Blog

13.03.2021

Urabialność przy układaniu

W artykule znajdziesz:

Urabialność przy układaniu

Urabialność przy układaniu

Urabialność przy układaniu znana jest również pod innym bardziej dokładnym określeniem: plastyczność. Jest to własność, dzięki której ciało odkształca się pod działaniem sił wewnętrznych w sposób ciągły, bez pęknięć i zachowuje całkowicie nadane odkształcenie, w przypadku gdy siły te przestaną działać (program uprawnienia budowlane na komputer). Od świeżego betonu wymaga się takich odkształceń, które prowadzą do prawie całkowitego wypełnienia przestrzeni wolnych, do pełnego i całkowitego otulenia zbrojenia i wreszcie do uzyskania największej ścisłości z chwilą gdy wylewamy go w deskowanie.

Inną własnością betonu, może mniej ogólną niż urabialność, lecz również trudną do zdefiniowania, jest ciekłość. Początkowo rozumiano przez ciekłość pewną zdolność betonu do odkształcenia i płynięcia. Do pomiaru tej własności stworzono początkowo stożek Abramsa i stół wstrząsowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W krótkim jednak czasie na podstawie badań zauważono, że tym próbom daleko jest do pełnego określenia właściwości świeżej masy betonowej. Tym między innymi zajmował się Faury, który udowodnił, że przy zmianie ilości wody zawartej w betonie można utrzymać taki zestaw dwu kruszyw piasku i żwiru, aby otrzymać identyczne cechy przy pomiarach stożkiem Abramsa i stolikiem wstrząsowym. Na koniec należy wspomnieć jeszcze o innym terminie, dość często używanym do określenia pewnych własności betonu świeżo zarobionego, a mianowicie o konsystencji, której również poświęcono dużo uwagi w badaniach. We wszystkich krajach stosowano początkowo prawie wyłącznie dwie metody określenia własności świeżego betonu (uprawnienia budowlane).

Jedną z nich jest pomiar za pomocą stożka Abramsa, znany również wg nomenklatury amerykańskiej jako slumptest, a w języku niemieckim jako „Setzprobe”. Metoda opracowana przez Abramsa polega na zastosowaniu obmyślonego przez niego stożka jako formy. Beton po wymieszaniu wkładamy do tego stożka w trzech kolejnych warstwach, przy czym każda z nich powinna być zagęszczona żelaznym drążkiem (program egzamin ustny). W trakcie wypełniania i zagęszczania betonu należy przyciskać stożek tak, by nie zmieniał położenia.

Metoda pomiarów

Po zgarnięciu nadmiaru betonu i wyrównaniu górnej powierzchni, podnosimy ostrożnie formę pionowo w górę. Stosunek odcinka o jaki obniży się masa betonowa (zwany opadem stożka) do wysokości formy stożka stanowi miarę konsystencji (opinie o programie). Druga metoda dotyczy próby na rozpływ. Stolik wstrząsowy składa się z poziomej tarczy o 0 40 cm osadzonej na pionowym pręcie. Mimośród obracany korbą powoduje podnoszenie i opadanie pręta wraz z tarczą. Za pomocą specjalnej formy - stożka formujemy próbkę betonową. Następnie obracamy korbą 15 razy.

Na skutek wstrząsów stożek betonowy rozpływa się. Średnicę rozpływu d mierzymy w dwu kierunkach prostopadłych i obliczamy stąd średnie d0. Stosunek d0/D daje wskaźnik rozpływu. Obydwie metody są niedokładne, niezbyt precyzyjnie określają właściwości świeżo zarobionego betonu (segregator aktów prawnych). Na przykład: stożek Abramsa zawodzi przy zbyt suchej masie betonowej (przy w/c < 0,5) i nie wykrywa różnicy między betonem wilgotnym a suchym z jednej strony, a bardzo często również z betonem gęsto-plastycznym z drugiej strony.

Również przy betonach o małej zawartości zaprawy na granicy urabialności metoda ta nie daje zadowalających wyników. Metoda pomiarów za pomocą stolika wstrząsowego jest również nie zadowalająca, specjalnie w przypadku betonów o małej wilgotności, bowiem stożek betonowy rozpada się a nie rozpływa. Przy betonach płynnych metoda ta zdaje lepiej egzamin. Bardzo szerokie badania na temat wykonywania pomiarów tymi dwoma sposobami były wykonane przez R. L’Hermite (promocja 3 w 1).

W badaniach laboratoryjnych wykonano kompletną serię pomiarów konsystencji obiema metodami dla betonu o uziarnieniu ciągłym Faury’ego, maksymalnej średnicy ziaren 2,5 cm i zawartości 300 kG cementu na m3, zmieniając jedynie stosunek wic od 0 do 1,0. Jednocześnie wykonano z badanego betonu kostki próbne zgniatane po 28 dniach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami