Blog
Wartość skurczu
W artykule znajdziesz:
W czystym zaczynie cementowym im większa jest ilość zhydratyzowanego cementu, tym mniejsza jest objętość nie zhydratyzowanych ziaren, które ograniczają skurcz. W ten sposób przedłużona pielęgnacja prowadzi do większego skurczu, jednak zaczyn wzmacnia się z wiekiem i jest w stanie bez zarysowania przenieść większą część odkształceń skurczowych. Jeśli jednak następuje pękanie, np. wokół cząstek kruszywa, wówczas całkowity skurcz mierzony na próbce betonowej pozornie się zmniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dobrze pielęgnowany beton kurczy się szybciej i dlatego mniejsze jest obniżenie naprężeń skutkiem pełzania. Również, jako mocniejszy, beton ma mniejszą zdolność do pełzania. Te czynniki mogą przeważyć efekt podwyższenia wytrzymałości na rozciąganie, doprowadzając do pękania. Biorąc to pod uwagę zrozumiałe stają się sprzeczne wyniki badań publikowanych na temat wpływu pielęgnacji na skurcz. Na ogół długość okresu pielęgnacji nie jest istotnym czynnikiem w odniesieniu do skurczu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wartość skurczu jest w dużej mierze niezależna od prędkości wysychania, z tym że bezpośrednie przeniesienie betonu z wody na powietrze o wilgotności bardzo niskiej może doprowadzić do pękania (uprawnienia budowlane). Gwałtowne wysychanie nie pozwala na zmniejszenie naprężeń przez pełzanie i może prowadzić do wyraźnego zarysowania. Jednak ani wiatr, ani wymuszona konwekcja nie mają żadnego wpływu na prędkość wysychania stwardniałego betonu (z wyjątkiem bardzo młodego wieku betonu), ponieważ przewodność wilgotnościowa betonu jest tak niska, że możliwa jest jedynie bardzo mała prędkość parowania i prędkości tej nie można zwiększyć za pomocą ruchu powietrza otaczającego próbkę. Zostało to potwierdzone doświadczalnie (parowanie wody ze świeżego betonu) (program egzamin ustny).
Na wartość skurczu bardzo wpływa względna wilgotność otaczającego beton ośrodka Ten sam rysunek ilustruje fakt, że bezwzględna wartość odkształceń skurczowych jest większa od odpowiedniej wartości dotyczącej pęcznienia w wodzie. Pęcznienie takie jest ok. 6 razy mniejsze niż skurcz w powietrzu o wilgotności względnej 70%lub 8 razy mniejsze niż skurcz w powietrzu o wilgotności względnej 50%.
Wilgotność pośrednia
Beton umieszczony w „suchym” (nie nasyconym) powietrzu ulega więc skurczowi, natomiast pęcznieje w wodzie lub powietrzu o wilgotności względnej 100%. Wskazywałoby to na fakt, że ciśnienie pary w zaczynie cementowym jest zawsze niższe niż ciśnienie pary nasyconej i logicznie jest spodziewać się, że istnieje pewna wilgotność pośrednia, w której zaczyn byłby w stanie równowagi wilgotnościowej. Potwierdził to Lorman, który podał, że wilgotność taka wynosi 94%, jednak stan równowagi udaje się w praktyce utrzymywać jedynie w próbkach małych i o praktycznie niczym nie ograniczonych możliwościach skurczu (opinie o programie).
W badaniu skurczu zalecanym przez normę BS 1881: 1970 próbki są suszone przez ustalony czas, w określonych warunkach temperatury oraz wilgotności. Występujący w tych warunkach skurcz jest tego samego rzędu wielkości, co skurcz po długotrwałym wystawieniu próbek na działania otoczenia o wilgotności względnej ok. 65% i jest w związku z tym na obszarze Wysp Brytyjskich większy od skurczu próbek przechowywanych pod gołym niebem (segregator aktów prawnych).
Wartość skurczu można określać za pomocą ramy pomiarowej wyposażonej w czujnik odkształceń, mikrometryczny lub zegarowy, o czułości 10-5, za pomocą ekstensometru lub też za pomocą tensometrów do pomiaru odkształceń. Norma BS 2028: 1968 określa maksymalny skurcz betonowych elementów prefabrykowanych, jak następuje:
- 500 • 10_6-t-600 • 10“6 - prefabrykaty ogólnego zastosowania;
- 700 • 10~6-4-900 • 10-6 - prefabrykaty nośne z betonów lekkich;
- 800 • 10-6H-900 • 10-6 - nie pracujące elementy z betonów lekkich (promocja 3 w 1).
W każdym przypadku szczegółowa wartość ograniczenia wewnątrz podanego zakresu zależy od wytrzymałości lub gęstości materiału. Wyższe wartości graniczne w przypadku betonów na kruszywach lekkich są związane z właściwym tym betonom wyższym skurczem; w przypadku betonu prefabrykowanego może nastąpić zmniejszenie skurczu w wyniku osuszenia w procesie produkcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32