Blog
Warstwa amortyzująca
W artykule znajdziesz:
Warstwa amortyzująca
Warstwę amortyzującą stanowi ta warstwa gruntu pod fundamentem, w obrębie której występuje zakłócenie odkształceń podłoża wywołane obciążającą go budowlą. Im warstwa amortyzująca jest grubsza i miększa tym bardziej łagodzi ona wpływy eksploatacji górniczej na budowlę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przyjmuje się, że grubość warstwy amortyzującej nie może być większa od 1,5 b, gdzie b jest szerokością fundamentu, i nie może obejmować gruntu niżej zalegającego, którego moduł ściśliwości jest znacznie większy od modułu ściśliwości gruntu zalegającego bezpośrednio pod fundamentem. W przypadku stosowania na twardym podłożu podsypki piaskowej, grubość warstwy amortyzującej równa się grubości podsypki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Moduł ściśliwości gruntu E0 powinien być przyjęty w oparciu o krzywą ustaloną badaniami edometrycznymi, odpowiednio do wielkości naprężeń normalnych - ściskających, panujących pod fundamentem.
Ławy fundamentowe. Ławy odosobnione zabezpiecza się na działanie naprężeń stycznych występujących w poziomie posadowienia, obliczonych.
Może tu wystąpić przypadek obciążenia. Dla każdego z przypadków sporządza się odpowiedni wykres sił podłużnych w ławie (rozciągających lub ściskających).
Gdyby nie uwzględniono plastycznych właściwości podłoża, wtedy należałoby przyjmować rozkład naprężeń stycznych, dla którego otrzymuje się znacznie większe siły w fundamentach (uprawnienia budowlane).
Siły rozciągające, wywołane rozpełzaniem gruntu, przejmowane są zwykle przez podłużne wkładki zbrojeniowe ławy, o przekroju obliczonym przy współczynniku pewności s - 1,1. Przy spełzaniu gruntu ława doznaje ściskania, które jest w stanie przenieść beton bez dodatkowego zbrojenia (program egzamin ustny).
Płyty fundamentowe. Płyty fundamentowe należy obliczać analogicznie jak ławy z tą tylko różnicą, że zamiast szerokości płyty b wprowadza się do obliczeń szerokość b’ = 1,1 b - ze względu na pewną współpracę podłoża w rzucie poziomym. Płyty należy obliczać i zabezpieczać na wpływy pełzania gruntu działającego zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym, zamieniając we wzorach kolejno długość z szerokością płyty. Przy takim dwukierunkowym zabezpieczeniu zbrojenie płyty jest wystarczające również dla przeniesienia wpływów pełzania występującego ukośnie, pod kątem 45° do osi głównych rzutu poziomego płyty (opinie o programie).
Ruszt ław fundamentowych
Ławy rusztu fundamentowego mogą być narażone na rozciąganie, ściskanie lub zginanie w płaszczyźnie poziomej rusztu w jednym lub drugim kierunku, względnie też na jednoczesne działanie siły osiowej i momentu zginającego. W przypadku ukośnego kierunku eksploatacji prostokątny ruszt ław fundamentowych narażony jest na utratę geometrycznej niezmienności w swej płaszczyźnie (odkształcenia postaciowe), czemu należy zopobiec przez stosowanie ław przekątnych.
Przy obliczaniu rusztu fundamentowego rozróżnia się dwa rodzaje pasów, a mianowicie: pasy ławowe i pasy międzyławowe. Odnośne obliczenia objaśnia się na przykładzie rusztu prostokątnego (segregator aktów prawnych).
Rozkład naprężeń stycznych, działających w poziomej płaszczyźnie posadowienia, w pasach ławowych o szerokościach blt b2 i b3 równoległych do kierunku pełzania może wystąpić jak w przypadku a lub b. Rozkład naprężeń stycznych w pasach międzylawowych o szerokościach s i t danego rusztu prostokątnego - między lawami podłużnymi. Z reguły występuje tu jeden z trzech przedstawionych na tym rysunku przypadków a, b, c. Wielkości obciążeń (w kG/m długości), działających na poszczególne ławy poprzeczne bezpośrednio jak i przekazywanych na nie z przyległego pasa międzyławowego ru oznaczono literami X względnie Y. Obciążenie pochodzące z części międzyławowej nie może oczywiście przekroczyć odporu biernego gruntu Oj (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32