Blog

21.07.2022

Wady wyglądu

W artykule znajdziesz:

Wady wyglądu

Wady wyglądu i zabarwienia polewy są wynikiem niejednolitej konsystencji i nierównomiernego nanoszenia polewy albo spowodowane są obecnością w polewie grudek barwnika. Pęcherzyki powstają wskutek wydzielania się gazów w czasie wypalania. Pęknięcia i harys tworzą się wskutek różnicy rozszerzalności liniowej czerepu i polewy. Są to wszystko wady fabryczne i brane są pod uwagę przy brakowaniu i ustalaniu gatunku płytek. Pęknięcia i harys mogą również występować na płytkach już umocowanych na ścianie. Taki harys w odróżnieniu od fabrycznego nazywa się wtórnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wystąpienie zarysu wtórnego spowodowane jest starzeniem się (zmęczeniem) polewy i stopniowym osłabieniem połączenia polewy z czerepem. Przyczyną tego zjawiska są naprężenia wywołane pęcznieniem i wysychaniem płytki, stosownie do wahań wilgotności ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po wpływem czynników atmosferycznych miękka polewa rozwarstwia się na drobną łuskę. W łaźniach woda ściekająca po płytkach, stopniowo zmywa z nich polewę. Zewnętrzna okładzina ceramiczna ulega ścieraniu przez piasek unoszony wiatrem (np. w środkowej Azji). Pęknięcia przez całą grubość płytek albo rysy występujące wzdłuż spoin okładziny spowodowane są zazwyczaj pęknięciami w konstrukcji budynków (uprawnienia budowlane).

Uszkodzenia i niszczenie spoin mogą być wywołane działaniem kwasów i wilgoci. Niszczące działanie kwasów występuje przy częstym zmywaniu okładziny roztworem kwasu solnego w celu oczyszczenia z brudu i zacieków zaprawy. Przyczyną niszczenia zaprawy w spoinach okładziny zewnętrznej jest również wodoszczelność płytek i przenikanie przez spoiny wilgoci z muru. Z tego względu spoiny w okładzinie zewnętrznej z płytek ceramicznych najczęściej zostawia się puste (bez zaprawy) (program egzamin ustny).

Oddzielanie się płytek

Oddzielanie się płytek od zaprawy zachodzi wskutek niedostatecznej przyczepności wewnętrznej strony płytki do zaprawy oraz kurczenia się zaprawy w czasie wiązania i twardnienia. Przyczyną tego zjawiska mogą być również zmiany wilgotności i temperatury zachodzące w płytkach i zaprawie w okresie użytkowania (opinie o programie).

Oddzielanie się płytek następuje również wskutek zmiany ich objętości przy nagrzewaniu i stygnięciu okładziny w pobliżu grzejników, a także przy zlawilgaceniu okładziny na świeżym murze. Dlatego warstwa zaprawy powinna wypełniać całą przestrzeń pod płytkami. Zagranicą dla uniknięcia oddzielania się płytek układa się je bez zwilżania na cienkiej warstwie (2 mm) specjalnego lepika, którym powleka się już otynkowaną i wyschniętą powierzchnię. Płytki układa się przyciskając je i nasuwając w kierunku płytek już ułożonych, wskutek czego unika się tworzenia pustych miejsc pod narożami (segregator aktów prawnych).

Oddzielanie się płytek razem z zaprawą może być wywołane wstrząsami, osiadaniem i zmianami temperatury samej ściany. Uszkodzenia okładziny z płytek szklanych powodowane są kruchością szkła, złą przyczepnością do zaprawy lub lepika oraz wadliwym umocowaniem płytek. Okładzina łatwo pęka od uderzeń wskutek kruchości szkła osadzonego na twardym podłożu. Przy mocowaniu szklanych płytek śrubami lub wkrętkami najsłabsze miejsce stanowią naroża z otworami do śrub, skąd zwykle rozchodzą się pęknięcia. Gładka powierzchnia płytek powoduje łatwe oddzielanie się od zaprawy (promocja 3 w 1).

Zagranicą umocowuje się duże płyty szklane za pomocą lepi- ka z bieli ołowianej na oleju. W miejscach przechodzenia śrub lub wkrętek daje się podkładki gumowe, a główki śrub lub wkrętek powleka się kolorowym lepikiem. Posadzki z płytek terakotowych (metłachskich) wykazują takie same braki i uszkodzenia jak okładzina ścienna (oprócz wad polewy). Najczęściej spotykaną wadą nowej posadzki z płytek jest nierówność powierzchni - zapadnięcia i wystawanie płytek; przyczyną tego jest nierówność powierzchni podłoża. Stare posadzki ścierają się w miejscach dużego ruchu i stają się śliskie.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami