Blog

26.02.2020

Warunki zimowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Warunki zimowe uprawnienia budowlane

Warunki zimowe uprawnienia budowlane

Warunki zimowe stwarzają bowiem dodatkowe trudności wynikające z konieczności stosowania prowizorycznych zabezpieczeń miejsc wykonywania robót przed wpływami atmosferycznymi, specjalnego sprzętu i urządzeń do suszenia lub ogrzewania podłoża itp. Podnosi to znacznie koszt robót, a jednocześnie zmniejsza pewność dobrego wykonania izolacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na te trudności należy przy ustalaniu zgodnie z planu i harmonogramu robót na IV i I kwartał unikać prowadzenia robót izolacyjnych w okresie zimowym lub maksymalnie ograniczać ich zakres (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dodatkowy sprzęt do wykonywania izolacji i pokryć w okresie zimowym stanowią:
- agregaty grzewcze, jak dmuchawy gorącego powietrza na olej napędowy (np. typu AGP-20, AGP-50/M1 i AGP-80M) lub na energię elektryczną (np. typu AG-15b),
- pokrywy blaszane do ogrzewania podłoża za pomocą agregatu grzewczego,
- lutownicze lampy benzynowe,
- ocieplone worki lub pojemniki do transportu rolek papy,
- skrzynki-termosy do transportu naczyń z lepikiem na gorąco itp.

Izolacje powłokowe należy wykonywać z lepiku asfaltowego lub smołowego bez wypełniaczy stosowanych na gorąco (uprawnienia budowlane). Powłoki te należy układać na czyste i suche podłoże, które w przypadku temperatury poniżej 0:C należy podgrzewać, dmuchając pod pokrywy blaszane ogrzane powietrze z agregatów.
Rolki papy bezpośrednio po dostarczeniu z ogrzanego magazynu na miejsce przeznaczenia należy rozwinąć, ogrzewając je przy tym gorącym powietrzem, co zapobiega pękaniu papy. Podstawowym warunkiem dobrego sklejenia zakładów jest właściwa temperatura lepiku (140-160°C dla lepiku asfaltowego i 120-140°C - dla lepiku smołowego).

W razie konieczności krycia dachów papą w temperaturze poniżej +5°C zaleca się prowizoryczne ułożenie jednej warstwy papy, przy założeniu, że ułożona warstwa papy zostanie całkowicie usunięta w porze letniej, a dach zostanie ponownie pokryty.
W czasie bezwietrznej i bezopadowej pogody można kryć dachy papą przy temperaturze do - 10°C, stosując podgrzewanie i osuszanie podłoża, jak podano wyżej (program egzamin ustny).
Bardzo ważną rzeczą jest stosowanie właściwie przygotowanych, a przede wszystkim ogrzanych materiałów, zarówno papy, jak i lepiku. Należy więc koniecznie stosować termosy do lepiku i zabezpieczać papę przed ochłodzeniem, a przy rozwijaniu papy z rolki - ogrzewać ją ciepłym powietrzem.

Warstwy papy

W ten sposób należy wykonywać tylko pierwszą warstwę pokrycia papowego. Następne warstwy pokrycia papowego powinno się wykonać w okresie wiosenno-letnim w temperaturze powyżej +5°C i w dobrych warunkach atmosferycznych. Przed przystąpieniem do układania dalszych warstw papy należy sprawdzić stan pierwszej, wykonanej zimą warstwy pokrycia, usuwając zaistniałe uszkodzenia i usterki.
Wykonywanie obróbek blacharskich może odbywać się w warunkach zimowych bez większych ograniczeń temperaturowych (do - 10°C), ale pod warunkiem przygotowania elementów obróbek blacharskich w pomieszczeniach o temperaturze powyżej +5°C.
Obróbek blacharskich z czystej blachy cynkowej nie należy wykonywać w temperaturze poniżej - 5°C (opinie o programie).

Szczegóły wykonywania robót izolacyjnych i pokrywczych w warunkach zimowych podaje Zeszyt X Instrukcji ITB nr 156.

Roboty wykończeniowe powinny być wykonywane ze względu na złożoną i specyficzną niekiedy ich technologię (np. podłogi z tworzyw sztucznych) w temperaturach powyżej +5°C.
Niektóre z tych robót, jak np. podkłady pod podłogi z zapraw cementowych, tynki cementowe lub cementowo-wapienne, mogą być wykonywane i w temperaturach niższych (od 0 do +5°C).
Budynki, w których zostało zastosowane drewno i jego pochodne oraz inne materiały pochodzenia organicznego, ulegają korozji biotycznej. Polega ona na niszczeniu tych materiałów przez grzyby, zwane domowymi, grzyby pleśnie, bakterie oraz owady. Na korozję biotyczną narażone są szczególnie budynki drewniane i o konstrukcji mieszanej, ulegające zawilgoceniu (segregator aktów prawnych).

Niszcząca działalność czynników biotycznej korozji w budynkach powoduje straty materialne szacowane rocznie w kraju na ponad dwa miliardy złotych, znacznie przewyż- zające straty powodowane w budynkach przez pożary. Straty te wynikają ze skrócenia około sześciokrotnie okresu pracy drewna w budynkach, ubytku substancji mieszkaniowej, a także ze zwiększenia kosztów napraw budynków spowodowanych wzmożoną ich częstotliwością i zakresem robót remontowo-odgrzybieniowych (promocja 3 w 1).

Biologiczna korozja wywiera również ujemny wpływ na zdrowie ludzi (choroby stawów, złe samopoczucie) i naraża mieszkańców na częste znoszenie uciążliwych remontów odgrzybieniowych związanych z przekwaterowaniem ich do pomieszczeń rotacyjnych (zastępczych).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami