Blog

System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 2
12.06.2021

Samozerwalność

W artykule znajdziesz:

Samozerwalność

System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 3
Samozerwalność

Wpływ wilgotności na wytrzymałość na rozciąganie jest mniejszy niż przy ściskaniu. Przeliczenie wytrzymałości do 15% wilgotności wykonuje się według wzoru Bauschingera, stosując współczynnik przeliczenia a = 0,01; normy radzieckie przyjmują dla drewna liściastego a = 0,015, w odniesieniu zaś do drewna iglastego nie przewidują przeliczenia wyników (program uprawnienia budowlane na komputer).

Między postacią złomu a wytrzymałością na rozciąganie podłużne zachodzi pewien związek, pozwalający na wyciąganie orientacyjnych wniosków; złom długowłóknisty wskazuje na dużą wytrzymałość, złom tępy lub krótkowłóknisty - na małą wytrzymałość. Prawidłowość ta występująca wyraźnie w zakresie twardych gatunków liściastych, zaciera się w drewnie iglastym, gdzie złom krótkowłóknisty ma często wytrzymałość wyższą niż długowłóknisty.
Wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien jest około 2,5 raza większa od wytrzymałości na ściskanie; różnice w przebiegu naprężeń i odkształceń między wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie podłużne przedstawia orientacyjnie podany wykres (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mimo to w praktyce rzadko wykorzystuje się wytrzymałość na rozciąganie ze względu na małą wytrzymałość na ścinanie, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla rozciąganych elementów drewnianych. Prócz tego obecność sęków i skręt włókien wydatnie obniżają wytrzymałość na rozciąganie. Uwzględniając wymienione czynniki przy wytrzymałości na rozciąganie trzeba stosować wysokie współczynniki bezpieczeństwa (uprawnienia budowlane). Na rozciąganie pracują elementy konstrukcji i wiązań kratowych, niektóre połączenia drewna, elementy konstrukcji lotniczych, dyszle itd.
Odpowiednikiem współczynnika jakości wytrzymałościowej przy ściskaniu jest przy rozciąganiu samozerwalność; określa ona długość pręta (beleczki) o przekroju 1 cm2, przy której nastąpi zerwanie pod działaniem własnego ciężaru.

Samozerwalność drewna

Samozerwalność drewna pozwala wnioskować o wytrzymałości włókien drzewnych na rozciąganie podłużne; dlatego stanowi ona jeden z elementów jakościowej oceny drewna jako surowca dla przemysłu celulozowego (program egzamin ustny).
Wytrzymałość na rozciąganie w poprzek włókien.
W zastosowaniu praktycznym unika się obciążania drewna w poprzek włókien; przyczyną tego je9t mała wytrzymałość drewna w kierunku poprzecznym oraz często występujące pęknięcia desorpcyjne, które powodują wydatne obniżenie wytrzymałości. Ze względu na małe zastosowanie praktyczne prowadzono w tym kierunku niewiele badań, wskutek czego liczby charakteryzujące wytrzymałość na rozciąganie poprzeczne mają charakter danych orientacyjnych (opinie o programie).

Wytrzymałość na rozciąganie poprzeczne charakteryzuje w pewnym stopniu skłonność drewna do pękania; drewno o dużej wytrzymałości łatwiej wytrzymuje naprężenia wewnętrzne i mniej pęka niż drewno o małej wytrzymałości.
Duża rozpiętość między wytrzymałością drewna litego na rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien dała impuls do wyrównywania wytrzymałości drewna przez krzyżowanie włókien lub ustawienie ich pod odpowiednio dobranym kątem w stosunku do przylegających warstw drewna; w ten sposób powstały sklejki i różne rodzaje drewna warstwowego.
Karby zewnętrzne (nacięcia) i karby wewnętrzne (nawiercenia), zwłaszcza obciążone, powodują wydatne obniżenie wytrzymałości na rozciąganie (segregator aktów prawnych).

Zniszczenie i złom próbki wiąże się zawsze z karbem; przy małych karbach powstają złomy długowłókniste, przy dużych karbach złomy krótkowłókniste.
Wytrzymałość na rozłupanie zalicza się na ogół do grupy prób technologicznych. Ze względu jednak na duże analogie w założeniach i w sposobie przeprowadzenia próby wydaje się rzeczą właściwą rozpatrywać wytrzymałość na rozłupanie w łączności z wytrzymałością na rozciąganie poprzeczne.

Łupanie jest to dzielenie drewna na mniejsze części wzdłuż włókien za pomocą narzędzi w kształcie klina; przez odłupywanie zbędnych części można nadawać drewnu żądane kształty (ciosanie drewna). Z procesem technologicznym łupania wiąże się pojęcie łupliwości i wytrzymałości na rozłupanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 8 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 9 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 10
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 11
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 12 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 13 System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 14
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
System stężeń przeciwwiatrowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami