Blog

Teleautomatyka zdjęcie nr 2
31.08.2021

Wartość sił działających

W artykule znajdziesz:

Wartość sił działających

Teleautomatyka zdjęcie nr 3
Wartość sił działających

Wartość sił działających na budowlę zależy z kolei od rodzaju i parametrów fali. Fala sinusoidalna wywiera siły o innej wartości niż fala skończonych amplitudach (np. trochoidalna) lub fala knoidalna. Omawiając zatem metody wyznaczania napom lub uderzenia fali na ścianę budowli, konieczne jest uwypuklenie różnic wynikających i z tego powodu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy rozpatrzeć również niektóre szczególne wypadki, jak:
a) wpływ kąta zawartego między kierunkiem podchodzenia fali a rzutem poziomym ściany,
b) wpływ niezupełnego odbicia fali wskutek na przykład przelania się jej grzbietu nad budowlą,
c) uderzenie fali o budowlę sprężystą (niezależnie od zjawiska rezonansu), w którym zachodzi pewne sprzężenie zwrotne między wartością wzbudzonej siły a wartością (i sposobem) poddania się ściany,
d) napór i uderzenie fali o wąskie elementy pogrążone w wodzie lub ich zestawy, takie jak pale lub ich rzędy,
e) napór i uderzenie fali od dołu na płaszczyzny poziome (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wielka liczba możliwych wypadków naporu lub uderzenia fali sprawia, że opracowano też wielką liczbę różnych metod wyznaczania tych wielkości. Jest ich, opartych na różnych teoriach, kilkadziesiąt. W odniesieniu tylko do fal oscylacyjnych napierających na ścianę pionową, dla których zagadnienie ma najlepiej opracowaną teorię i jest najdokładniej zbadane, można przytoczyć blisko 30 sposobów, różniących się ogromnie między sobą.
Metody te oparte są przeważnie na teoriach hydrodynamicznych lub energetycznych falowania (uprawnienia budowlane). Są między nimi też metody półempiryczne empiryczne. Ostatnio dąży się również do oparcia metod wyznaczania wartości siły wzbudzanych przez fale na drodze probabilistycznej lub stochastycznej.

Metody statystyczne

Metody statystyczne zajmują się wyznaczaniem parametrów fal o określonym prawdopodobieństwie występowania, lub fal odpowiadających wiatrowi o takim, że prawdopodobieństwie (program egzamin ustny). Wyniki tych obliczeń pozwalają wyznaczyć miarodajne parametry fali, służące jako podstawa do obliczeń naporu czy uderzenia, jedną z metod wspomnianych wyżej. Przepisy niektórych krajów (np. radziecka norma SN-92-60) wymagają obliczania budowli o różnym znaczeniu na działanie fal o różnym prawdopodobieństwie pojawienia się (opinie o programie).

Metody stochastyczne dążą do wyznaczenia wprost wartości naporu lub uderzenia fali na podstawie wyników obserwacji i pomiarów w laboratorium lub na morzu. Zagadnienie to wiąże się także z weryfikacją doświadczalną metod obliczania, wypracowanych na drodze teoretycznej. Od wielu lat w wielu instytucjach prowadzi się bezpośrednie pomiary ciśnień wywieranych na ściany budowli w różnych warunkach i wielu autorów metod powołuje się na wyniki tych pomiarów, porównując je z wynikami swych obliczeń. Zagadnienie to poruszono w dalszych podrozdziałach w odniesieniu do poszczególnych wypadków, a nieco szerzej, z uwzględnieniem stochastycznego aspektu zagadnienia.

Bezpośrednie wykorzystanie widma falowego do obliczeń naporu fali (segregator aktów prawnych).
Osobne zagadnienie stanowi powiększenie wskutek falowania wartości wyporu wody działającego na budowlę. Oprócz wyporu hydrostatycznego bowiem, działa na budowlę dodatkowy okresowy wypór hydrodynamiczny spowodowany przez zmiany położenia powierzchni wody w bezpośrednim styku z budowlą, będące skutkiem falowania.

Istotne jest właściwe przyjęcie poziomu spokoju jako jednego z parametrów sił wzbudzonych przez fale. Istnieje tendencja, aby zawsze przyjmować poziom bezwzględnie najwyższy i od niego mierzyć pozostałe pionowe parametry fali. Prowadzi to zwykle do pewnego przewymiarowania budowli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Teleautomatyka zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Teleautomatyka zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Teleautomatyka zdjęcie nr 8 Teleautomatyka zdjęcie nr 9 Teleautomatyka zdjęcie nr 10
Teleautomatyka zdjęcie nr 11
Teleautomatyka zdjęcie nr 12 Teleautomatyka zdjęcie nr 13 Teleautomatyka zdjęcie nr 14
Teleautomatyka zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Teleautomatyka zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Teleautomatyka zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami