Blog
Wapienie i piaskowce
W artykule znajdziesz:
Wapienie i piaskowce
Obserwacje licznych budowli wskazują, że z biegiem czasu wszystkie kamienie ulegają zniszczeniu w mniejszym lub większym stopniu, zależnie od ich rodzaju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najmniej ulegają zniszczeniu skały magmowe zwięzłe, mało porowate, takie jak granity i sjenity. Najbardziej podatnymi na działanie czynników niszczących są porowate wapienie i piaskowce o lepiszczu wapiennym.
Wapienie i piaskowce o lepiszczu ilastym nie są przydatne do celów budowlanych, gdyż łatwo ulegają rozkruszeniu. Zawarte w nich cząstki ilaste absorbują i adsorbują wodę i wskutek tego pęcznieją, a struktura kamienia, nawet bez współdziałania mrozu, ulega rozluźnieniu. Mimo że bardziej porowate piaskowce i wapienie (o porowatości powyżej 10%) podatne są na wpływy niszczące, stanowią one wartościowy materiał budowlany i są od wieków stosowane w budownictwie, jak np. wapień pińczowski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stosowanie jednak kamienia bardziej porowatego, tzw. miękkiego, wymaga zachowania pewnych warunków przy eksploatacji, przechowaniu i użyciu na budowli.
Kamień miękki nie może być eksploatowany w okresie zimowym. Wydobyty w okresie jesiennym nie może być bezpośrednio użyty na budowie, lecz dopiero po całkowitym wysuszeniu, gdyż stosowanie kamienia zawierającego wilgoć skalną powoduje jego pękanie i rozkrusza- nie. Świeży, miękki kamień wymaga dużo uwagi w czasie transportu tak bloków, jak i płyt, a także starannego przechowywania w okresie zimowym pod dachem i na drewnianych podkładach (uprawnienia budowlane). Odkryte świeże warstwy złoża powinny być również odpowiednio zabezpieczone na okres zimowy.
Kamień miękki nie może być używany na cokoły, gdyż ulega silnemu zawilgoceniu, a następnie zniszczeniu; nie może być on również stosowany na elementy nośne, np. kolumny, gdyż ulega spękaniu. Miejsca elewacji z kamieni miękkich specjalnie narażone na zawilgocenie i zniszczenie wymagają zabezpieczenia i uodpornienia za pomocą odpowiednich środków (program egzamin ustny).
Od szeregu lat prowadzone są w wielu krajach prace badawcze, które doprowadziły do poznania czynników wpływających niszcząco na kamienie i sposobu ich działania.
Czynniki niszczące, ze względu na sposób ich działania, można podzielić na trzy grupy, a mianowicie czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne (opinie o programie).
Gładkie powierzchnie
Najważniejszym z czynników niszczących jest wilgoć, gdyż działa ona bezpośrednio i jest niezbędna dla działania innych czynników.
Praktycznie wszystkie czynniki niszczące występują jednocześnie i doprowadzają prawie do tych samych rezultatów. Samo zniszczenie może występować w formach różniących się między sobą.
Najczęściej spotykanymi formami zniszczenia są: brudnoczarne plamy pokrywające nieregularnie budynek, wykruszania, łuszczenia, włoskowate spękania i szczeliny na powierzchniach gładkich, wykwity i naloty, czarne wypukłości i chropowate miejsca tworzące się w pewnych partiach budynku oraz przechodzenie wapieni w żółty sypki proszek (segregator aktów prawnych).
Woda działająca niszcząco na kamień pochodzi z dwóch źródeł: jest to woda deszczowa i woda pochodząca z wilgotnego podłoża, które infiltrują w kamień. Woda ta poprzez kapilary podnosi się z ziemi tym wyżej, im podłoże jest wilgotniejsze, kieruje się do powierzchni muru, skąd wyparowuje.
Zarówno w wodzie deszczowej, jak i w wodzie z infiltracji znajduje się zawsze pewna ilość rozpuszczalnych związków i dlatego woda wywiera również działanie chemiczne, szczególnie na wapienie i piaskowce o lepiszczu wapiennym. Woda może zawierać kwas siarkowy pochodzący z dymów, kwas azotowy, kwas węglowy oraz siarczany.
Zmiany temperatury powodują spękanie kamieni oraz zniszczenie w sposób omówiony w poprzednim rozdziale (promocja 3 w 1).
Do czynników biologicznych należą bakterie rozwijające się na związkach siarkowych, a także azotowych, jak również mchy i porosty. Działanie tych ostatnich jest mechaniczne i chemiczne. Działanie mechaniczne polega na wdzieraniu się cieniutkich korzonków w szczeliny włoskowate kamienia, co powoduje jego rozsadzanie.
Działanie chemiczne natomiast związane jest z wydzielaniem kwasów humusowych. Niszczące działanie czynników atmosferycznych wpływ czynników mechanicznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32