Blog
Obowiązki i prawa projektanta
W artykule znajdziesz:
Obowiązki i prawa projektanta
Projektantem może być wyłącznie osoba, która posiada uprawnienia budowlane, należy do właściwej izby inżynierów budownictwa i ma opłacone ubezpieczenie OC (program na komputer). Projektant jest uprawniony do wstępu na teren budowy oraz dokonywania wpisów w dzienniku budowy, związanych z jej realizacją. Ma również prawo zażądać wstrzymania robót budowlanych poprzez wpis w dzienniku w sytuacji, gdy:
• stwierdzi możliwość powstania zagrożenia,
• roboty budowlane są wykonywane niezgodnie z projektem (program na telefon).
Podstawowym obowiązkiem projektanta jest opracowanie projektu budowlanego w taki sposób, aby było on zgodny z:
• ustaleniami znajdującymi się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
• ustaleniami znajdującymi się w decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych,
• ustaleniami, na podstawie których zostało wydane pozwolenie na budowę,
• wymaganiami ustawy Prawo budowlane i związanymi z nią przepisami,
• zasadami wiedzy technicznej (program na egzamin ustny).
Udział w tworzeniu projektu
W razie potrzeby projektant powinien zapewnić udział w tworzeniu projektu osobom, które posiadają uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz zadbać o ich wzajemne skoordynowanie techniczne (promocja 3 w 1). Jego obowiązkiem jest także sporządzenie informacji w zakresie BHP uwzględniającej specyfikę danego obiektu. Projektant jest również zobowiązany do uzyskania wszelkich niezbędnych uzgodnień, opinii oraz sprawdzeń zastosowanych rozwiązań projektowych w zakresie, który wynika z przepisów (segregator).
Przepisy nakładają na projektanta obowiązek wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z projektem oraz zastosowanymi w nim rozwiązaniami. Oznacza to m.in. sporządzenie oraz uzgodnienie indywidualnej dokumentacji technicznej. Na żądanie inwestora lub właściwego organu projektant może sprawować nadzór autorski, czyli stwierdzać zgodność realizacji prac z projektem oraz uzgadniać możliwość wprowadzenia wszelkich rozwiązania zamiennych, które zostały zgłoszone przez inspektora nadzoru inwestorskiego lub kierownika budowy. Projektant musi również sprawdzić projekt architektoniczno-budowlany pod kątem zgodności z przepisami (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32