Blog
Wadliwa struktura osadnictwa
W artykule znajdziesz:
Skracając rozumowanie, łatwo stąd przejść do wniosku, że budownictwo czysto mieszkaniowe dla ludności pozarolniczej stanowi na bieżącym etapie problem szczególnie ważny i wymagający doraźnego, a jednocześnie perspektywicznie pojętego ujęcia organizacyjnego. Za takim ujęciem zagadnienia przemawia argumentów z praktyki ostatnich lat w dziedzinie kierowania rozwojem budownictwa na wsi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wystarczy choćby stwierdzenie następującego faktu: Pomimo wyraźnej budownictwa gospodarczego w udzielaniu kredytu państwowego prywatnym, silniej rozwija się na wsi budownictwo mieszkaniowe wszystkim w rejonach silniejszego rozwoju przemysłu. A przecież to bazuje w znacznej mierze na dochodzie ze źródeł pozarolniczych. kanwie istniejącego podziału ziemi wiemy jak bardzo chaotycznego i prowadzi do dalszej deformacji struktury osadniczej w kraju (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na tym tle nasuwają się następujące uwagi. Wiemy z praktyki, że dość często rygory przepisów o terenach budowlanych na wsi są łagodzone wobec inwestorów uzupełniających swoje zasoby budynków, choć pozostaje to w sprzeczności z planem przestrzennym (uprawnienia budowlane). Z tolerancji tej korzystają również gospodarstwa o znikomym potencjale produkcyjnym, prosperujące w oparciu o dochody z pozarolniczego zatrudnienia. Zmierzając więc do skutecznego oddziaływania na niepożądane zjawisko utrwalania wadliwej struktury osadnictwa, winniśmy rozpatrywać każdą inicjatywę budowlaną na wsi w aspekcie zawodowego profilu inwestora. Możliwości ingerencji planu są znacznie większe w tym wypadku względem ludności nierolniczej i gospodarstw najmniejszych (program egzamin ustny).
Teren osadnictwa
Aby jednak mieć podstawy do bardziej zdecydowanego postępowania w realizowaniu idei skupiania osadnictwa, oprócz rygorów potrzebna jest atrakcyjność rozwiązań przewidzianych planami. Terenem osadnictwa dla ludności pozarolniczej na wsi powinny być na bieżącym etapie miejscowości rozwojowe o dogodnym położeniu komunikacyjnym względem miejsc pracy. Powinniśmy dążyć do wyboru takich jednostek osadniczych, w których już obecnie realizowana będzie zasada stwarzania warunków życia na poziomie bliskim standardu miejskiego. Do tych osiedli należałoby kierować inicjatywę budowlaną ludności wiejskiej, tracącej związki z produkcją rolną i zatrudnionej pozamiejscowo. Skupianie tak pojętego budownictwa indywidualnego powinno być wspomagane przez odpowiednie kredyty i dotacje w ramach specjalnego funduszu budownictwa mieszkaniowego na wsi (opinie o programie).
Doświadczenia dotychczasowej praktyki wskazują na poważne trudności przy określaniu miejscowości rozwojowych w oparciu o jeszcze ogólnie zarysowane modele perspektywicznej struktury rolnictwa i osadnictwa. Istnieje jednak grupa około 2000 miejscowości ośrodkowych w kraju (poniżej siedzib powiatu), które mogą już obecnie przejąć te zadania, stanowiąc niewątpliwie podstawowe ogniwa przyszłego układu osadniczego (opinie o programie). Takie postawienie problemu, specjalnie korzystne w terenach przeludnienia rolniczego, może uzdrowić stosunki w strefach podmiejskich, gdzie niejednokrotnie ludność przyległych do miasta wsi ma gorsze warunki dojazdu do pracy w mieście niż mieszkańcy odległego o kilkanaście km wiejskiego ośrodka lokalnego.
Dla poparcia tej tezy posłużę się jeszcze raz wypowiedzią ze wspomnianej konferencji w Poznaniu. W referacie inż. M. Nikicicza o osadnictwie w woj. poznańskim został wysunięty postulat dotyczący 100 osiedli o charakterze miejskim (w tym 30 miast), aby stanowiły one „najbardziej dogodne miejsca osiedlania się nadwyżek ludności ze wsi i źródło odpływu ludności zamieszkałej w nich do miast większych lub rezerwy siły roboczej do przemysłu” (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32