Blog
Warunki budowlane
W artykule znajdziesz:
Istniejące u nas maszyny nie są w pełni przydatne dla budownictwa, a często są nieprzystosowane do wymagań technologicznych nowoczesnej produkcji budowlanej, nie tylko w dziedzinie kompletności zakresu pracy, ale i innych czynników, np. niezawodności działania, odporności na trudne warunki budowlane, precyzji pracy, a w szczególności jakości wykonywanej produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Pomimo że maszyny budowlane stosowane w budownictwie polskim w większości (55-70%) pochodzą z nowej produkcji krajowej, z reguły mają przestarzałą konstrukcję, niską jakość wykonania, znaczną awaryjność i stąd m.in. niski stopień wykorzystania.
Według oceny IMB spośród 85 ważniejszych rodzajów maszyn potrzebnych budownictwu produkuje się obecnie zaledwie 38, z czego co najmniej 15 wymaga poważnej modernizacji celem przystosowania ich do postępowej technologii budowania. Konsekwencją tego jest m.in. fakt, że dotychczasowy sposób mechanizowania robót, oparty na zasadzie tzw. mechanizacji częściowej, odnosi się głównie do pracy maszyn pojedynczych, pracujących indywidualnie, rzadziej agregatów lub zespołów maszyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obejmuje on zazwyczaj mechanizację tylko niektórych (przeważnie zasadniczych) operacji w procesach produkcyjnych, z pominięciem wielu często bardzo pracochłonnych czynności pomocniczych, przygotowawczych i uzupełniających.
Tak też ujmowana jest ocena stopnia mechanizacji poszczególnych robót budowlanych, w której roboty wykonywane przy użyciu tylko zasadniczych maszyn traktowane są jako zmechanizowane. Stan ten należy uznać za wysoce niezadowalający; powoduje on, że pomimo wysokiego stopnia zmechanizowania niektórych rodzajów robót budowlanych znaczna jeszcze liczba procesów wykonywana jest z dużym udziałem prac ręcznych. Ponadto przy niezadowalającej organizacji procesów na budowach i braku odpowiedniej kadry do obsługi maszyn stan ten doprowadził do bardzo niskiego stopnia wykorzystania maszyn (uprawnienia budowlane).
Rozwój mechanizacji budownictwa
Dalszy rozwój mechanizacji budownictwa w Polsce powinien być ukierunkowany nie tylko na zmiany ilościowe, ale przede wszystkim na jakościowe, zarówno w rodzajach i konstrukcji maszyn, urządzeń i narzędzi budowlanych, jak i w metodach organizowania robót zmechanizowanych. Dotychczasowa ocena stopnia mechanizacji budownictwa w Polsce oparta na relacji liczby procesów wykonanych sposobem zmechanizowanym do całkowitej liczby wykonanych procesów nie daje prawidłowego obrazu stanu w dziedzinie mechanizacji (program egzamin ustny). Według tego rachunku stopień mechanizacji niektórych procesów jest b. wysoki sięga prawie 100% (np. w robotach ziemnych i transporcie pionowym). Tymczasem wiadomo, że do wykonania tej niewielkiej stosunkowo liczby procesów jeszcze nie zmechanizowanych potrzebna jest znaczna liczba robotników wykonujących prace ręczne.
Dlatego niezbędne są prace nad ustaleniem nowych sposobów liczenia stopnia mechanizacji, obrazujących jednoznacznie zakres eliminacji pracy ręcznej z produkcji budowlanej (opinie o programie). W sposobie ujętym, dającym najlepszą ocenę stopnia mechanizacji przez porównanie stosunku pracochłonności wykonania procesów zmechanizowanych do pracochłonności całkowitej, istotną trudność dla niektórych procesów (np. montażowych) stanowi określenie zastępczej pracochłonności ręcznej przedstawiającej wartość pracochłonności procesów zmechanizowanych, eliminującej pracę ręczną (z braku np. norm pracy ręcznej zastępującej czynności zmechanizowane). Stąd zachodzi konieczność opracowania sposobu ustalenia współczynnika substytucji pracy ręcznej na pracę maszynową (segregator aktów prawnych).
Zmiany w rodzajach i konstrukcji rozwoju maszyn powinny doprowadzić do uzupełnienia dysponowanego parku maszynami, urządzeniami i narzędziami, pozwalającymi na pełniejsze zmechanizowanie procesów robocznych, oraz do wprowadzenia do naszego budownictwa maszyn budowlanych i agregatów coraz doskonalszych, o lepszych parametrach technicznych i eksploatacyjnych oraz o wyższym stopniu niezawodności działania(promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32