Blog

Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 2
25.03.2020

Warunki wykonania i odbioru robót zduńskich

W artykule znajdziesz:

Warunki wykonania i odbioru robót zduńskich

Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 3
Warunki wykonania i odbioru robót zduńskich

Palenisko powinno być zaopatrzone w ruszt odprowadzający popiół do popielnika (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odległość krawędzi zewnętrznych rusztu od ścian trzonu nie powinna być mniejsza niż 3 cm - w palenisku bez wężownicy i 5 cm - w palenisku z wężownicą. Długość popielnika nie powinna przekraczać długości rusztu. Grubość ścianki popielnika między kanałami dymowymi powinna wynosić co najmniej 6,5 cm.
Kanały dymowe powinny być murowane z cegły szamotowej.

Przy budowie i wymiarowaniu kanałów dymowych obowiązują następujące zasady:
- przelot płomienny pod płytą kuchenną nie może wynosić mniej niż 7 cm,
- podział gazów paleniskowych na kilka kanałów dopuszczalny jest tylko w przypadku kanałów opadowych,
- szerokość każdego z kanałów opadowych powinna wynosić co najmniej 6 cm, przekrój kanału wznośnego lub suma przekrojów kanałów opadowych powinna wynosić co najmniej 75% obliczeniowej powierzchni rusztu, wysokość przelotów płomienicowych poziomych pod piekarnikiem, kociołkiem na wodę itp. powinna wynosić co najmniej 8 cm;trzon kuchenny powinien być osadzony na fundamencie, wykonanym do poziomu podłogi, z cegły zwykłej lub cegły cementowo-wapiennej; dopuszcza się stosowanie fundamentów z betonu; przy zaopatrzeniu trzonu w zasuwę dymową wymaga się, aby była ona obsadzona na drugiej warstwie kafli w kanale prowadzącym do wlotu przewodu kominowego. Konstrukcja zasuwy powinna być taka. aby po jej zamknięciu pozostawał wolny otwór o powierzchni co najmniej 5% przekroju kanału (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Łuki (łęki)

Przed przystąpieniem do budowy pieca lub trzonu kuchennego należy sprawdzić w przeznaczonym do podłączenia kominie (uprawnienia budowlane).
Odbiór robót. Dokonuje się go przez dokładne oględziny pieca lub trzonu i wypróbowanie ich działania przez przepalenie.
Należy w szczególności zwrócić uwagę na szczelność pieca, zachowanie warunkom bezpieczeństwa pożarowego, prawidłowość wiązania spoin i staranność wykonana.

Obmiar robót. Piece, trzony kuchenne i ogrzewcze obmierza się w m2 wg ich wymiarów zewnętrznych bez potrącenia kubatury kanałów, komór paleniskowych, piekarników. kotłów i innych nie wypełnionych części wewnętrznych.
Licowania ścianek nad trzonami kuchennymi obmierza się w m2. Łuki albo łęki są to sklepienia przykrywające otwory w murze (program egzamin ustny).

Łuk dzięki swemu ukształtowaniu geometrycznemu podlega wyłącznie lub prawie wyłącznie działaniu sił ściskających i przekazuje je z kolei na konstrukcje podporowe.

Konstrukcja lukowa pozwala na pełne wykorzystanie wytrzymałości materiałów murowych, takich jak cegła, kamień lub bloki betonowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i niską na rozciąganie. Im łuk jest bardziej wyniosły (stromy), tym siły rozciągające występujące w nim są mniejsze (opinie o programie).
W każdej konstrukcji luku rozróżnia się powierzchnię podniebienną tworzącą spód luku, powierzchnię grzbietową - ograniczającą luk od góry. i powierzchnię czołową - stanowiącą czoło łuku. Powierzchnie te nazywają się odpowiednio: sklepieniem, grzbietem i czołem łuku. Płaszczyzny oparcia łuku o mur noszą nazwę wezgłowi.

Przestrzenie znajdujące się między grzbietem łuku a ścianami otworu nazywają się pachami. W tukach wykonywanych sposobem murarskim elementy ułożone bezpośrednio nad wezgłowiami noszą nazwę wsporów (segregator aktów prawnych).

Element zamykający łuk w najwyższym jego punkcie (szczycie) nazywa się zwornikiem. Elementy zwornikowe wypełniające szczyt na całej jego długości tworzą tzw. klucz łuku.
Odległość podpór mierzona w poziomie zwie się rozpiętością łuku. Środek rozpiętości łuku wyznacza oś łuku (promocja 3 w 1). Odległość pionowa między osią łuku a szczytem podniebienia nazywa się strzałką łuku. Krzywa podniebienia nosi nazwę obwodnicy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 8 Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 9 Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 10
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 11
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 12 Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 13 Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 14
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Specjalność inżynieryjna mostowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami