Blog
Warunki rozwoju grzybów
W artykule znajdziesz:
Warunki rozwoju grzybów
Główne źródło węglowodanów stanowi dla grzybów rozkład celulozy na glikozę; obok tego grzyby rozkładają i przyswajają także inne występujące w drewnie polisacharydy, zwłaszcza skrobię i hemicelulozy. Spośród hemiceluloz większość grzybów łatwiej rozkłada i przyswaja heksozany niż pentozany lub pochodzące z nich pentozy (program uprawnienia budowlane na komputer). Większość grzybów rozkłada ligninę w stopniu daleko słabszym niż celulozę i hemicelulozy. Najłatwiej przyswajalne dla grzybów związki węglowodanowe, białka i tłuszcze występują w plazmatycznej treści żywych komórek.
Substancje te stanowią podstawę egzystencji w początkowym stadium wzrostu grzybni, która w miarę dalszego rozwoju zaczyna atakować błony komórkowe. Rozkładowi ulegają również związki poliuronowe zawarte w substancji międzykomórkowej blaszek środkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Według Cartwrighta i Findlaya grzyby rozkładają zawarte w drewnie glikozydy na cukry proste, które następnie przyswajają. Niektóre jednak glikozydy, jak np. saponiny, działają trująco na pewne gatunki grzybów.
Występujące w drewnie sole mineralne pokrywają w dostatecznym stopniu zapotrzebowanie grzybów (uprawnienia budowlane). Wpływ soli mineralnych wyraża się przede wszystkim w zmianie odczynu (liczby pH) drewna. Optymalne warunki rozwoju grzybów występują przy słabo kwaśnym odczynie, zawartym w granicach pH 4,5 do 5,5, co odpowiada normalnemu stężeniu jonów
wodorowych w drewnie. Zmiana pH w kierunku odczynu zasadowego bardziej hamuje rozwój większości grzybów niż silne zakwaszenie.
Dużą rolę w rozkładzie substancji organicznej na związki proste odgrywają enzymy. Różnorodność wydzielanych przez grzyby enzymów jest duża; np. gatunek Lenzites sepiaria Fries, wydziela około 20 różnych enzymów (program egzamin ustny).
Duża zawartość garbników
Najważniejszą rolę odgrywają enzymy rozkładające związki węglowodanowe, a więc: inwertaza, maltaza, rafinaza, diastaza, celulaza, hemicelulaza, pektynaza i inne. Duże znaczenie ma oksydaza, której brak uniemożliwia rozkład ligniny (opinie o programie). Poza tym grzyby wytwarzają pewne ilości enzymów lipolitycznych i proteolitycznych. Enzymy proteolityczne dają możność przyswajania związków białkowych, które stanowią dla grzybów główne źródło azotu. Oprócz azotu zawartego w proteinach niektóre grzyby przyswajają azot zawarty w aminach i w amoniaku. Niektóre grzyby wytwarzające aneurynę (witaminę B,) mogą w jej obecności przyswajać także azot zawarty w związkach nieorganicznych.
Znany jest fakt, że grzyby dobrze rozwijają się na pożywkach mineralnych z dodatkiem jakiegoś łatwo przyswajalnego węglowodanu, np. glikozy. Są to więc organizmy cudzożywne, które mogą syntetyzować aminokwasy z substancji nieorganicznej w obecności związków węglowodanowych. Niektóre zawarte w drewnie związki działają na grzyby toksycznie. Są to przede wszystkim garbniki. Duża zawartość garbników w twardzieli dębu i orzecha stanowi przyczynę znacznej odporności tych gatunków drewna na rozkład przez grzyby. Niektóre gatunki grzybów mogą się jednak rozwijać nawet przy dużym stężeniu związków garbnikowych; grzybem takim jest np. ozorek pospolity (Fistulina hepatica [Schaeff.] Fr.), występujący normalnie na dębie i orzechu (segregator aktów prawnych).
W wyniku rozkładu drewna grzyby wytwarzają szereg związków chemicznych. Najważniejsze produkty rozkładu stanowią woda i dwutlenek węgla wydzielane w związku z oddychaniem grzybów. Jednym z końcowych produktów przemiany materii jest kwas szczawiowy (COOH)2 spotykany w grzybni w postaci kryształów szczawianu wapnia. Gnilica mózgowata (Coniophora cerebella [Pers.] Duby) wytwarza znaczne ilości kwasu cytrynowego C3H4OH (COOH) (promocja 3 w 1).
Inne grzyby wydzielają charakterystyczne dla nich produkty przemiany materii, jak cynamonian metylu, anyżan metylu lub merkaptan metylowy. Z merkaptanem metylowym wiąże się przykra woń zgniłego drewha.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32