Blog

Inwariant zdjęcie nr 2
13.07.2020

Pomieszczenia inwentarskie

W artykule znajdziesz:

Pomieszczenia inwentarskie

Inwariant zdjęcie nr 3
Pomieszczenia inwentarskie

Pomieszczenia inwentarskie powinny być równomiernie i intensywnie poddane działaniu promieniowania słonecznego, które w dużym stopniu działa bakteriobójczo. Minimalny czas nasłonecznienia budynków inwentarskich zależny jest od ich przeznaczenia. W pomieszczeniach dla bydła powinien wynosić: w zimie 3 godz, a wiosną i jesienią - 6 godz; natomiast dla trzody - w zimie 2 godz, a wiosną i jesienią 5 godz.

W projektowaniu posługujemy się nomogramami, które pozwalają na sprawdzenie wielkości, kształtu i rozmieszczenia okien pod względem czasu nasłonecznienia wnętrz w poszczególnych porach roku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oprócz nasłonecznienia wnętrz należy obliczać również nasłonecznienie wybiegów. Przyjmuje się, że minimalny czas nasłonecznienia połowy powierzchni każdego z wybiegów dla trzody powinien wynosić 3 godz zimą (w grudniu) i 6 godz wiosną i jesienią.
Wymagania związane z nasłonecznieniem i oświetleniem wnętrz budynków. Ściany zewnętrzne budowli wiejskich są przeważnie mało obciążone, dlatego względy wytrzymałościowe odgrywają w nich drugorzędną rolę. Główną ich funkcją jest natomiast cieplno-wilgotnościowa ochrona pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy ustalaniu współczynnika K należy brać pod uwagę stopień zawilgocenia materiałów oraz mostki cieplne.
Zabezpieczenie przegród przed zawilgoceniem występującym pod wpływem opadów atmosferycznych jest konieczne, szczególnie w przypadku przegród o dużym podciąganiu kapilarnym. Zawilgocone w porze jesiennej przegrody nie mają bowiem w zimie możliwości wysychania.
Mury z pustaków betonowych lub mury szczelinowe należy sprawdzić na możliwość ich kondensacyjnego zawilgocenia. W przypadkach, gdy kondensacja pary wodnej będzie się odbywała w szczelinach powietrznych w strefie temperatur ujemnych, to ścianki szczelin będą się pokrywały lodem, co zmniejszy przepuszczalność pary przez przegrody i spowoduje dalszą jej kondensację. W wielu przypadkach lepsze wyniki uzyskuje się stosując w szczelinach zasypki (uprawnienia budowlane).

Wapno hydratyzowane

Wymaga to jednak ich ustabilizowania i zastosowania środków zapobiegających osiadaniu zasypki i tworzeniu się pustki w górnych częściach przegród. Na przykład zasypka może być z żużla, zaś stabilizatorem może być wapno hydratyzowane.
Dla zabezpieczenia się przed wpływami opadów atmosferycznych zewnętrzna warstwa przegród powinna być wykonana w postaci np. wyprawy cementowej, cementowo-wapiennej lub w postaci specjalnej powłoki hydrofobowej, która chroniąc przegrodę przed opadami jednocześnie nie utrudni przenikania pary wodnej na zewnątrz (program egzamin ustny).

Dla ochrony muru przed zawilgoceniem od strony pomieszczenia należałoby stosować od wewnątrz tynki mocniejsze (bardziej nieprzepuszczalne). Jednakże biorąc pod uwagę posiadanie przez tynk zdolności okresowego pochłaniania wilgoci, w celu niedopuszczenia do powstania na jego powierzchni błony wilgoci powinno się stosować od wewnątrz tynk słabszy i bardziej chłonny niż zewnętrzny. Tynki wewnętrzne powinny więc być typu wapiennego (opinie o programie).

Z fizycznego punktu widzenia w celu niedopuszczenia do kondensacji pary wodnej wewnątrz materiału przegrody warstwowej należałoby materiały o dużym oporze dyfuzyjnym umieścić od strony wewnętrznej, a o małym - od zewnętrznej, co jest niedopuszczalne ze względu na opady atmosferyczne.
Stąd powstaje rozwiązanie kompromisowe (segregator aktów prawnych). Od wewnątrz stosuje się warstwy o dużym oporze dyfuzyjnym poprzedzone warstwą ochronną, a od zewnątrz - tynk szczelny przykrywający warstwy materiału o małej przewodności cieplnej.

Okresowa kondensacja wewnątrz przegrody jest dopuszczalna, ale wielkość jej jest uzależniona od rodzaju materiału, w którym kondensuje się para. Jak już było powiedziane, wilgoć nagromadzona w przegrodzie w czasie zimy musi mieć możliwość wyparowania w okresie letnim. Przeważnie gromadzi się ona w warstwie izolacji cieplnej w pobliżu okładziny zewnętrznej (promocja 3 w 1). Zawilgocenie musi ograniczać się tylko do częściowego wypełnienia porów, gdyż w przeciwnym razie może nastąpić uszkodzenie przegrody na skutek działania mrozu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Inwariant zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Inwariant zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Inwariant zdjęcie nr 8 Inwariant zdjęcie nr 9 Inwariant zdjęcie nr 10
Inwariant zdjęcie nr 11
Inwariant zdjęcie nr 12 Inwariant zdjęcie nr 13 Inwariant zdjęcie nr 14
Inwariant zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Inwariant zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Inwariant zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami