Blog

24.07.2020

Warunki techniczne odbioru zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Warunki techniczne odbioru zbrojenia

Warunki techniczne odbioru zbrojenia

Prócz siatek i płaskich szkieletów jako prefabrykaty są przygotowywane również szkielety przestrzenne belek i słupów. Montaż ich odbywa się analogicznie do montażu szkieletów częściowych na budowie obok koryta lub skrzyni deskowania, jedynie do łączenia stosuje się przeważnie - zamiast wiązania drutem - zgrzewanie lub spawanie styków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do zgrzewania używa się raczej kleszczy niż zgrzewarek punktowych.
Po zabetonowaniu nie można już poprawić lub wzmocnić zbrojenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Fakt ten zmusza do bardzo rygorystycznej kontroli jego wykonania. Praktyka i przepisy nakładają na nadzór budowlany obowiązek dokonania odbioru zbrojenia przed rozpoczęciem betonowania. Warunki techniczne wykonywania robót budowlanych, wydawane u nas przez Ministerstwo Budownictwa i PMB, podają szczegółowe wymagania stawiane szkieletom zbrojeniowym. Przede wszystkim jest zastrzeżone, że różnice długości rzeczywistych i projektowanych prętów zbrojeniowych nie mogą przekraczać ±10 mm, zaś długości haków ±3 mm. Wszystkie odgięcia muszą być wykonane z zaokrągleniem o promieniu r = 10 ci; w betonach lekkich 15 d, gdzie d - średnica pręta (uprawnienia budowlane).

Złącza prętów nośnych powinny być wykonywane w miejscach minimalnych momentów. Na prętach rozciąganych zaleca się unikanie złącz wiązanych. Gdy nie można ich uniknąć, powinny być o długości Złącze powinno być przewiązane drutem wiązałkowym w odstępach 5 5. Złącza prętów ściskanych powinny mieć długość 30 b, gdy nie wykonuje się haków lub 20 b, gdy pręty są z hakami. W jednym przekroju można wykonywać złącza tylko Vs liczby wkładek.
Dla prętów ze stali ulepszonej o średnicy do 10 mm, zwykłych do 50 mm i 34GS do 22 mm warunki zalecają złącza czołowe zgrzewane lub spawane.

Pręty płyt powinny być ułożone do spawania we wzornikach. Miejsce, w którym odbywa się spawanie musi być zabezpieczone od wpływów zewnętrznych i jeśli odbywa się w temperaturze niższej od -10°C - powinno być wykonane w myśl specjalnej instrukcji.
Haki powinny być odwrócone od deskowania o 45°, zaś od prętów pośrednich o 90°. Haki strzemion 6-8 mm muszą mieć co najmniej 6 cm długości, 10-12 mm - 8 cm. Strzemiona powinny być rozstawione ściśle wg rysunku (program egzamin ustny).

Badania nieniszczące

Różnice w rozstawie nie mogą przekraczać ±20 mm. Strzemiona muszą być prostopadłe do prętów głównych. Pochylenie nie może przekraczać 3%. Zamknięcie strzemion należy rozmieszczać mijankowo. Gdy daje się je w kilku rzędach, umieszcza się między rzędami przekładki z odpadów stali. Osie prętów w poszczególnych rzędach muszą się pokrywać. Nie można rozmieszczać prętów mijankowo. Przepisy te mają na względzie dobre otulenie wkładek betonem. W projekcie nowej normy odległości między prętami uzależnia się od średnicy ziarn kruszywa, nie zaś od średnicy prętów. Jest to słuszniejsze i dotąd było przyjęte tylko dla konstrukcji sprężonych (opinie o programie).

Kontrolę wykonania prefabrykatów przeprowadza się dla każdej partii liczącej 100 szkieletów lub 100 złączy. Z partii takiej należy pobrać 5% próbek, dla szkieletów nie mniej niż 5, dla złącz - 3.
Wytrzymałość złącz bada się tak jak prętów. Badane złącza wycina się ze szkieletów, gdy można je potem uzupełnić, lub wykonuje się jednocześnie ze spawaniem szkieletów w postaci próbek. Badania nieniszczące są stosowane do wykrywania wad strukturalnych, ale nie są uznane za miarodajne dla określenia wytrzymałości. Jeśli potem próbki dadzą ujemne wyniki badań, pobiera się następne próbki, a gdy wyniki się powtórzą, badaną partię dyskwalifikuje się (segregator aktów prawnych).

Warunki nakładają na projektantów obowiązek wyznaczania węzłów szkieletu, za które szkielet powinien być chwytany w czasie transportu. Gdy zachodzi konieczność podwieszania do zbrojenia deskowania lub opierania na zbrojeniu pomostów, musi to być przewidziane w projekcie. Szkielety w deskowaniu powinny być układane na podkładkach z betonu lub odcinków stali zbrojeniowej. Gotowe szkielety powinny być łączone przez spawanie; można je wiązać tylko przy prętach o średnicy poniżej 10 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami