Blog
Wątpliwości związane z treścią decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Wątpliwości związane z treścią decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych
Postępowanie związane z wyjaśnianiem wątpliwości w zakresie treści decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych przebiega zgodnie z art. 113 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (program na komputer). Według tego dokumentu wszelkie wątpliwości muszą być rozstrzygane na żądanie organu egzekucyjnego lub innej strony i zawsze muszą mieć formę postanowienia. Wyjaśnienie jest zawsze wymagane w sytuacji, gdy wydana decyzja nie jest jednoznaczna lub jest ona na tyle zawiła, że ustalenie sensu rozstrzygnięcia sprawy jest utrudnione. W celu realizacji obowiązków, które zostały nałożone przez ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, Polska Izba Inżynierów Budownictwa w razie pojawienia się wątpliwości, jest zobowiązana do wydawania opinii w zakresie obowiązywania uprawnień także na żądania jednej ze stron postępowania (program na telefon).
Postępowanie dotyczące wyjaśnienia
Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest prawnym następcą organów administracji państwowej w sprawach związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Instytucja jako jedyna ma prawo do wydawania postanowień w związku z uprawnienia, które zostały wydane przez jej organy oraz organy poprzednio uprawnione. Postanowienia prawomocne są integralną częścią decyzji i muszą być uznawane przez wszystkie organy, które orzekają w sprawach indywidualnych (program na egzamin ustny).
Postępowanie dotyczące wyjaśnienia treści decyzji w drodze postępowania jest wszczynane na żądanie strony (promocja 3 w 1). Stroną może być organ egzekucyjny lub osoba fizyczna, która legitymuje są taką decyzją i ma wątpliwości z nią związane. Wyjaśnienie może być wydane w dowolnym czasie, a w postępowaniu obowiązuje zasada dwuinstancyjności (segregator). Organem I instancji jest miejscowo właściwa komisja kwalifikacyjna okręgowej izby inżynierów budownictwa, a organem II instancji jest Krajowa Komisja Kwalifikacyjna (opinie). Każde postanowienie wydane przez te organy musi być uzasadnione i doręczone stronom na piśmie. Postępowanie może być utrzymane w mocy, uchylone lub umorzone przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32