Blog

Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 2
13.02.2020

Wanny wodoszczelne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wanny wodoszczelne uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 3
Wanny wodoszczelne uprawnienia budowlane

W przypadku gdy mamy posadowić ławy fundamentowe poniżej zwieciadła wody gruntowej i nie możemy zastosować studzien depresyjnych ze względu na bezpieczeństwo istniejących w pobliżu budowli, można wykonać wannę wodoszczelną stosując zeskalenie gruntu. Prace możemy przeprowadzić w następujący sposób (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykonuje się wykop do głębokości kilkunastu centymetrów ponad zwierciadło wody gruntowej, pozostawiając istniejące fundamenty częściowo nie odkryte. Pozwala to na łatwiejsze i ekonomiczniej sze osiągnięcie za pomocą elektrod rurowych projektowanego poziomu posadowienia fundamentu. Z kolei zeskala się grunt na potrzebną głębokość wzdłuż obwodu stopy fundamentu, tworząc zeskalone ściany (rys. 1-24). Następnie przystępuje się do zeskalania dna. Po wykonaniu tych prac i utworzeniu wanny wodoszczelnej usuwa się z wewnątrz grunt niezeskalony. Dla zabezpieczenia przed filtracją wody w gruncie o dużej przesiąkliwości tworzymy ściankę zeskalonego gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ścianka szczelna powinna mieć odpowiednią grubość i długość. Po wbiciu elektrod rurowych aż do warstwy nieprzepuszczalnej począwszy od niej nasyca się grunt jednocześnie podciągając elektrody.

Jako wzmocnienie fundamentu zaprojektowano konstrukcję żelbetową, płytowo-żebrową pod całą wieżą. Obliczono, że po wykonaniu tej konstrukcji - uwzględniając część płyty zewnętrznej opartej na wspornikowych częściach belek - naprężenie na grunt wyniesie 2,2 kG/cm2. Przewidziano następującą kolejność wykonania prac. Po wykonaniu wykopu do spodu fundamentu istniejącego należy ułożyć na silnie ubitym podkładzie z chudego betonu dwie warstwy papy na lepiku.

Następnie po podstemplowaniu murów wieży wykonać w murze fundamentowym otwory o wysokości 1,4 m i szerokości 0,5 m w odstępach osiowych co 2,0 m. Z kolei powinno się ułożyć zbrojenie i zabetonować konstrukcję żelbetową, której wysokość wynosi 1,0 m. W murze ponad belkami pozostają otwory o wysokości 40 cm, które należy wypełnić betonem o drobnoziarnistym kruszywie (uprawnienia budowlane). Do konstrukcji należy użyć beton o małym wskaźniku wodno-cementowym. W miejscu gdzie istnieje otwór drzwiowy, zaprojektowano odpowiednią belkę żelbetową w poziomie konstrukcji żelbetowej. Wzmacnianie podłoża fundamentów zamku w Kórniku.

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku zbudowany w XV w. posadowiony był na drewnianym ruszcie palowym. Obniżenie się zwierciadła wody w pobliskim jeziorze spowodowało obnażenie górnej części rusztu, co z czasem doprowadziło do gnicia drewna i wywołało poważne osiadanie fundamentów, spękanie ścian i sklepień. Po sprawdzeniu stanu spękań i przestudiowaniu danych geologicznych przystąpiono do wzmacniania podłoża pod fundamentami zamku metodą R. Cebertowicza. Celem prac było zeskalenie gruntu pod fundamentami zagrożonych ścian, a jednocześnie ich poszerzenie i zmniejszenie naprężeń na grunt (program egzamin ustny).

Ponadto zeskalenie gruntu miało na celu zabezpieczenie budowli przed niekorzystnym wpływem ruchu wód gruntowych oraz przerwanie niszczących procesów o charakterze biochemicznym. Najpierw przystąpiono do wzmocnienia fundamentów ścian od strony wschodniej, najbardziej zagrożonej, aby przeciwdziałać ruchom środkowych ścian. W dalszej kolejności wzmocniono stopniowo fundamenty zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zeskalono około 2600 m3 gruntu, na co zużyto 190 t szkła wodnego i 40 t chlorku wapniowego (opinie o programie).

Przeprowadzony sposób wzmocnień okazał się całkowicie pomyślny. Plomby gipsowe założone w miejscach spękań nie wykazały dalszych odkształceń murów. Grunt nasypowy zawierający kawałki drewna i gruz ceglany jak również warstwy piaszczyste uległy zeskaleniu, zapewniając budowli stateczność. Wzmocnienie gruntów pod fundamentem komina fabrycznego. W jednym z zakładów przemysłowych komin fabryczny o wysokości 70 m oparty na żelbetowej płycie kołowej o średnicy 9 m i grubości 1,0 m wykazał odchylenie od pionu. W celu ustalenia przyczyn wykonano wiercenia geologiczne oraz przeprowadzono badania laboratoryjne gruntu (segregator aktów prawnych). Ustalono, że przyczyną odchylenia jest nierównomierne osiadanie spowodowane posadowieniem komina na gruntach o małej nośności oraz ruchami wód gruntowych. Postanowiono wzmocnić i uszczelnić grunt metodą zeskalenia.

Wokoło płyty fundamentowej komina i wzdłuż fundamentu kanału wbito potrójny rząd elektrod rurowych. Elektrody wbito ukośnie, aby zeskalić grunt pod płytą fundamentową. Głębokość zabicia elektrod wynosiła 8,0 m od rzędnej terenu. Ze względu na dużą średnicę płyty fundamentowej jednoczesne nasycanie gruntu na całym obwodzie nie było możliwe i dlatego elektrody rurowe połączono w grupy i nasycono grunt partiami po przeciwległych stronach obwodu fundamentu. Elektrody rurowe, wbite prostopadle do powierzchni, były perforowane od dołu na długości 1 m. Po zeskaleniu głębszych warstw elektrody podciągano do góry (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 9 Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 11
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 13 Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 14
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane dla mistrza lub technika zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami