Blog

23.02.2023

Warstwa papy asfaltowej

W artykule znajdziesz:

Warstwa papy asfaltowej

Przy podłogach układanych nie na legarach, lecz na pełnym podkładzie, warstwy podkładowe z piasku i z chudego betonu wykonuje się podobnie jak podano powyżej. Izolację podpodłogową wykonuje się z co najmniej jednej warstwy papy asfaltowej, przyklejonej do podłoża i przesmarowanej z wierzchu lepikiem asfaltowym na gorąco (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolację podpodłogową należy wywinąć na ściany i połączyć z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Następnie na izolacji podpodłogowej wykonuje się ochronną warstwę grubości 3 cm z zaprawy cementowej, a na izolacji wywiniętej na ściany - wyprawę cementową zbrojoną siatką drucianą. Górny koniec siatki należy zakotwić w ścianie przyziemia, na wys. ok. 5 cm nad izolacją poziomą ścian. Następnie wykonuje się właściwą nawierzchnię podłogową, zgodnie z projektem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W gruntach nawodnionych podłogę wykonuje się tak samo jak podano wyżej, z tym że izolację podłogową należy wykonać z dwóch warstw papy asfaltowej lub z folii z tworzyw sztucznych. Aby nie dopuścić do wsiąkania w grunt wody z opadów atmosferycznych tuż przy budynku, celowe jest wykonanie wokół niego opaski chodnikowej szerokości min. 70 cm. Można ją wykonać z płyt chodnikowych 35 x 35 cm lub z wylewanego betonu marki co najmniej 110, grubości ok. 10 cm i dylatowanego co ok. 2 m. Opaska powinna mieć spadek od budynku nie mniejszy niż 2%. Szczeliny dylatacyjne i styk opaski ze ścianą budynku należy wypełnić kitem asfaltowym lub lepikiem asfaltowym stosowanym na gorąco(uprawnienia budowlane).

Podłogi ułożone bezpośrednio na gruncie wykazują duże straty cieplne. Największy spadek temperatury występuje na podłodze w paśmie szerokości ok. 50 cm przy ścianach zewnętrznych. Straty te można zmniejszyć przez wykonanie izolacji termicznej, ułożonej na pionowych powierzchniach ścian fundamentowych w pasie od poziomej izolacji ścian do głębokości ok. 80 cm poniżej powierzchni terenu(program egzamin ustny).

Izolacje poziome ścian podziemia

Inny sposób wykonania izolacji termicznej polega na ułożeniu warstwy ocieplającej na izolacji podpodłogowej na szerokości 100 cm przy ścianach zewnętrznych, a w pionie - od jej powierzchni do wysokości izolacji poziomej. Wykonywanie izolacji termicznej pod pozostałą powierzchnią podłogi jest niecelowe, ponieważ nie wpływa już ona na zmniejszenie strat ciepła (opinie o programie).

Na izolację termiczną podłóg można zastosować np. twarde płyty z wełny mineralnej lub płyty styropianowej. Izolację termiczną z płyt z wełny mineralnej należy zabezpieczyć przed nadmiernym zawilgoceniem przez obustronne powleczenie ich powierzchni lepikiem asfaltowym na gorąco.

W budynkach podpiwniczonych izolacje wodochronne służą zabezpieczeniu przed przenikaniem wody i zawilgoceniem ścian i posadzek podziemnych części budynków. Chronią one także ściany przed przemarzaniem i destrukcyjnym działaniem mrozu. Zapewniają więc podstawowe walory użytkowe pomieszczeń zlokalizowanych w częściach podziemnych obiektów lub budowli podziemnych (segregator aktów prawnych).

Rodzaj izolacji wodochronnej jest uzależniony od głębokości posadowienia budowli (powyżej lub poniżej poziomu wody gruntowej), rodzaju gruntu, a także od wysokości położenia nad terenem stropu podziemia.

Budynki posadowione powyżej poziomu wody gruntowej. W budynkach takich izolacje zewnętrzne ścian i izolacje poziome pod posadzkami są wykonywane w sposób podobny jak w budynkach niepodpiwniczonych. Nieco inne zasady obowiązują tylko przy rozmieszczaniu izolacji poziomych w ścianach. Izolacje poziome ścian podziemia wykonuje się na dwóch, a czasami na trzech poziomach. Pierwszy poziom izolacji (izolacja pozioma dolna) znajduje się z reguły bezpośrednio na ławie fundamentowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami