Blog

Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 2
06.06.2019

Regulamin uznawania kwalifikacji zawodowych dla obywateli UE

W artykule znajdziesz:

Regulamin uznawania kwalifikacji zawodowych dla obywateli UE

W regulaminie uznawania kwalifikacji zawodowych znajdują się wszystkie informacje dotyczące postępowania w zakresie uznawania kwalifikacji do uzyskania uprawnień budowlanych, czyli do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (https://uprawnienia-budowlane.pl). Ustalenia te dotyczą wszystkich obywateli krajów należących do:
• Unii Europejskiej,
• Konfederacji Szwajcarskiej,
• Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (program na komputer).

Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 3
Regulamin uznawania kwalifikacji zawodowych dla obywateli UE

Za uznawanie kwalifikacji odpowiada Krajowa Rada, czyli Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Obowiązki te może też wykonywać skład orzekający tej rady, który powołuje się na podstawie regulaminu Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (program na telefon).

Wnioskodawcami mogą być obywatele wymienionych państw, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe odpowiadające sprawowaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Za kwalifikacje zawodowe uznaje się uprawnienia, które dają prawo do wykonywania czynności związanych z pełnieniem samodzielnych funkcji technicznych określonych przez prawo budowlane (opinie o programie). Kwalifikacje muszą odpowiadać wybranej przez wnioskodawcę specjalności uprawnień budowlanych, które określone są w art. 14 ust.1 pkt 1-4 ustawy Prawo budowlane. Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych.

Co po złożeniu wniosku?

Po złożeniu wniosku rozpoczyna się postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych (segregator aktów prawnych). Przez takie postępowanie rozumie się postępowanie w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, które odpowiadają samodzielnym funkcjom technicznym w budownictwie (program egzamin ustny). Postępowanie dotyczy obywateli państw członkowskich Konfederacji Szwajcarskiej i Unii Europejskiej, a także krajów należących do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, czyli do stron umowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (promocja 3 w 1). Osoby takie nabyły w wymienionych państwach kwalifikacje, dzięki którym mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie na terenie Polski, określone w ustawie Prawo budowlane.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 8 Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 9 Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 10
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 11
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 12 Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 13 Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 14
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Specjalna strefa ekonomiczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami