Blog

Złącza cylindryczne zdjęcie nr 2
16.07.2021

Warstwa ochronna

W artykule znajdziesz:

Warstwa ochronna

Złącza cylindryczne zdjęcie nr 3
Warstwa ochronna

Warstwa ochronna powinna mieć nad szczeliną dylatacyjną lub w pobliżu jej również szczelinę, którą wypełnia się masą zalewową na uprzednio wykonanej warstwie gruntującej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli szczeliny znajdują się na silnie nachylonych powierzchniach, to powstaje niebezpieczeństwo, że blachy dylatacyjne mogą obsunąć się w kierunku spadku. Aby temu przeszkodzić, należy brzeg blachy dylatacyjnej przykleić, a ponadto przymocować dodatkowo do konstrukcji za pomocą dybli i śrub miedzianych.
Jeśli dzięki spadkowi całkowita ilość wody z powierzchni przęsła mostowego jest odprowadzana poza przyczółek, to zaleca się szczelinę przykryć blachą dylatacyjną miedzianą lub paskiem z masy plastycznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szczeliny dylatacyjne powinny być przeprowadzone przez wszystkie elementy budowlane wzajemnie przesuwających się konstrukcji, np.
w mostach pomiędzy masywnymi przęsłami i przyczółkami, przez płytę pomostu, mury czołowe, płytę przykrywającą, ściany boczne i poręcze. Może okazać się konieczne takie ukształtowanie szczeliny, aby z płaszczyzn poziomych przechodziły one w pionowe lub nachylone, przebiegając przy tym poprzecznie lub równolegle do osi przęseł mostowych (uprawnienia budowlane).
Już przy opracowywaniu projektu należy dążyć do tego, aby przekrój szczelin dylatacyjnych przebiegał możliwie w płaszczyźnie prostopadłej, poprzecznej do osi przęsła mostowego.
Izolacja szczeliny może być najprościej wykonana za pomocą blachy dylatacyjnej, przy czym unika się połączeń z częściami blach dylatacyjnych ułożonymi równoległe do osi przęsła.

Skomplikowane szczeliny dylatacyjne można też wykonać stosując folie z mas plastycznych w sposób, są one bowiem bardziej podatne od blach dylatacyjnych metalowych na jednoczesne działanie ruchów podłużnych i poprzecznych (program egzamin ustny).
Przy większych ruchach czasem nie można uniknąć przerwania izolacji szczeliny dylatacyjnej. W tym miejscu należy wówczas już w projekcie przewidzieć normalny odpływ wody. Rozwiązanie szczegółu szczeliny dylatacyjnej przy łożysku ruchomym mostu żelbetowego (opinie o programie).

Zalecane wykonanie posadzki

Skrzyżowanie dwóch szczelin, np. szczeliny podłużnej pomiędzy dwoma przęsłami i szczeliny dylatacyjnej (ruchowej) nad łożyskiem ruchomym dwóch obok siebie spoczywających
przęseł. Do tego celu wskazane jest sporządzenie kształtek, w których krzyżujące się wygięcia mają kształt czaszy półkulistej. W ten sposób uzyskuje się możliwość ruchów w obu kierunkach.
Często pojawiają się przecieki na odcinku izolacji szczeliny dylatacyjnej pracującej na osiadanie pomiędzy posadzką w podziemiu i fundamentem (segregator aktów prawnych).

Przyczyną tych przecieków jest nieuwzględnienie rzeczywistych osiadań na skutek pęknięcia naciągniętej warstwy izolacyjnej, utraty przez nią elastyczności itp. Najczęściej w ogóle zapomina się o wykonaniu szczeliny dylatacyjnej i izolację poziomą ściany fundamentowej łączy się bezpośrednio z izolacją posadzki. Zalecane wykonanie posadzki wraz z izolacją po zakończeniu osiadania budynku nie zawsze daje dobre wyniki, ponieważ osiadanie, zwłaszcza przy gruntach spoistych, trwa często bardzo długo, nie mówiąc już o możliwości dalszych osiadań w dowolnym okresie na skutek zmian poziomu wody gruntowej itp.

Poza tym często wypuszczone części izolacji poziomej ściany fundamentowej zostają zniszczone wskutek uszkodzeń mechanicznych, zanim zostaną wykorzystane do połączenia z izolacją posadzki, tak że nie może być mowy o szczelnym połączeniu jednej izolacji z drugą. Nie wystarczy tu oczywiście wzmocnienie szczeliny dylatacyjnej wstawkami dylatacyjnymi, lecz trzeba starannie zabezpieczyć wypuszczaną izolację poziomą ściany fundamentowej do czasu połączenia jej z izolacją posadzki.

Szczeliny pomiędzy ścianami i posadzką izoluje się w zależności od spodziewanych wzajemnych ruchów posadzki i ścian oraz zastosowanych materiałów. Izolację szczeliny przy znacznych ruchach posadzki i ścian można rozwiązać według sposobu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Złącza cylindryczne zdjęcie nr 8 Złącza cylindryczne zdjęcie nr 9 Złącza cylindryczne zdjęcie nr 10
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 11
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 12 Złącza cylindryczne zdjęcie nr 13 Złącza cylindryczne zdjęcie nr 14
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Złącza cylindryczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami