Blog

Rdzeń elektrody zdjęcie nr 2
23.02.2023

Warstwy papy

W artykule znajdziesz:

Rdzeń elektrody zdjęcie nr 3
Warstwy papy

Jeśli w pomieszczeniach tych nie przewiduje się występowania procesów mokrych, izolację przeciwwilgociową pod- posadzkową mogą stanowić warstwy papy układane luzem i łączone tylko na zakładach lub też folie z tworzyw sztucznych ułożone luzem. Izolacje takie muszą być chronione ochronną warstwą betonową, która może stanowić równocześnie posadzkę lub podkład pod właściwą nawierzchnię posadzkową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Posadzki powinny być wykonywane z materiałów nie ulegających zagrzybieniu, np. wykładziny rulonowe lub z płytek z PCW, z płytek ceramicznych itp. Nie należy w tym przypadku stosować posadzek drewnianych lub posadzek z wykładzin typu Lenteks, wykładzin dywanowych itp. Najczęstszą przyczyną występowania zawilgoceń pomieszczeń piwnicznych są niedokładnie uszczelnione miejsca przejść rurociągów i przewodów instalacyjnych przez ściany zewnętrzne obiektów. Przy braku wody naporowej naprawę można często ograniczyć do starannego uszczelnienia przejścia rury przez ścianę za pomocą sznura konopnego asfaltowanego i kitu asfaltowego lub kitu trwale plastycznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy istnieniu wody naporowej uszczelnienie takie jest bardziej kłopotliwe do wykonania, ponieważ nie ma możliwości - bez obniżenia poziomu wody gruntowej - osuszenia miejsca wokół przejścia rurociągu. W sytuacji takiej konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku i ustalenie środków zaradczych(uprawnienia budowlane).

Gdy występuje zawilgocenie części nadziemnych budynków bezpośrednio nad powierzchnią terenu lub bezpośrednio poniżej powierzchni terenu, przyczyną tego często jest niewłaściwe zakończenie izolacji pionowej ścian zewnętrznych. Usunięcie przyczyn zawilgocenia wymaga w tym przypadku uzupełnienia izolacji pionowej ścian przez wyprowadzenie jej na wysokość co najmniej 30 cm powyżej terenu z odpowiednim zabezpieczeniem cokołami, zgodnie z zaleceniami (program egzamin ustny).

Pogotowie zimowe

W budynkach z elementów prefabrykowanych przyczyną zawilgoceń występujących w pomieszczeniach jest nieszczelność złączy oraz nieszczelności w osadzeniu stolarki okiennej. Problem jest w tym przypadku złożony i jeśli przecieki są intensywne i występują w wielu miejscach budynku, sprawa ich likwidacji wymaga szczegółowego rozpatrzenia uwzględniającego typ elementów, konstrukcję złączy i zastosowanych uszczelnień (opinie o programie).

W wielu przypadkach, szczególnie przy nieszczelności osadzenia stolarki okiennej lub niestarannym wyspoinowaniu złączy elementów kitem, poprawę sytuacji można uzyskać przez wymianę kitu w spoinach i uszczelnienie ramiaków okiennych kitem trwale plastycznym. Na budowach „pogotowie zimowe” obowiązuje w okresie późnej jesieni, w zimie oraz wczesną wiosną. Podane niżej zalecenia powinny być przestrzegane w okresach, w których w 3 kolejnych dobach średnia temperatura zewnętrzna jest niższa od + 5°C (segregator aktów prawnych).

Roboty izolacyjne wykonywane w tym czasie wymagają odpowiedniego przygotowania frontu robót, a mianowicie:

  1. zabezpieczenia miejsc wykonywania robót przed opadami atmosferycznymi i wiatrem; mogą to być zadaszenia z płacht brezentowych lub folii polietylenowej grubości co najmniej 0,2 mm rozpięte na stelażach lub rusztowaniach rurowych;
  2. przygotowania podręcznego magazynu ogrzewanego do temperatury nie niższej niż + 15°C, umożliwiającego składowanie pap, kitów uszczelniających, sznurów bitumowanych, roztworów asfaltowych, folii z tworzyw sztucznych itp., przez okres co najmniej 48 godzin przed ich użyciem;
  3. przygotowania odpowiednich aparatów grzewczych z wyposażeniem do podgrzewania podłoży - jeżeli powłoki bitumiczne wykonywane są w temperaturach poniżej 0°C;
  4. przygotowania drobnego sprzętu, np. w postaci worków osłaniających materiały izolacyjne przed ostudzeniem w czasie transportu;
  5. zaopatrzenia pracowników w zimową odzież ochronną (promocja 3 w 1).

W przypadkach koniecznych, w celu zachowania cyklu budowlanego, dopuszcza się wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych podziemnych części budynków, izolacji podziemnej ścian i posadzek układanych na gruncie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rdzeń elektrody zdjęcie nr 8 Rdzeń elektrody zdjęcie nr 9 Rdzeń elektrody zdjęcie nr 10
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 11
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 12 Rdzeń elektrody zdjęcie nr 13 Rdzeń elektrody zdjęcie nr 14
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rdzeń elektrody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami