Blog
Warunek brzegowy
W artykule znajdziesz:
W przykładzie tym rozpatrzymy pojedynczą powłokę bez belek krawędziowych. Charakterystyczne wymiary wynoszą: R = 8, A = 8 cm, zaś (p0 = 37,5°. Ponieważ <»\ = 2,5, ze wzoru otrzymamy mx = 6, co odpowiada dokładnie wartości rozpatrywanej w przykładzie. W końcu z możemy wyznaczyć u, które jest rzędu wielkości r. Kontrolą wyniku jest uzyskane z obu równań wyrażenie ~o = 2i(l + …) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sposób działania rur w przypadku silnie tłumionych zakłóceń. Z poprzednich rozważań wynika, że w przypadku silnie tłumionych zakłóceń wartości Mv oraz Nx są praktycznie biorąc bez znaczenia. Zakłócenia zależą od współdziałania między Nv i Mx, chociaż również Mxv ma w tym powiązaniu pewne znaczenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozpatrując jedynie zakłócenia silnie tłumione, możemy wziąć pod uwagę tylko warunki brzegowe drugiego rzędu, tzn. warunki brzegowe odnoszące się do w, tX) Mx i Rx. Jednak warunek brzegowy odnoszący się do w powinien być w miarę możności zastąpiony warunkiem odnoszącym się do Nv. Wynika to stąd, że bardziej szczegółowe rozważania wykazały, że przez to wywołujemy najmniejszy z możliwych błędów wynikających z powiązania z zakłóceniami słabo tłumionymi. Jeśli rozpatrywane jest wyłącznie „zewnętrzne” odkształcenie w = cos m<p przekroju, nie ma różnicy między zakłóceniami słabo i silnie tłumionymi. Różnica powiązana jest głównie z odkształceniami stycznymi u (uprawnienia budowlane).
Silnie tłumione zakłócenia
Przy słabo tłumionych zakłóceniach siły obwodowe Nr są małe, podczas gdy odkształcenia v są dosyć duże. W przypadku zaś zakłóceń silnie tłumionych odkształcenia v są małe, podczas gdy wywołane są znaczne naprężenia obwodowe (program egzamin ustny). Z równania widoczne jest, że w przypadku silnie tłumionych zakłóceń (przy m +; 0) występują znaczne ścinania, co jest konieczne w celu otrzymania małych odkształceń v. Silnie tłumione zakłócenia występują w praktyce w miejscach powiązania powłoki z przeponami, żebrami usztywniającymi, w miejscach zmiany grubości powłoki w zależności od x.
W przypadku rur cienkościennych wyboczenie ma często decydujące znaczenie. W celu wyznaczenia stopnia pewności przy wyboczeniu należy ustalić granicę stateczności sprężystej, co w większości przypadków może być przeprowadzone za pomocą łatwych w zastosowaniu wzorów przedstawionych w następnym rozdziale. Przy wyprowadzeniu tych wzorów stosujemy tzw. metodę energetyczną (opinie o programie). W celu przedstawienia zasad tej metody uważamy za najprostsze zacząć od zagadnienia znanego z elementarnej statyki, a mianowicie wyznaczenia obciążenia krytycznego przyłożonego do słupa mającego na obu końcach przeguby.
Metoda energetyczna w zastosowaniu do zwykłego słupa. Jeśli normalna siła P jest odpowiednio mała, słup pozostaje prosty, i przy nieco większej wartości P może pozostawać w stanie równowagi z prostą osią, jak również z osią mającą poprzeczne wygięcie; w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z równowagą obojętną pręta, zaś odpowiednie obciążenie osiowe określane jest jako Pkr. Jeśli kształt wygięcia jest znany, to Pkr daje się łatwo obliczyć (segregator aktów prawnych). Z rozwiązania równania różniczkowego, dotyczącego tego zagadnienia wiemy, że słup o równomiernej sztywności zginania EJ ma krzywą ugięcia w kształcie cosinusowym gdzie: u’,0 maksymalne ugięcie, zaś x odcięta obliczona ze środka długości l słupa. Poza tym osiowe przemieszczenie u poszczególnych punktów słupa uważamy za równe zeru (promocja 3 w 1).
Cechą charakterystyczną warunków równowagi obojętnej jest to, że energia ani nie jest wprowadzana, ani odbierana z układu, gdy słup ulega wygięciu pod wpływem Pkr. Jest to możliwe, gdy praca Ae, wykonywana przez siły zewnętrzne, jest równa przyrostowi Aj wewnętrznej energii sprężystej słupa. Ponieważ u = 0 w każdym punkcie słupa, czyli również dla punktów końcowych, dwie zewnętrzne siły Pkr nie wykonują pracy podczas wyboczenia, czyli Ae = 0.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32