Blog

Grunt rodzimy zdjęcie nr 2
28.10.2021

Wartości oddziaływań stycznych

W artykule znajdziesz:

Wartości oddziaływań stycznych

Grunt rodzimy zdjęcie nr 3
Wartości oddziaływań stycznych

Wartości oddziaływań stycznych łożyska zbudowanego z gumy o twardości około 60°Sh należy obliczać przyjmując współczynnik odkształceń postaciowych G = 13 kG/cm2, w wypadku gdy odkształcenia łożyska występują powolnie pod działaniem zmian temperatury, skurczu, pełzania i sprężania. Gdy odkształcenia występują w krótkim czasie pod działaniem sił hamowania lub parcia wiatru, należy obierać G0 = 20 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kąt pochylenia powierzchni jednej warstwy gumy nie powinien przekraczać 0,002 pod obciążeniami stałymi i 0,001 - pod obciążeniami ruchomymi lub chwilowymi.
Grubość warstw gumy powinna być większa w łożyskach o dużych powierzchniach, aby skrajne naprężenia styczne wyznaczone ze wzorów ścisłych nie przekraczały wytrzymałości gumy.”
Obliczenie statyczne poszczególnych elementów składowych budowli na kolumnach nie przedstawia zasadniczych trudności. Zarówno ścianka szczelna, jak i mur maskujący (jako mur oporowy), a także i same studnie czy pale pustakowe zwymiarować i obliczyć można na podstawie wskazówek zawartych w poprzednich rozdziałach podręcznika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pewną odrębność stanowią obliczenia budowli jako całości.

Zakładając, że główny element nośny pomostu stanowią kolumny i poprzecznice, można pomost mianowicie obliczać według następujących schematów jako ramę o węzłach sztywnych, przegubową lub utwierdzoną w gruncie, jeżeli zapewniona jest sztywność połączeń między kolumnami a nadbudową, albo
jako belkę wolno podpartą lub ciągłą, spoczywającą na utwierdzonych w gruncie wspornikach lub na jednym wsporniku i na kilku słupach wahadłowych (uprawnienia budowlane).

Warstwy torfów

Ramy oblicza się według ogólnie znanych zasad, posługując się ewentualnie tablicami (Kleinlogel; Tablice Inżynierskie itp.). Metody uproszczone podaje też Bangash.
Dla schematów przewidujących utwierdzenie kolumn w gruncie istotną sprawą jest wyznaczenie głębokości utwierdzenia kolumn, czego z uwagi na ich sztywność i niedopuszczalność zbytnich bocznych przesunięć głowic, często nie można rozwiązać metodami klasycznymi opartymi na teorii parcia i odporu gruntu (program egzamin ustny).

Orientacyjnie można przyjąć, że kolumna zapuszczona w grunt sypki, zagęszczony lub średnio zagęszczony, albo spoisty, zwarty do twardoplastycznego, na głębokość równą swej pięciokrotnej średnicy zewnętrznej jest całkowicie utwierdzona (zamocowana) w gruncie. Przekrój jej utwierdzenia można w przybliżeniu przyjmować dla gruntów spoistych na poziomie znajdującym się poniżej powierzchni terenu czy dna o jedną trzecią całkowitego zagłębienia kolumny t, nie głębiej jednak niż wynosi trzykrotna średnica kolumny; dla gruntów sypkich zagęszczonych na poziomie 0,2t poniżej powierzchni terenu czy dna. Przy zagłębieniu kolumny mniejszym niż pięciokrotna jej średnica w obliczeniach raczej należy przyjmować u jej dolnego końca przegub. Powierzchniowych warstw torfów i gruntów płynnych nie należy wliczać do głębokości zapuszczenia kolumny, grubość zaś takichże warstw o konsystencji miękkiej lub luźnej należy uwzględniać tylko w połowie (opinie o programie).

W wypadku kolumn utwierdzonych u dołu w skale przyjmuje się poziom utwierdzenia jak na rysunku 8.94c. Wartość A h przyjmuje się równą połowie średnicy kolumny, gdy kolumny zapuszczono w marglu, albo równą średnicy kolumny, gdy kolumny utwierdza się w otworze przez obsypanie jej warstwą piasku o wysokości 4,5H-5,5 m. Długość ramienia wolnego Iq mierzy się od punktu przyłożenia siły poziomej do wierzchu warstwy utwierdzającej piasku (zob. też Bobrik i Rasniecow) (segregator aktów prawnych).
Wobec tego, że właściwie dotychczas nie ma teorii, która by zagadnienie utwierdzenia sztywnych filarów rozwiązywała w sposób ostateczny, bezpieczniejsze będzie przyjmowanie schematu ramy z przegubami u spodu słupów lub też zastosowanie, jeżeli jest to możliwe, osobnych dodatkowych zakotwień przenoszących siły poziome.

Dla pokrycia jednakże częściowego utwierdzenia, jakie może powstać u dołu kolumny, należy uzbrajać ją u dołu (nawet w wypadku uważania jej za opartą w dolnym końcu przegubowo) na moment zginający równy co najmniej połowie momentu przyjmowanego w głowicy. Według przepisów radzieckich, kolumny żelbetowe oblicza się w sposób zapobiegający tworzeniu się rys (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grunt rodzimy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grunt rodzimy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grunt rodzimy zdjęcie nr 8 Grunt rodzimy zdjęcie nr 9 Grunt rodzimy zdjęcie nr 10
Grunt rodzimy zdjęcie nr 11
Grunt rodzimy zdjęcie nr 12 Grunt rodzimy zdjęcie nr 13 Grunt rodzimy zdjęcie nr 14
Grunt rodzimy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grunt rodzimy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grunt rodzimy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami