Blog

Blacha ołowiana zdjęcie nr 2
08.04.2019

Wątpliwości związane z treścią decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

W artykule znajdziesz:

Wątpliwości związane z treścią decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

Postępowanie związane z wyjaśnianiem wątpliwości w zakresie treści decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych przebiega zgodnie z art. 113 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (program na komputer). Według tego dokumentu wszelkie wątpliwości muszą być rozstrzygane na żądanie organu egzekucyjnego lub innej strony i zawsze muszą mieć formę postanowienia. Wyjaśnienie jest zawsze wymagane w sytuacji, gdy wydana decyzja nie jest jednoznaczna lub jest ona na tyle zawiła, że ustalenie sensu rozstrzygnięcia sprawy jest utrudnione. W celu realizacji obowiązków, które zostały nałożone przez ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, Polska Izba Inżynierów Budownictwa w razie pojawienia się wątpliwości, jest zobowiązana do wydawania opinii w zakresie obowiązywania uprawnień także na żądania jednej ze stron postępowania (program na telefon).

Postępowanie dotyczące wyjaśnienia

Blacha ołowiana zdjęcie nr 3
Wątpliwości związane z treścią decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych

Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest prawnym następcą organów administracji państwowej w sprawach związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Instytucja jako jedyna ma prawo do wydawania postanowień w związku z uprawnienia, które zostały wydane przez jej organy oraz organy poprzednio uprawnione. Postanowienia prawomocne są integralną częścią decyzji i muszą być uznawane przez wszystkie organy, które orzekają w sprawach indywidualnych (program na egzamin ustny).
Postępowanie dotyczące wyjaśnienia treści decyzji w drodze postępowania jest wszczynane na żądanie strony (promocja 3 w 1). Stroną może być organ egzekucyjny lub osoba fizyczna, która legitymuje są taką decyzją i ma wątpliwości z nią związane. Wyjaśnienie może być wydane w dowolnym czasie, a w postępowaniu obowiązuje zasada dwuinstancyjności (segregator). Organem I instancji jest miejscowo właściwa komisja kwalifikacyjna okręgowej izby inżynierów budownictwa, a organem II instancji jest Krajowa Komisja Kwalifikacyjna (opinie). Każde postanowienie wydane przez te organy musi być uzasadnione i doręczone stronom na piśmie. Postępowanie może być utrzymane w mocy, uchylone lub umorzone przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Blacha ołowiana zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Blacha ołowiana zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Blacha ołowiana zdjęcie nr 8 Blacha ołowiana zdjęcie nr 9 Blacha ołowiana zdjęcie nr 10
Blacha ołowiana zdjęcie nr 11
Blacha ołowiana zdjęcie nr 12 Blacha ołowiana zdjęcie nr 13 Blacha ołowiana zdjęcie nr 14
Blacha ołowiana zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Blacha ołowiana zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Blacha ołowiana zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami