Blog

Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 2
25.03.2021

Wartość współczynników bezpieczeństwa

W artykule znajdziesz:

Wartość współczynników bezpieczeństwa

Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 3
Wartość współczynników bezpieczeństwa

Przy obliczaniu konstrukcji sprężonych uwzględnia się jeszcze dwa współczynniki. Ponadto projekt nowej normy przewiduje zmniejszenie wymiarów przekrojów obliczeniowych w stosunku do wymiarów przyjętych w projekcie o wartości przyjętych tolerancji, zależnych od dokładności wykonania (program uprawnienia budowlane na komputer). Uwzględnia się także tzw. mimośród techniczny w wysokości 1/300 długości elementu ściskanego osiowo.

Wartość współczynników bezpieczeństwa stosowanych w metodzie obciążeń krytycznych zależy od następujących czynników:
- rodzaju naprężeń,
- rodzaju obciążeń,
- dokładności obliczeń,
- własności materiałów,
- dokładności wykonania,
- rodzaju konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Branie pod uwagę rodzaju naprężeń przy ustalaniu współczynnika pewności wydaje się być na pozór nieuzasadnione. Jednakże przekroczenie ustalonej wytrzymałości nie jest w każdym przypadku równoznaczne z katastrofalnym skutkiem. Na przykład w słupie ściskanym przekroczenie wytrzymałości jest równoznaczne z wyczerpaniem nośności słupa, na skutek czego może nastąpić zawalenie się wszystkich elementów na nim wspartych. Jeszcze gorzej przedstawia się sprawa, gdy o nośności decyduje wytrzymałość na rozciąganie betonu. Osiągnięcie tej wytrzymałości przez jeden tylko punkt przekroju jest jednoznaczne z jego zerwaniem (uprawnienia budowlane).

Natomiast przy zginaniu nawet przekroczenie granicy wytrzymałości w skrajnych włóknach nie spowoduje zniszczenia elementu, ponieważ część środkowa przekroju znajduje się jeszcze w stadium sprężystym.
W tym stanie rzeczy największe wartości współczynnika bezpieczeństwa przyjęto przy rozciąganiu, mniejsze przy ściskaniu, zaś najmniejsze przy zginaniu. Wzgląd powyższy w metodzie stanów granicznych jest brany pod uwagę przy określaniu klasy konstrukcji. Wpływ rodzaju obciążeń jest jasny (program egzamin ustny).

Obciążenia stałe

Obciążenia stałe można określić z dużym prawdopodobieństwem, natomiast zmienne są zawsze niewiadomą w mniejszym lub większym stopniu. Z tego względu dla obciążeń stałych są wymagane niższe wartości współczynnika bezpieczeństwa. Jest to tym bardziej uzasadnione, że często zmiany naprężeń i połączone z tym zjawiska dynamiczne są czynnikami nie sprzyjającymi trwałości konstrukcji. Wpływ rodzaju obciążenia w metodzie stanów granicznych uwzględnia współczynnik przeciążenia.

Dokładność obliczeń wyraża się przede wszystkim w mniej lub więcej dokładnym przyjęciu obciążeń oraz innych czynników mających wpływ na wartości statyczne, jak temperatura, skurcz, wiatr, osiadania podpór itp. W obliczeniach, celem określenia warunków w jakich się konstrukcja znajduje (lub jak się często mówi pracuje), musimy dzielić ją na szereg schematów statycznych, które przeważnie nieco odbiegają od rzeczywistej jej pracy (opinie o programie). Także w przypadku dużych trudności matematycznych, przy rozwiązywaniu tych schematów, korzystamy nieraz z metod czy wzorów przybliżonych. Wszystko to powoduje, że obliczenia statyczne zawsze w mniejszym lub większym stopniu odbiegają od stanu rzeczywistego, co jesteśmy zmuszeni kompensować odpowiednio zwiększonym współczynnikiem bezpieczeństwa (segregator aktów prawnych).

W strukturze materiałów konstrukcyjnych tkwi duża doza niepewności, wynikającej z nieuchwytnych różnic w procesie ich produkcji oraz naturalnych wad strukturalnych. Przejawia się ona w rozrzucie wyników badań własności mechanicznych tych materiałów. Rozrzut jest tym większy, im bardziej niejednorodny jest materiał i im mniej dokładna technologia jego produkcji. W metodzie stanów granicznych uwzględnia to współczynnik jednorodności materiałów. Dokładność wykonania, szczególnie przy betonie wylewanym w sposób tradycyjny w deskowaniu na budowie, ma duży wpływ na jakość otrzymanego betonu (promocja 3 w 1).

Elementy prefabrykowane, wykonane w wytwórniach prefabrykatów, przy zastosowaniu nowoczesnych metod formowania, zagęszczania i dojrzewania betonu, wymagają mniejszych współczynników pewności, niż elementy betonowane na budowie. Rodzaj konstrukcji ma także duże znaczenie.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 8 Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 9 Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 10
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 11
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 12 Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 13 Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 14
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Efekty nauki do egzaminu na uprawnienia budowalne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami