Blog
Jakie studia?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – jakie studia są odpowiednie, a jakie pokrewne?
Do egzaminu na uprawnienia budowlane mogą przystąpić tylko osoby, które mają ukończone studia na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla danej specjalności uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). W rozporządzeniu ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dokładnie określono, jakie wykształcenie uważane jest za pokrewne, a jakie za odpowiednie dla poszczególnych specjalności (program na komputer).
Kwalifikacji oraz weryfikacji wykształcenia jako odpowiednie lub pokrewne dokonuje komisja kwalifikacyjna, która kieruje się załącznikiem nr 2 do w/w rozporządzenia (program na telefon). Pod uwagę brany jest dyplom ukończenia studiów, suplement do dyplomu lub wypis z przebiegu studiów, który potwierdzony jest podpisem kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni ukończonej przez kandydata.
Szczegółowy spis kierunków znajduje się w w/w rozporządzeniu (opinie o programie). Dla każdej specjalności określone są kierunki odpowiednie i pokrewne:
• specjalność architektoniczna bez ograniczeń – kierunek odpowiedni architektura i urbanistyka, a w ograniczonym zakresie kierunek odpowiedni jest taki sam, a pokrewny to budownictwo,
• specjalność konstrukcyjno-budowlana bez ograniczeń – kierunek odpowiedni to budownictwo, a dla uprawnień w ograniczonym zakresie kierunek odpowiedni to budownictwo, a pokrewny inżynieria środowiska, budownictwo hydrotechniczne, inżynieria i gospodarka wodna oraz melioracja (segregator aktów prawnych).
Inne specjalności
Dla uprawnień w specjalności drogowej i mostowej bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie odpowiedni kierunek studiów to budownictwo, natomiast w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych bez ograniczeń lub w zakresie ograniczonym kierunek odpowiedni to budownictwo lub transport (promocja 3 w 1).
Zupełnie inne kierunku odpowiednie wymagane są w przypadku specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym – konieczne jest ukończenie studiów na kierunku transport lub elektrotechnika (program egzamin ustny). Kierunki pokrewne to automatyka i robotyka oraz elektroenergetyka.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32