Blog

21.09.2022

Warunki dobrego transportu

W artykule znajdziesz:

Warunki dobrego transportu

Warunki dobrego transportu polegają na tym, aby nie dopuścić do:

  1. rozsortowania składników,
  2. rozpoczęcia procesu wiązania w czasie transportu,
  3. rozcieńczania mieszanki przez wodę deszczową,
  4. zmiany konsystencji więcej niż o 2 cm opadu stożka,
  5. zbytniego ochłodzenia ciepłej mieszanki podczas transportu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tendencja do rozdzielenia się składników powstaje pod wpływem sił ciężkości. Ciężki kamień opada, a woda unosi się. Przeciwstawić się temu zjawisku można przez nadanie mieszance odpowiedniej lepkości, wprowadzenie mieszanki w ruch obrotowy i maksymalne wyeliminowanie oddziaływań dynamicznych w czasie transportu. Ze względu na zachowanie jednorodności urobionej mieszanki najkorzystniej jest transportować ją w większych objęto- ściach i środkami, które dają najmniej wstrząsów. Bardzo efektywnym sposobem transportu bliskiego, spełniającym te założenia, jest transport specjalnym zasobnikiem zasypowym, zwanym krótko zasypnikiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Coraz częściej stosuje się do rozwożenia mieszanki wózki akumulatorowe i wózki wywrotki o pojemności 0,45 m3, o napędzie spalinowym. Oba typy wózków są produkcji krajowej (uprawnienia budowlane).

Daleki środek transportu

Do najczęściej stosowanych środków transportu dalekiego należą:

  • betoniarki na podwoziu samojezdnym, zwane popularnie gruszkami. Posiadają one regulowaną szybkość obrotów i dlatego można nimi nie tylko przewozić mieszankę betonową, lecz także wykonywać ją. W przypadku długiej drogi transportu można wsypać do nich tylko suche składniki i wymieszać je w pierwszym odcinku drogi przejazdu, a dopiero w odpowiedniej chwili przed osiągnięciem celu dodawać wodę;
  • pojemniki na podwoziu samojezdnym i kolejki wąskotorowe z wagonikami. Oba typy pojemników zaopatrzone są od spodu w klapy pozwalające na regulowany spust mieszanki;
  • wywrotki samochodowe z udoskonalonymi skrzyniami do transportu, zaopatrzone w wibratory przyczepne ułatwiające zsuwanie mieszanki. W zwykłych wywrotkach samochodowych nie powinno się transportować mieszanki, gdyż ujawniają się przy tym wszystkie wady transportu (program egzamin ustny). Ze względu na brak odpowiedniego sprzętu są one jednak często stosowane i dlatego należy wówczas przestrzegać, aby:
  • transport nie odbywał się na odległość większą niż 4 km,
  • konsystencja betonu nie była ciekłej sza niż plastyczna,
  • z wywrotki mieszanka była zsunięta nie bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, lecz na specjalny pomost, na którym zostanie dodatkowo przemieszana łopatami.

Zarówno w nowoczesnych zakładach prefabrykacji, jak i coraz częściej na placach budów przy intensywnym i ciągłym używaniu betonu stosuje się pompowy transport mieszanki. Beton pompowany można transportować na odległość ponad 1 km przez rurociąg o średnicy 150-200 mm (opinie o programie).

Najnowsze pompy pozwalają na transport pionowy do 160 m. Wymaga się, aby mieszanka betonowa transportowana aktualnie produkowanymi urządzeniami tłoczącymi zawierała co najmniej 250 kg cementu na 1 m3, posiadała współczynnik W/C 0,5-0,75 i konsystencję na pograniczu plastycznej z półciekłą o opadzie stożka 5-10 cm. Najlepsza jest taka konsystencja, aby strumień betonu wysuwał się poza końcowy brzeg rurociągu na kilka do kilkunastu centymetrów i dopiero odłamywał się i opadał. Korzystne jest stosowanie plastyfikatorów i dodatku popiołu lotnego, zarówno dla opisanego jak i dla każdego innego systemu transportu (segregator aktów prawnych).

Bardzo istotnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór kruszywa. Powinno to być kruszywo otoczakowe o punkcie piaskowym 35-40%. Piasek powinien cechować się małą zawartością drobnych ziarn i pyłów. Ilość frakcji do 0,125 mm nie powinna przekraczać 5%, a frakcji do 0,25 mm 25%. Górna średnica ziarn zależy przede wszystkim od średnicy przewodów i nie powinna być większa niż 1/3 średnicy. W celu ułatwienia poślizgu przewody powinno się posmarować ciastem wapiennym i w tym celu umieszcza się to ciasto w przewodzie przed pierwszą partią tłoczonego betonu. Tłoczona mieszanka betonowa popycha ciasto wapienne, które stanowi czoło przetłaczanej masy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami