Blog

Wysoka temperatura zdjęcie nr 2
18.02.2022

Warunki produkcji

W artykule znajdziesz:

Wysoka temperatura zdjęcie nr 3
Warunki produkcji

W tablicach obwiedziono grubą linią pola wartości tolerancji otrzymywanych poza przeciętnymi warunkami wytwarzania. Pole powyżej podanych wartości tolerancji dotyczy wymagań zaostrzonych, pole poniżej wartości tolerancji wymagań złagodzonych w stosunku do określonych warunków produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wydaje się, że w obecnym stanie produkcji prefabrykatów wprowadzenie sześciu klas dokładności jest uzasadnione, gdyż zawiera zakres spotykanych tolerancji od 0 do 30 mm. Po zwiększeniu dokładności i kontroli produkcji można będzie podzielić obecną klasę pierwszą (obejmującą tolerancje od 0 do 5 mm) na drobniejsze frakcje.

Wnioski. Z powyższego wynikają dla producenta i projektanta następujące wnioski:

  • Producentowi należy podać do wiadomości klasę dokładności wykonania oraz środki umożliwiające uzyskanie żądanej klasy (wartość tolerancji form, jakość form, sposób betonowania i inne czynniki) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  • Na podstawie obserwacji wykonania pierwszych elementów serii producent powinien wyeliminować błąd trwały wymiarów i zapewnić dalszą nieodkształcalność form.
  • Dla każdego wymiaru mającego wpływ na pasowanie elementu w węźle konstrukcji należy ustalić możliwie najmniej dokładną klasę i podać ją na rysunku roboczym do zachowania przez producenta (uprawnienia budowlane).
  • Dla określonych zakresów wymiarów rodzaju G, B i L istnieje jedna klasa dokładności otrzymywana przeciętnie w produkcji.
  • Dla każdego rodzaju wymiarów elementu G, B i L można i niekiedy należy przewidzieć oddzielnie właściwą klasę dokładności wynikającą z produkcji jako przeciętna (program egzamin ustny).

Sprawdziany kreskowe

Wymaganie innej klasy (większej dokładności) od otrzymywanej jako przeciętna dla danego wymiaru może pociągnąć za sobą zbrakowanie części produkcji. Mierzenie i sprawdzanie. W czasie produkcji należy prowadzić stałą kontrolę wymiarów form i elementów. System kontroli powinien być tak opracowany, żeby jednocześnie zapewniał wymaganą jakość, był łatwy w stosowaniu i ograniczał do minimum możliwości omyłek (opinie o programie). Wymagania te są spełnione przy stosowaniu zwykłego mierzenia, określaniu rzeczywistych wymiarów i dokonania podziału elementów na nadające się i nie nadające się do użytku. Elementy nie nadające się mają wymiary wykraczające poza dopuszczalne tolerancje lub zbyt odbiegające od wymiaru pożądanego. Mierzenie można znacznie uprościć stosując narzędzia i przyrządy zwane sprawdzianami. Sprawdziany służą do sprawdzenia wymiarów i mogą posiadać różne kształty, niekiedy bardzo specjalne, przystosowane do sprawdzanego elementu. Można je stosować do sprawdzania wymiarów form oraz elementów.

W produkcji prefabrykatów podstawową czynnością jest sprawdzanie wymiarów form, wbudowanie bowiem elementów budowlanych nie odpowiadającym przyjętym tolerancjom jest trudne, a nawet niekiedy niemożliwe. Poprawienie takich elementów jest z reguły bardzo kosztowne i nie daje pożądanego rezultatu (segregator aktów prawnych).

Sprawdziany kreskowe i krawędziowe. Na najprostszym sprawdzianie kreskowym graniczne wymiary (największy i najmniejszy) oznaczone są dwiema kreskami. Sprawdzający ma za zadanie określić za pomocą sprawdzianu, czy wymiar rzeczywisty znajduje się między kreskami i jest wówczas właściwy, czy też wykracza poza kreski i jest niewłaściwy. Odległość między kreskami stanowi przyjętą tolerancję wykonania. Sprawdziany określające dwa graniczne wymiary (dwukreskowe) nazywamy dwugranicznymi a sprawdziany określające jeden tylko wymiar (jednokreskowe) sprawdzianami jednogranicznymi(promocja 3 w 1).

Zamiast sprawdzianu kreskowego można stosować sprawdzian krawędziowy wykrojony w ten sposób, że krawędzie oznaczają wymiary graniczne. Przy montażu elementów budowlanych popełnia się błędy pomiarowe, wynikające z błędnego lub niedokładnego odmierzania długości, pomiaru kątów, pionowania itp. Błędy pomiarowe również wynikają z określonej dokładności przyrządów mierniczych. Z wyjątkiem błędów systematycznych wywołanych stałymi błędami przyrządów pomiarowych, pozostałe błędy można uważać za zmienne błędy niezależne.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Wysoka temperatura zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Wysoka temperatura zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Wysoka temperatura zdjęcie nr 8 Wysoka temperatura zdjęcie nr 9 Wysoka temperatura zdjęcie nr 10
Wysoka temperatura zdjęcie nr 11
Wysoka temperatura zdjęcie nr 12 Wysoka temperatura zdjęcie nr 13 Wysoka temperatura zdjęcie nr 14
Wysoka temperatura zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wysoka temperatura zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wysoka temperatura zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami