciętociągnioną.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 8 Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 9 Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 10
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 11
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 12 Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 13 Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 14
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak dostać pozwolenie na budowę? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami