Blog

29.01.2022

Wartości deszczu

W artykule znajdziesz:

Wartości deszczu
Wartości deszczu

W pierwszej grupie będącej przedmiotem niniejszego opracowania najbardziej charakterystyczne są wady i uszkodzenia ścian zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Najwięcej kłopotów mają bowiem użytkownicy ze ścianami zewnętrznymi, a następnie - w dużo mniejszym zakresie - z dachami lub stropodachami. Wynika to nie tylko z tego, że wady dachu dokuczają prawie jedynie lokatorom ostatnich kondygnacji, a wady ścian każdemu lokatorowi, lecz również dlatego, że w czasie eksploatacji budynków okazało się, że najmniej znane są wpływy czynników zewnętrznych na ściany zewnętrzne. Są one bowiem w całym budynku jedynym jego elementem, który podlega działaniu ekstremalnych wartości deszczu, wiatru i temperatury. Interesujące więc będzie np. ogólne przeanalizowanie poszczególnych etapów uprzemysłowienia niektórych rodzajów ścian zewnętrznych i kolejno występujących różnych rodzajów wad i uszkodzeń oraz ich przyczyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego wykonuje się z bloczków drobnowymiarowych, elementów średniowymiarowych i wielkowymiarowych oraz płyt scalonych. W dawnych realizacjach ścian z bloczków stwierdzono w pierwszym okresie eksploatacji przemarzanie ścian, uwidaczniające się głównie w spoinach. Spowodowane to było zastosowaniem betonu komórkowego o zbyt dużym ciężarze objętościowym, nadmiernym zawilgoceniem betonu komórkowego, zbyt dużą grubością spoin, spowodowaną przede wszystkim przekroczeniem tolerancji wymiarów bloczków oraz zastosowaniem do murowania zaprawy „zimnej” (uprawnienia budowlane). Po kilku latach eksploatacji budynków beton komórkowy wysychał, wilgotność zmniejszała się, przez co poprawiały się właściwości izolacji cieplnej ścian.

W tym przypadku oddawano do użytku ściany o początkowej sprawności technicznej nie zawsze zadowalającej. Wysychanie betonu komórkowego w czasie eksploatacji poprawiło stan tych ścian. Istnieją jednak rejony kraju, w których występują szczególnie niskie temperatury w zimie i mimo upływu kilku lub kilkunastu lat eksploatacji i wysychania betonu komórkowego ściany nadal przemarzają i konieczne jest ich dodatkowe ocieplenie (program egzamin ustny). Obecnie dzięki poprawie jakości produkowanych bloczków i polepszeniu jakości wykonawstwa na budowie eliminuje się poprzednio występujące usterki.

Beton komórkowy

Na ścianach tych stosuje się tynki tradycyjne, które nie wykazują specjalnych uszkodzeń. Mają one dobrą przyczepność do bloczków, dodatkowo zwiększaną przez związanie z zaprawą w spoinach (opinie o programie). Wobec konieczności sukcesywnego wprowadzania uprzemysłowienia do ścian zewnętrznych z betonu komórkowego, w celu zmniejszenia pracochłonności wykonania tych ścian, rozpoczęto produkcję i wdrożono do stosowania prefabrykaty średniowymiarowe, a potem wielkowymiarowe. Były to produkowane nadal w formach niskich o wysokości 24 cm elementy podokienno-nadprożowe i filarki międzyokienne, a także płyty o wymiarach na izbę, łączone przez zespawanie dwu elementów w kształcie litery U (segregator aktów prawnych).

Z kolei uruchomiono produkcję dyli wykonywanych w formach o wysokości 60 cm, z których początkowo montowano ściany na budowie, a potem jako rozwiązanie docelowe i stosowane obecnie przyjęto scalanie z tych dyli płyt o wymiarach na izbę, wykonywanych wraz z wbudowaną stolarką i gotową fakturą zewnętrzną.

Po wprowadzeniu prefabrykatów podokienno-nadprożowych i filarków międzyokiennych stwierdzono w warunkach eksploatacji rysy i pęknięcia elementów. Zjawisko to znane jest również w innych krajach i jest przedmiotem wielu prac badawczych. Jedną z podstawowych przyczyn tworzenia rys w tych elementach w czasie eksploatacji budynków są zmiany wilgotności betonu komórkowego oraz dodatkowo wpływy zmian temperatury zewnętrznej. Problem ten zostanie szczegółowo omówiony w dalszej części tego rozdziału. Kolejnym etapem uprzemysłowienia - jak wspomniano poprzednio było wprowadzenie w rozwiązaniach zagranicznych ścian z betonu komórkowego o wymiarach na jedną lub nawet dwie izby, produkowanych nadal w formach niskich o wysokości 24 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami