Blog
Warstwa wowózkowa
W artykule znajdziesz:
Warstwa wowózkowa
W warstwie wozówkowej rozściela się najpierw pasmo zaprawy szerokości 7-9 cm pod zewnętrzny rząd wozówek. Jako drugie pasmo kładzie się wewnętrzny rząd wozówek, a na koniec zapełnia folę. Można to wykonać na wcisk, tj. nalać w nadmiarze zaprawę pomiędzy oba rzędy wozówek, a następnie wciskać w nią cegły wypełniając folę tak, aby zaprawa wypływała przez spoiny pionowe ponad wierzchnią warstwę cegieł (program uprawnienia budowlane na komputer).
Drugi sposób wypełniania ich jest łatwiejszy i dlatego częściej stosowany. Między dwa rzędy wozówek wlewa się zaprawy tylko tyle, aby wypełnić spoinę poziomą i na niej układa się cegły. Na koniec rzadką zaprawą zalewa się spoiny pionowe. Otrzymuje się lepsze wypełnienie spoin, ale większe zawilgocenie muru.
Podcinanie zaprawy kielnią stosuje się w razie zapraw o konsystencji gęsto-plastycznej lub mało urabialnych zapraw cementowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sposób ten różni się od wyżej opisanego tym, że przed cegłą kielnią zbiera się zaprawę i nakłada ją na główkę lub wozówkę cegły uprzednio położonej.
W razie zapraw bardzo mało urabialnych, jak np. gęsto-plastyczne zaprawy cementowe, stosuje się murowanie z nakładaniem zaprawy kielnią na boczne powierzchnie cegieł. Pod warstwę muru rozkłada się zaprawę w ilości potrzebnej tylko do wypełnienia spoiny poziomej. Następnie nakłada się zaprawę na boczną powierzchnię cegły, którą kładzie się tak, aby zaprawa ta wypełniła spoinę pionową. Sposób ten jest stosowany w czasie robót zimowych, gdyż daje on najmniejsze zawilgocenie muru.
Mury szczelinowe wymagają murowania z nakładaniem zaprawy kielnią na boczne powierzchnie cegły, aby nie zapełniać zaprawą szczelin ocieplających. Podobnie mury z cegieł sitówek, kratówek i dziurawek muszą być układane tą metodą na zaprawie gęsto-plastycznej, aby uniknąć zapełniania zaprawą otworów cegieł (uprawnienia budowlane).
Przygotowanie zapraw
Cement
Obecnie zaprawę prawie zawsze przygotowuje się mechanicznie. Ręczne mieszanie zapraw spotyka się wyłącznie na małych budowach oraz przy niewielkich pracach remontowych. Zaprawy wapienne miesza się ręcznie w skrzyni ustawionej na wyrównanej warstwie piasku (program egzamin ustny). Najpierw do skrzyni wrzuca się potrzebną ilość ciasta wapiennego, następnie wlewa wodę i gracą rozrabia ciasto w mleko wapienne, do którego dopiero, stale mieszając, wsypuje się piasek. Cement dodaje się do gotowej zaprawy wapiennej, którą trzeba jeszcze raz wymieszać, aż nabierze jednolitej barwy szarej. Małe ilości cementu dla regulacji konsystencji zaprawy dodaje murarz na stanowisku roboczym (opinie o programie).
Mechanicznie zaprawy miesza się w mieszarkach lub betoniarkach.
Produkowana u nas mieszarka do zapraw Zremb ZM-150 służy do przygotowania różnych zapraw oraz innych mieszanin, jak np. masy szpachlowej. Mieszanie odbywa się w otwartym korycie za pomocą mieszadła łopatkowego. Mieszarka jest wyposażona w dozownik i kosz zasypowy. Mieszadło porusza silnik elektryczny. Całość jest zmontowana na dwukołowym podwoziu ogumionym. Wydajność mieszarki wynosi 3 m3/h, pojemność zasypowa 150 1, czas mieszania jednego zarobu 2-3 min, moc silnika 2,8 kW i masa 900 kg (segregator aktów prawnych).
Używa się też mieszarek z mieszadłem spiralnym.
Za granicą powszechnie stosuje się mieszarki-gniotowniki. Różnią się one tym od korytkowych, że mieszanie odbywa się w misce poziomej obracającej się w kierunku przeciwnym do ruchu mieszadła. Ponadto w misce umieszczony jest kołotok rozgniatający grudy kruszywa i spoiwa. Zaprawa z takiej mieszarki jest bardziej jednolita i dlatego mieszarki te stosuje się głównie w robotach tynkarskich.
Podczas wykonywania murów należy przestrzegać zasady, że wytrzymałość zaprawy powinna odpowiadać wytrzymałości kamienia (promocja 3 w 1).
Słabe kamienie naturalne (wapienne porowate) i sztuczne (betony komórkowe) można spajać słabymi zaprawami. Kamienie o większej wytrzymałości powinny być układane na zaprawach cementowych wysokich marek. Konsystencja zapraw używanych do murowania powinna wynosić 6-3 cm wg stożka pomiarowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32