Blog

17.07.2021

Warstwy wkładek

W artykule znajdziesz:

Warstwy wkładek

Warstwy wkładek

Otwór wypełnia się nowym murem w taki sposób, w jaki uprzednio wykonano nowy słupek, przy czym powinno być zapewnione należyte związanie nowego muru na strzępie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jednocześnie można wykonywać kilka otworów pod warunkiem, aby między otworami zawsze był odcinek muru starego lub nowy słupek o wytrzymałości wystarczającej do przeniesienia naprężeń ściskających od obciążenia przekazywanego w miejscu podcinanych ścian.
Niekiedy, aby uniknąć wycinania ścian, szczególnie gdy są one bardzo grube, na bardzo mocnej zaprawie, wykonane z betonu lub kamienia łamanego, podkopuje się te ściany, a ściśle mówiąc fundamenty, i pogłębia je, wykonując w nich również wymaganą izolację poziomą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W obu przypadkach należy ściany i fundamenty budynku odkopać po stronie zewnętrznej i wewnętrznej. Przy tej okazji wykonuje się równocześnie izolację pionową zewnętrzną ścian.
Może zdarzyć się, że wykonana izolacja wodoszczelna ciężka z wkładkami ulegnie uszkodzeniu (uprawnienia budowlane). Powodem uszkodzenia np. przedziurawienia izolacji, bywa wbicie gwoździ, przecięcia narzędziami, wybuchy pocisków lub bomb itp.
Tego rodzaju uszkodzenia należy starannie naprawić. W tym celu wycina się najpierw z izolacji (uszkodzonych warstw) powierzchnię w kształcie kwadratu o boku co najmniej 10 cm. Jeżeli uszkodzenie jest większe, to stosuje się odpowiednio większy wycinek. Następnie izolację podgrzewa się palnikiem benzynowym, aby można było oddzielić poszczególne warstwy wkładek, gdy lepik stanie się dostatecznie miękki. Należy przy tym uważać, aby nie przepalić wkładek papy i lepiku (program egzamin ustny).

Potem wycina się w każdej następnej warstwie otwór o 10 cm większy w stosunku do każdego brzegu wycięcia w poprzedniej warstwie. Oderwanie wyciętych kawałków papy po podgrzaniu izolacji nie przedstawia większych trudności. Na miejsce wyciętej części każdej wkładki nalepia się nową wkładkę izolacji o takich samych kształtach i wymiarach, a na ostatnią istniejącą warstwę nalepia się ostatnią łatkę, odpowiednio większą od poprzednich.

Pęcherze pod izolacją

Pęcherze pod izolacją ciężką powstają na skutek nierównomiernego naniesienia lepiku pod wkładkę, przy nieprawidłowym rozwijaniu i rozprostowywaniu roli lub gdy występuje ciśnienie pary (pkt 21.5). Pęcherze wykrywa się opukując ułożoną izolację zgiętym w pętlę drutem grubości 3-4 mm (opinie o programie). W przypadku istnienia pęcherzy przy opukiwaniu izolacja wydaje głuchy dźwięk.

Aby usunąć znajdujące się pod izolacją powietrze lub parę wodną, rozcina się izolację na krzyż 15-20 cm w każdą stronę, odgina się izolację i wysusza zawilgocone miejsca. Następnie z takiego samego materiału jak rozcięte wkładki nakleja się lepikiem łatki pod przeciętą wkładkę, którą potem również przykleja się lepikiem. Na naprawione w ten sposób miejsce izolacji nalepia się jeszcze jedną łatę.
Naprawy miejsc wykazujących pęcherze można też dokonać w sposób wyżej zalecony przy omawianiu naprawy uszkodzeń mechanicznych (segregator aktów prawnych).

Jeżeli pęcherze powstają na skutek spływania z powierzchni pionowych rozgrzanego pod wpływem zbyt wysokiej temperatury otoczenia (gorąca para, woda, zbyt wysoka temperatura podczas eksploatacji np. kanału c. o.) lepiku, to izolację należy przeciąć w podobny sposób jak na powierzchniach poziomych. Jeśli jednak przy tym obsuwają się wkładki tworzą się na nich sfałdowania, zmarszczki itp., a warstwa ochronna tynku pęka, wybrzusza się i odpada, to w miejscach uszkodzeń usuwa się warstwę ochronną, izolację podgrzewa się lampą lutowniczą, dociska się ją i w ten sposób przylepia do podłoża (promocja 3 w 1).

W przypadku gdy uszkodzenia lub sfałdowania są większe, izolację przecina się i naprawia w sposób opisany wyżej przy omawianiu napraw izolacji na płaszczyznach poziomych. Jeśli i ten sposób nie zapewnia należytego naprawienia izolacji, należy ją usunąć na odpowiedniej powierzchni i zastąpić nową izolacją.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami