Blog

Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 2
24.04.2021

Wąskie gardła

W artykule znajdziesz:

Wąskie gardła

Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 3
Wąskie gardła

„Wąskie gardła” mogą powstać również wskutek niedostatecznej ilości jednego tylko rodzaju materiału czy maszyn lub robotników określonego zawodu. Powstają one także wtedy, gdy jedno ogniwo produkcji wykazuje zbyt małą wydajność w porównaniu z innymi ogniwami, np. gdy wydajność transportu jest zbyt mała w porównaniu z będącą do dyspozycji liczbą tynkarzy i mieszarek do zaprawy (program uprawnienia budowlane na komputer).

„Wąskie gardła” są w życiu gospodarczym zjawiskiem nadzwyczaj szkodliwym.
Każdy pracownik odpowiedzialny za produkcję ma obowiązek nie tylko jak najszybciej likwidować „wąskie gardła”, lecz również umieć przewidywać je i nie dopuszczać do ich powstawania.
Warunkiem koniecznym do zdobycia wiadomości o podziale pracy w budownictwie, a również o formach organizacyjnych jednostek produkcyjnych, jest uprzednie poznanie sposobu podziału budowlanego procesu produkcyjnego. Ogólnie - pod pojęciem procesu produkcyjnego rozumie się sumę wszystkich prac związanych z wykonaniem danego produktu, a więc procesy technologiczne, transport wewnątrzzakładowy, kontrolę techniczną itp.
Budowlanym procesem produkcyjnym nazywamy sumę wszystkich prac, w wyniku których powstają obiekty budowlane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poszczególne prace, które składają się na budowlany proces produkcyjny, nazywamy procesami roboczymi.
Procesy robocze dzielą się na operacje. Operacją nazywać będziemy zespół czynności roboczych odznaczających się niezmiennością przedmiotu pracy, miejsca pracy i stosowanego sprzętu. Robotnik na budowie, aby wykonać zlecone mu zadanie, wykonuje czynności robocze wymagane przez proces technologiczny. Czynności te składają się z szeregu kolejnych ruchów (uprawnienia budowlane).
W przypadku gdy kilka budowlanych procesów produkcyjnych wiąże się ze sobą technologicznie lub organizacyjnie, stanowią one łącznie złożony budowlany proces produkcyjny.

Dla lepszego zrozumienia wyżej podanej struktury procesu budowlanego rozpatrzmy następujący przykład: przyjmijmy, że budowlany proces produkcyjny obejmuje wykonanie stropu
Akermana. Poszczególnymi procesami roboczymi będą: wykonanie deskowania, zbrojenie, betonowanie, pielęgnacja betonu i rozdeskowanie (program egzamin ustny). Jeżeli w dalszym ciągu rozpatrywać będziemy którykolwiek z tych procesów, np. zbrojenie, to mogą w nim występować następujące operacje: prostowanie żelaza, cięcie, gięcie, transport i montaż.

Zdjęcie klucza

Czynności stanowią składową część operacji, np. gięcie żelaza będzie się składać z następujących czynności: ułożenie pręta na warsztacie, założenie klucza zbrójarskiego, gięcie, zdjęcie klucza, odłożenie pręta na bok. Ruchy są to składowe elementy czynności, np. ułożenie pręta na warsztacie może się składać z następujących ruchów: podejście do pręta, ujęcie go, podejście do warsztatu, ułożenie pręta na warsztacie, dosunięcie pręta do oporu (opinie o programie).

Z powyższego wynika, że budowlany proces produkcyjny można podzielić pod względem technologicznym i organizacyjnym na szereg części składowych, różniących się między sobą zakresem i rodzajami robót. Różne z tych części składowych mogą być wykonywane przez różne jednostki wykonawcze, których skład jest uzależniony od rodzaju danego procesu.
W dalszym ciągu zajmiemy się określeniem tych jednostek wykonawczych oraz ich rodzajami (segregator aktów prawnych).

Podstawowym czynnikiem, mającym decydujący wpływ na przebieg produkcji budowlanej jest żywa siła robocza - człowiek, świadomy swoich celów i zadań, posiadający określone umiejętności i doświadczenie produkcyjne, umiejący posługiwać się narzędziami produkcji.
Praca w budownictwie może być wykonywana przez robotników pracujących indywidualnie lub w zespołach.
Praca indywidualna została obecnie w budownictwie niemal całkowicie zaniechana, wobec przekonania się o bezspornej wyższości pracy zespołowej.

System pracy zespołowej polega na tworzeniu zespołów składających się z robotników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych (pomocnicy). Robotnicy wykwalifikowani i pomocnicy ściśle ze sobą współpracują przy wykonaniu robót (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 8 Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 9 Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 10
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 11
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 12 Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 13 Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 14
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Maszyny cyfrowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami