Blog
Warunki termiczne
W artykule znajdziesz:
Dotrzymanie podanych powyżej warunków przesuwa granicę stosowania tak wykonanych betonów do temperatur dochodzących nawet do 1300°C, co wielokrotnie przewyższa temperatury dopuszczalne dla zwykłego betonu. Równocześnie jednak należy każdorazowo ściśle określić w założeniach roboczą temperaturę pracy elementów, ponieważ zasada swobodnego kształtowania cech betonu wymaga dostosowania jego składu do przewidywanych i założonych uprzednio warunków eksploatacyjnych. W ten sposób powstają odmienne rodzaje betonów, określone wspólną nazwą betonów żaroodpornych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Betonem żaroodpornym nazywamy beton powstały w wyniku stwardnienia mieszaniny kruszywa, mikrokruszywa i cementu, wiążący po zarobieniu wodą w normalnych temperaturach hydraulicznie, natomiast przy długotrwałym nagrzewaniu ceramicznie, zachowujący poza tym, w określonych warunkach termicznych i w potrzebnych dla konstrukcji granicach, własności fizyczne, a w szczególności mechaniczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
żelbetem żaroodpornym nazywamy celowe połączenie betonu żaroodpornego i stali zbrojeniowej, polegające na sprężystej współpracy obu tych materiałów. Beton żaroodporny jest materiałem stojącym na pograniczu ceramicznych materiałów ogniotrwałych i betonu zwykłego. Przeprowadzenie ścisłej granicy pomiędzy tymi, pozornie zupełnie różnorodnymi tworzywami, nie jest łatwe (uprawnienia budowlane).
Dużą zaletą betonu żaroodpornego jest to, że kojarzy on cechy materiału izolacyjnego i konstrukcyjnego, jest odporny termicznie i wytrzymały mechanicznie. Zaletami jego są również podobnie jak betonu zwykłego niski koszt, proste wykonawstwo, zdolność tworzenia dowolnych form, możliwość wykonania monolitycznego lub systemem prefabrykacji, możliwość zbrojenia stalą zbrojeniową itp. Fakty te decydują o jego opłacalności i wysokiej przydatności technicznej (program egzamin ustny).
Beton żaroodporny
Beton żaroodporny jest jeszcze ciągle tworzywem nowym. Od niewielu lat dopiero rozpowszechnia się on w Polsce. Mimo to należy stwierdzić, że wszystkie niemal elementy i konstrukcje z tego materiału pracują bez zastrzeżeń, a niejednokrotnie znacznie lepiej niż stosowane dotychczas tradycyjne materiały ogniotrwałe. W wyjątkowych jedynie przypadkach konstrukcje wykonane z tego materiału nie spełniły swego zadania zadowalająco. Miało to miejsce jedynie wtedy, gdy były one stosowane w sposób niewłaściwy, sprzeczny z istotą i charakterem materiału (opinie o programie).
W okresie powstawania pierwszych elementów i konstrukcji z betonu żaroodpornego brak było jednolitej metody obliczania, projektowania i wykonawstwa. Brak też było ustalonych, teoretycznie i praktycznie umotywowanych wartości, określających podstawowe cechy termiczne i wytrzymałościowe nowego tworzywa. W tych warunkach projektowanie było niezmiernie utrudnione i pracochłonne. Wymagało od projektantów studiów różnorodnych źródeł literatury. Literatura ta, zresztą prawie wyłącznie obca, opierała się na odmiennych podstawach niż nasze teorie żelbetnictwa, a poza tym fragmentarycznie ujmowała zagadnienia (segregator aktów prawnych).
Obecnie wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach oraz przez Centralne Laboratorium Zjednoczenia Przedsiębiorstw Budowy Huty im. Lenina w Krakowie, dostarczyły podstawowych danych dotyczących cech betonów żaroodopornych, opartych na surowcach krajowych. Zorganizowanie przez Instytut Materiałów Ogniotrwałych produkcji materiałów składowych betonu żaroodpornego na terenie Dolnośląskich Zakładów Magnezytowych w Świdnicy-stworzyły niezbędną w tych warunkach bazę surowcową. Równocześnie też przedsiębiorstwa wykonawcze szybko opanowały, prostą zresztą, technologię wykonawstwa tego betonu (promocja 3 w 1).
Ostatnio opracowano normę PN-62/B-06257 „Beton żaroodporny na cemencie portlandzkim i hutniczym”, ustalającą podstawowe wytyczne technologii wykonawstwa i eksploatacji. W tych warunkach, wobec stałego wzrostu liczby i zakresu zastosowania konstrukcji narażonych na nagrzewanie do wysokich temperatur, punkt ciężkości trudności przesunął się w kierunku rozszerzenia prac badawczych i rozważań teoretycznych z zakresu statyki tych konstrukcji.
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32