Blog

01.09.2022

Wąski pas wybrzeża

W artykule znajdziesz:

Wąski pas wybrzeża

Bośnia i Hercegowina leży w środk. części Półwyspu Bałkańskiego i zajmuje obszar rozciągający się pomiędzy 42°46′ a 45°I5’N i 15°45′ a I ‘L 4 I ‘E. |ej terytorium kształtem przypomina trójkąt wciśnięty pomiędzy Chorwację i Jugosławię. Łączna di. granic lądowych wynosi 1547 km, z c /ego na granicę z Chorwacją przypada ‘111 km, a z Jugosławią 606 km (457 km z Serbią i 249 km z Czarnogórą). W okolicach miasta Neum (pd.-zach. część kraju) posiada ona wąski pas wybrzeża adriatyckiego (di. 20 km), który wciska się w terytorium Chorwacji, oddzielając rejon Dubrownika od pozostałej części państwa chorwackiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pod względem administracyjnym, a zarazem narodowościowym kraj dzieli się na dwie części: Republikę Serbską (w pn. i wsch. części kraju, ze stolicą w Banja Luce) oraz Federację Muzułmańsko-Chorwacką (w centralnej i pd. części kraju, ze stolicą w Sarajewie, które jest zarazem stolicą całego państwa) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bosnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Średnia wys. terenu wynosi 59 m n.p.m., a najwyższy szczyt - Maglić - sięga 2.486 m n.p.m. Prawie cały obszar kraju zajmują ciągnące się południkowe), z pn. zach. na pd. wsch., pasma Gór Dynarskich. Są to młode góry fałdowe, wypiętrzone w orogenezie alpejskiej (uprawnienia budowlane).

W ich budowie geologicznej wyraźnie zaznacza się dwudzielność. Zach. pasma zbudowane są gł. z wapieni i dolomitów wieku mezozoicznego, w obrębie których silnie rozwinęły się zjawiska krasowe. W dużej obfitości spotyka się tam zarówno formy krasu powierzchniowego (polja: Livanjsko - 400 km’, Glamoćko, Nevesi- njsko, Popovo i in.), jak i podziemnego (jaskinie, rzeki m.in. Trebeśnica - najdłuższa podziemna rzeka w Europie o dl. I 70 km, z tego pod ziemią 70 km) (program egzamin ustny).

Jeziora naturalne

Natomiast pn. i wsch. pasma Gór Dynarskich odznaczają się skomplikowaną budową geologiczną z następującymi po sobie seriami skał paleozoicznych (łupki, piaskowce), mezozoicznych (gł. wapienie) i trzeciorzędowych (flisz, skały wulkaniczne). W rzeźbie tych obszarów dominują szerokie doliny rzeczne oraz kotliny tektoniczne (m.in. Sarajewa, Banja Luki) (opinie o programie).

Obszary nizinne zajmują tylko 10% terytorium kraju i rozciągają się przede wszystkim w jego pn. części, tworząc: długi, lecz wąski pas w dolinie rzeki Sawy i jej gł. prawobrzeżnych dopływów, zwany Bosanska Posavina. Pod względem fizyczno-geograficznym region ten stanowi pd. część Niziny Panońskiej. Wypełniają go mezozoiczne i trzeciorzędowe osady morskie i jeziorne, na których zalegają aluwia rzeczne oraz pokrywy lessowe (segregator aktów prawnych).

Klimat jest zróżnicowany. Pas nadmorski i dolinę rzeki Neretwy cechuje klimat śródziemnomorski, który w miarę przesuwania się w głąb kraju przechodzi w umiarkowanie ciepły, na pn. w umiarkowany kontynentalny, a w górach powyżej 1500 m n.p.m. nabiera cech alpejskich. Średnie temp. stycznia wahają się od 5°C w Mostarze, 0°C w kotlinach śródgórskich (Sarajewo, Zenie a, Tuzla i Banja Luka) do -10°C (wyższe partie gór). Latem (lipiec) najwyższe średnie temperatury notowane są w dolinie Neretwy (Mostar 25°C). W kotlinach śródgórskich wynoszą one wówczas 21°C (Sarajewo, Tuzla), a w górach powyżej 1500 m n.p.m. ok. 10°C. Opady kształtują się na poziomie od 700 mm w dolinie dolnej Neretwy i 850 mm w kotlinach śródgórskich, do 2000 mm w górach. Charakterystycznymi cechami obszarów górskich są duża liczba dni wietrznych oraz inwersje termiczne (promocja 3 w 1).

Dobrze rozwinięta sieć rzek należy do zlewisk dwóch mórz: Czarnego (Sawa wraz z jej prawobrzeżnymi dopływami: Uną, Vrbas, Ukrainą, Bosną, Driną) oraz Adriatyckiego (Neretwa). Rzeki odznaczają się dużymi spadkami, a potencjał hydroenergetyczny, którym dysponują, szacowany jest na 16 mid kWh. Jeziora naturalne (w większości krasowe) zajmują niewielką pow., a wiele z nich ma charakter okresowy (np. jeziora na obszarze wypełniające się wodą na wiosnę i jesienią.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami