Blog

Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 2
01.04.2020

Warunki wykonania instalacji sanitarnych

W artykule znajdziesz:

Warunki wykonania instalacji sanitarnych

 

Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 3
Warunki wykonania instalacji sanitarnych

Materiały dostarczone na budowę powinny odpowiadać właściwym normom lub warunkom technicznym określonym przez producenta
Materiały muszą być odpowiednio składowane, zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi (magazyny, wiaty iip). (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przed zamontowaniem materiały hutnicze, armatura i urządzenia sanitarne powinny być sprawdzone w przedsiębiorstwie lub na budowie
Otwory przeznaczone na przejścia przewodów rurowych powinny mieć osadzone tuleje o średnicy większej co najmniej o 4 mm od zewnętrznej średnicy przewodu oraz dłuższe o 6 mm od grubości przegrody.
Bruzdy do umieszczania przewodów powinny mieć wymiary dostosowane do średnic przewodów z uwzględnieniem minimalnych odległości miedzy nimi: najmniejszy wymiar bruzd wynosi 14x14cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odległości między przewodami, od ściany, stropu lub podłogi powinny wynosić dla przewodów o średnicy:0

- 25 mm - 3.0 cm.
- 32 - 50 mm - 5.0 cm.

- 65 - 80 mm - 7.0 cm.
- 100 mm - 10,0 cm.
Przewody pionowe mocuje się do ścian za pomocą uchwytów, stosując przy wysokości kondygnacji poniżej 4 m jeden uchwyt w połowie kondygnacji.
Połączenia gwintowane stosuje się do przewodów stalowych instalacji wody pitnej i cieplej, centralnego ogrzewania i gazu.
Połączenia gwintowane uszczelnia się za pomocą konopi oraz pasty miniowej (centralne ogrzewanie, gaz) lub grafitowej (woda pitna i ciepła).
Armaturę należy montować w miejscach łatwo dostępnych w czasie obsługi i konserwacji.
Instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i ciepłej wody
Instalacje wody pitnej i ciepłej wody użytkowej wykonuje się z rur stalowych (ze szwem) ocynkowanych, łączy za pomocą łączników kuto-lanych ocynkowanych. Przewody na instalację ciepłej wody muszą dodatkowo odpowiadać warunkom TWT-2 (jest to atest hutniczy na rury stalowe ocynkowane przeznaczone na przewody wody ciepłej, która ma właściwości korodujące i silnie korodujące).

Ogólne warunki montażu przewodów

Ogólne warunki montażu przewodów są następujące: należy prowadzić je przy ścianach wewnętrznych (uprawnienia budowlane).
mogą być prowadzone w obudowanych węzłach sanitarnych, pod warunkiem zapewnienia dostępu do zaworów odcinających.
prowadząc przewody jeden nad drugim należy zachować następującą kolejność (od góry): przewody gazowe, centralnego ogrzewania, ciepłej wody. wodociągowe i kanalizacyjne.
- nie wolno prowadzić przewodów wodociągowych, ciepłej wody i kanalizacyjnych powyżej przewodów elektrycznych (program egzamin ustny).
- minimalne odległości przewodów żeliwnych i stalowych od równoległych przewodów elektrycznych powinny wynosić co najmniej 0.50 m. w miejscu skrzyżowań 0.05 m. zaś od rur gazowych 0.15 m.
każdy przewód pionowy wodociągowy i ciepłej wody w budynku wielokondygnacyjnym powinien być zaopatrzony przy odgałęzieniu od przewodów rozdzielanych w zawór przelotowy i kurek spustowy (opinie o programie).
- wysokość zamocowania powinna wynosić:
0.50- 0,60 m - zlewy.
0.80 - 0,40 m - zmywaki i zlewozmywaki przeznaczone do pracy w pozycji stojącej,
0,75 - 0,80 m - umywalki,
0,50 - 0,60 m - umywalki w przedszkolach, ok. 0,65 - pisuary,
4 wanny powinny być ustawione w sposób zapewniający łatwy dostęp,
5 miski ustępowe siedzeniowe powinny być ze wszystkich stron łatwo dostępne
Obecnie coraz częściej rury stalowe rozprowadzające gaz łączy się przez spawanie (segregator aktów prawnych). W przypadku rozprowadzania gazów suchych złącza gwintowane należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Połączenia gwintowane uszczelnia się kitem uszczelniającym (minia - pokost naturalny). Przewody gazowe być zabezpieczone przed korozją przez malowanie. W czasie prac montażowych leży zwracać szczególną uwagę na szczelność wykonywanych połączeń spać i gwintowanych oraz trwałość zamocowania rur (promocja 3 w 1).
Rury mocuje się za pomocą haków lub uchwytów w odległościach:
- przewody poziome o średnicy do 40 mm - co 1,5 m, powyżej 40 mm,
- przewody pionowe o średnicy do 40 mm - co 2,5 m, powyżej 40 mm .

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 8 Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 9 Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 10
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 11
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 12 Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 13 Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 14
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Transformatory potrzeb własnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami