Blog

Elewacja budynku zdjęcie nr 2
06.11.2021

Warstwy papy

W artykule znajdziesz:

Warstwy papy

Elewacja budynku zdjęcie nr 3
Warstwy papy

Po przyspawaniu papę dodatkowo dociska pomocnik ręką w rękawicy azbestowej.
W podobny sposób odbywa się naklejanie (przyspawanie) każdej następnej warstwy papy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do osuszania zalanych wodą deszczową podłoży pod pokrycia, zwłaszcza dachów płaskich, stosuje się specjalną aparaturę o konstrukcji przypominającej odkurzacze. Wsysają one wodę i przepompowują do pojemnika.

Jeszcze dalej idące zmechanizowanie krycia dachów polega na zastosowaniu amerykańskiego systemu „Flintkote-Monoform-System”. System ten polega na tym, że za pomocą specjalnej aparatury wyposażonej w pistolet natryskowy, izolowaną powierzchnię natryskuje się specjalną emulsją asfaltową. Emulsja ta w dyszy pistoletu miesza się z pociętymi włóknami szklanymi na kawałki o długości 2 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Robotnik ma na plecach umieszczony pojemnik ze szpulą ciągłych włókien szklanych, które zostają pocięte w pistolecie. Emulsja asfaltowa jest podawana wężem z urządzeń ustawionych na terenie przy budynku, składających się ze zbiornika, kompresora i pompy. Emulsja asfaltowa może być tłoczona na wysokość do 80 m i odległość 120 m. Emulsję wzmocnioną włóknem szklanym nakłada się co najmniej w 2 warstwach w taki sposób, aby styki pasów jednej warstwy były przekryte pasami drugiej warstwy. Grubość w taki sposób wykonanego pokrycia dachowego wynosi ok. 3 mm (uprawnienia budowlane).

Pokrycia tego rodzaju można wykonywać zarówno na powierzchniach o małych i dużych spadkach. Pokrycie nie wymaga obróbek blacharskich, bo wraz z pokryciem natryskuje się też wywinięcie pokrycia na ściany pionowe. Opisanym sposobem można dokonywać remontów starych pokryć dachowych papowych, eternitowych i z blach falistych.
Wydajność agregatu, obsługiwanego przez 3 robotników, wynosi dziennie od 600 do 1000 m2 pokrycia dachowego.

Już w czasie wykonywania izolacji powinny być przedsięwzięte środki ostrożności, aby izolacja nie doznała uszkodzeń mechanicznych. Po izolowanej powierzchni, zanim zostanie ułożona warstwa ochronna, nie powinno się chodzić, jeździć taczkami lub innymi wózkami oraz składać na niej jakichkolwiek materiałów czy narzędzi (program egzamin ustny).

Powierzchnia izolowana

Po warstwach izolacyjnych dozwolone jest jedynie chodzenie w butach bez gwoździ i obcasów - najlepiej w specjalnych filcowych pantoflach dekarskich. Chodzenie w nich poza powierzchnią izolowaną jest niedopuszczalne, cząsteczki bowiem piasku lub żwiru, które mogą się łatwiej przylepić do podeszwy filcowej niż do zwykłej, stwarzałyby większe niebezpieczeństwo uszkodzenia izolacji (opinie o programie).

Obuwie takie należy zatem wkładać tuż przed wejściem na powierzchnię izolowaną i zdejmować przy opuszczaniu tej powierzchni. Jeżeli zachodzi konieczność częstszego chodzenia po izolacji, to celowe jest ułożenie chodnika z bali, przy czym powinny one być gładkie, bez zadziorów, gwoździ i okuć. Szczególnie czułe na uszkodzenia są izolacje z mas plastycznych. Przez wgniecenie w nie piasku mogą one łatwo ulec uszkodzeniu, które jest trudne do wykrycia.
Wolno leżące izolacje należy możliwie jak najszybciej po wykonaniu zabezpieczyć za pomocą odpowiedniej warstwy ochronnej przed wpływami atmosferycznymi, a w szczególności przed wpływami termicznymi (segregator aktów prawnych).

Następnie warstwę ochronną trzeba możliwie szybko zakryć przez zasypanie obiektu znajdującego się w ziemi lub ułożenie nadsypki na obiektach nadziemnych, nie wcześniej jednak, aż izolacja dostatecznie skrzepnie, a zaprawa lub beton warstwy ochronnej dostatecznie stwardnieją i będą mogły być na nie przekazane naprężenia ścinające, o czym szczególnie należy pamiętać przy obiektach pod wysokimi nasypami.

Warstwę ochronną powinno układać przedsiębiorstwo wykonujące izolację, ponieważ wówczas nie może być kwestii co do odpowiedzialności za jakość wykonania.
Jeżeli w wyjątkowych przypadkach izolacja musi przez dłuższy czas pozostawać odkryta, to jest wskazane zmniejszenie wpływu promieni słonecznych na izolację przez nałożenie na nią powłoki z zaczynu (mleka) cementowego (promocja 3 w 1). Jeśli okaże się, że konieczne są poprawki w izolacji, to najpierw należy w tym miejscu całkowicie usunąć powłokę z zaczynu cementowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elewacja budynku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elewacja budynku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elewacja budynku zdjęcie nr 8 Elewacja budynku zdjęcie nr 9 Elewacja budynku zdjęcie nr 10
Elewacja budynku zdjęcie nr 11
Elewacja budynku zdjęcie nr 12 Elewacja budynku zdjęcie nr 13 Elewacja budynku zdjęcie nr 14
Elewacja budynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elewacja budynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elewacja budynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami