Blog
Uzyskanie uprawnień budowlanych można podzielić na trzy etapy
W artykule znajdziesz:
Uzyskanie uprawnień budowlanych można podzielić na trzy etapy
Jak zdobyć uprawnienia budowlane ?
W ustawie Prawo Budowlane z 1994 roku możemy przeczytać, że do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie musimy posiadać specjalne uprawnienia budowlane. Oznacza to, że samo ukończenie studiów na kierunkach powiązanych z budownictwem nie wystarczy i trzeba postarać się właśnie o specjalne uprawnienia.
Jak zdobyć uprawienia budowlane?
Uzyskanie uprawnień budowlanych można podzielić na trzy etapy:
1. Zdobycie wykształcenia związanego ze specjalistyczną branżą, którą będzie się w późniejszym czasie zajmować.
W Polsce uprawnienia budowlane są nadawane w Okręgowych Izbach Inżynierów Budownictwa i można wybierać spośród specjalności: architektonicznej, drogowej, mostowej, konstrukcyjno-budowlanej, kolejowej, wyburzeniowej, hydrotechnicznej, instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych, w zakresie sieci instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, wodociągowych, gazowych i kanalizacyjnych oraz w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektrotechnicznych. Aby móc starać się o zdobycie uprawnień w jednej z tych specjalności należy ukończyć studia inżynierskie lub magisterskie na kierunku powiązanych z tymi dziedzinami.
2. Zdobycie dokumentu potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej.
Po uzyskaniu odpowiedniej wiedzy teoretycznej i wykształcenia, można przejść do zdobywania praktyki zawodowej. Dokument taki musi być podpisany przez uprawnioną osobę. W zależności od wybranej specjalizacji wymagane doświadczenie zawodowe mieści się w zakresie od roku do dwóch lat.
3. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu, który potwierdzi znajomość przepisów prawnych związanych z branżą budowlaną oraz praktyczne wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy technicznej.
Kolejnym krokiem jest przystąpienie i uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu ze znajomości przepisów prawnych w branży budowlanej oraz potwierdzającego umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy technicznej. Egzamin jest przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną, którą powołuje organ samorządu zawodowego.
Najnowsze wpisy
W Polsce dostęp do tekstów aktów prawnych, takich jak ustawy i rozporządzenia, jest ogólnie bezpłatny. Są one publikowane w Dzienniku…
Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…
53 465
98%
32