Blog
Wciąganie gruntu do wnętrza płaszcza
W artykule znajdziesz:
Wciąganie gruntu do wnętrza płaszcza
W piaskach i żwirach nadwyżka wydobytego gruntu w stosunku do objętości studni może dojść do 25% przy studniach grubościennych oraz do 50% przy studniach cienkościennych, w gruntach kurzawkowych nadwyżka ta może przekroczyć nawet 100%. W gruntach spoistych nadwyżka jest niewielka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy opuszczaniu płaszcza nieostrożne intensywne pompowanie wody ze
studni, zwłaszcza w gruntach sypkich, może spowodować uszkodzenie już istniejących, sąsiadujących budowli. Jeżeli obok studni mają być wzniesione inne, płycej posadowione budowle, zaleca się prace budowlane rozpocząć od wykonania studni. Uniknie się wtedy osiadania gruntu pod już gotowymi budowlami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wciąganie gruntu do wnętrza płaszcza może być zmniejszone, jeżeli pompowanie prowadzi się z zastosowaniem filtrów zatrzymujących piasek, a smok pompy umieści się w specjalnej studzience czerpalnej.
Należy zwrócić uwagę, że rozluźnienie gruntu otaczającego płaszcz jest niekorzystne również i z tego powodu, że zwiększa ilość robót ziemnych, wykonywanych we wnętrzu płaszcza, oraz utrudnia utrzymanie go w pozycji pionowej w czasie zagłębiania.
Jeżeli przy opuszczaniu płaszcza z odpompowywaniem wody zostanie zaobserwowane zapadanie się terenu dookoła studni lub jeżeli ilość wydobytego gruntu znacznie przekroczy objętość wnętrza zagłębionej części płaszcza, wówczas zaleca się przerwać pompowanie wody, a dalsze wybieranie gruntu z wnętrza studni wykonywać pod wodą (uprawnienia budowlane).
Grunt z wnętrza studni wybiera się równomiernie na całym obwodzie studni jednocześnie.
Często daje dobre wyniki wykonanie w dnie studni wgłębienia o głębokości równej 2/s szerokości studni. Wówczas ostrze noża ścina wąski pas gruntu pozostałego na obwodzie i grunt ten zsuwa się do wgłębienia.
Wydobywanie i usuwanie gruntu
W mniejszych studniach opuszczanych na głębokość 10-15 m grunt wydobywa się najczęściej za pomocą narzędzi ręcznych: łopat, kilofów i drągów. Do wyciągania gruntu używa się kołowrotków z nawiniętą liną, do której uwiązane są dwa wiadra. Gdy jedno wiadro napełnia się w studni, wówczas drugie wiadro opróżnia się na górze (program egzamin ustny).
Przy głębokościach większych należy dążyć do zmechanizowania pracy, stosując odpowiednie urządzenia.
Po dojściu do wody gruntowej należy ustalić, czy dalsze zagłębianie studni można prowadzić z odpompowywaniem wody.
Jeżeli warunki gruntowo-wodne pozwalają na pompowanie, wówczas instalujemy najczęściej pompę odśrodkową. Umieszcza się ją na wsporniku położonym na wewnętrznej stronie dolnej sekcji płaszcza. Pompa zagłębia się wraz ze studnią, a wysokość ssania nie ulega zmianie (opinie o programie).
Wydobywanie i usuwanie gruntu z wnętrza studni odbywa się na sucho. Taki sposób prowadzenia robót przy zagłębianiu studni jest najkorzystniejszy.
Znane są przypadki, gdy dookoła studni stosowane jest obniżenie poziomu wody gruntowej z pomocą studzien depresyjnych lub igłofiltrów i wybieranie gruntu z wnętrza płaszcza odbywa się również na sucho.
Sposób ten stosuje się wówczas, gdy na terenie budowy i dla innych obiektów potrzebne jest zastosowanie depresji, np. przy budowie wiaduktu lub tunelu pod jezdnią, gdy fundamenty płytkie budowane są przy obniżeniu poziomu wód gruntowych, a obok ma być również wykonana studnia retencyjna, przyjmująca wody opadowe z nawierzchni tunelu. W zwykłych jednak warunkach zastosowanie depresji, zwłaszcza głębokiej i trwającej czas dłuższy bywa nieopłacalne i nie zawsze korzystne, gdyż pociąga za sobą osiadanie gruntów i wynikające z tego ujemne skutki dla istniejących i wznoszonych budowli (segregator aktów prawnych).
W wielu przypadkach pod nawodnionymi gruntami sypkimi zalegają grunty spoiste, w których studnia ma być zagłębiona. Wówczas wskazane jest zagłębianie studni „na mokro” poprzez piaski, a następnie wypompowanie wody z wnętrza płaszcza i prowadzenie dalszego opuszczania studni na sucho (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32