Blog

Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 2
01.09.2022

Wąski pas wybrzeża

W artykule znajdziesz:

Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 3
Wąski pas wybrzeża

Bośnia i Hercegowina leży w środk. części Półwyspu Bałkańskiego i zajmuje obszar rozciągający się pomiędzy 42°46′ a 45°I5’N i 15°45′ a I ‘L 4 I ‘E. |ej terytorium kształtem przypomina trójkąt wciśnięty pomiędzy Chorwację i Jugosławię. Łączna di. granic lądowych wynosi 1547 km, z c /ego na granicę z Chorwacją przypada ‘111 km, a z Jugosławią 606 km (457 km z Serbią i 249 km z Czarnogórą). W okolicach miasta Neum (pd.-zach. część kraju) posiada ona wąski pas wybrzeża adriatyckiego (di. 20 km), który wciska się w terytorium Chorwacji, oddzielając rejon Dubrownika od pozostałej części państwa chorwackiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pod względem administracyjnym, a zarazem narodowościowym kraj dzieli się na dwie części: Republikę Serbską (w pn. i wsch. części kraju, ze stolicą w Banja Luce) oraz Federację Muzułmańsko-Chorwacką (w centralnej i pd. części kraju, ze stolicą w Sarajewie, które jest zarazem stolicą całego państwa) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bosnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Średnia wys. terenu wynosi 59 m n.p.m., a najwyższy szczyt - Maglić - sięga 2.486 m n.p.m. Prawie cały obszar kraju zajmują ciągnące się południkowe), z pn. zach. na pd. wsch., pasma Gór Dynarskich. Są to młode góry fałdowe, wypiętrzone w orogenezie alpejskiej (uprawnienia budowlane).

W ich budowie geologicznej wyraźnie zaznacza się dwudzielność. Zach. pasma zbudowane są gł. z wapieni i dolomitów wieku mezozoicznego, w obrębie których silnie rozwinęły się zjawiska krasowe. W dużej obfitości spotyka się tam zarówno formy krasu powierzchniowego (polja: Livanjsko - 400 km’, Glamoćko, Nevesi- njsko, Popovo i in.), jak i podziemnego (jaskinie, rzeki m.in. Trebeśnica - najdłuższa podziemna rzeka w Europie o dl. I 70 km, z tego pod ziemią 70 km) (program egzamin ustny).

Jeziora naturalne

Natomiast pn. i wsch. pasma Gór Dynarskich odznaczają się skomplikowaną budową geologiczną z następującymi po sobie seriami skał paleozoicznych (łupki, piaskowce), mezozoicznych (gł. wapienie) i trzeciorzędowych (flisz, skały wulkaniczne). W rzeźbie tych obszarów dominują szerokie doliny rzeczne oraz kotliny tektoniczne (m.in. Sarajewa, Banja Luki) (opinie o programie).

Obszary nizinne zajmują tylko 10% terytorium kraju i rozciągają się przede wszystkim w jego pn. części, tworząc: długi, lecz wąski pas w dolinie rzeki Sawy i jej gł. prawobrzeżnych dopływów, zwany Bosanska Posavina. Pod względem fizyczno-geograficznym region ten stanowi pd. część Niziny Panońskiej. Wypełniają go mezozoiczne i trzeciorzędowe osady morskie i jeziorne, na których zalegają aluwia rzeczne oraz pokrywy lessowe (segregator aktów prawnych).

Klimat jest zróżnicowany. Pas nadmorski i dolinę rzeki Neretwy cechuje klimat śródziemnomorski, który w miarę przesuwania się w głąb kraju przechodzi w umiarkowanie ciepły, na pn. w umiarkowany kontynentalny, a w górach powyżej 1500 m n.p.m. nabiera cech alpejskich. Średnie temp. stycznia wahają się od 5°C w Mostarze, 0°C w kotlinach śródgórskich (Sarajewo, Zenie a, Tuzla i Banja Luka) do -10°C (wyższe partie gór). Latem (lipiec) najwyższe średnie temperatury notowane są w dolinie Neretwy (Mostar 25°C). W kotlinach śródgórskich wynoszą one wówczas 21°C (Sarajewo, Tuzla), a w górach powyżej 1500 m n.p.m. ok. 10°C. Opady kształtują się na poziomie od 700 mm w dolinie dolnej Neretwy i 850 mm w kotlinach śródgórskich, do 2000 mm w górach. Charakterystycznymi cechami obszarów górskich są duża liczba dni wietrznych oraz inwersje termiczne (promocja 3 w 1).

Dobrze rozwinięta sieć rzek należy do zlewisk dwóch mórz: Czarnego (Sawa wraz z jej prawobrzeżnymi dopływami: Uną, Vrbas, Ukrainą, Bosną, Driną) oraz Adriatyckiego (Neretwa). Rzeki odznaczają się dużymi spadkami, a potencjał hydroenergetyczny, którym dysponują, szacowany jest na 16 mid kWh. Jeziora naturalne (w większości krasowe) zajmują niewielką pow., a wiele z nich ma charakter okresowy (np. jeziora na obszarze wypełniające się wodą na wiosnę i jesienią.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 8 Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 9 Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 10
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 11
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 12 Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 13 Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 14
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kształtowanie właściwych warunków akustycznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami