Blog
Wdrożenia włókien stalowych
W artykule znajdziesz:
Przez dodatek włóknisty rozumie się tu materiał o silnie wydłużonym kształcie. W praktyce są to składniki, których długość jest co najmniej 50 razy większa od wymiarów poprzecznych. Powszechnie stosowane są już w święcie włókna azbestowe, które w połączeniu z cementem i wodą dają znany materiał zwany azbestocementem. Aktualnie prowadzi się szerokie badania nad stosowaniem włókien szklanych, z tworzyw sztucznych, z wełen mineralnych i ze stali (program uprawnienia budowlane na komputer). Spośród wymienionych najpoważniej zaawansowane są badania i praktyczne wdrożenia włókien stalowych. Są to odcinki o długości 20-50 mm pochodzące z pocięcia cienkiego drutu stalowego o średnicy 0,15-0.50 mm. Efektywność wykorzystania drucików zależy od ich przyczepności do betonu i ułożenia się w stosunku do kierunku działania naprężeń. W praktyce więcej uwagi zwraca się na kształt drucików, a ułożenie pozostawia się losowi, mieszając włókna razem z pozostałymi składnika mi w betoniarce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na rysunku 7-13 pokazano kilka przykładów stosowanych drucików (uprawnienia budowlane). W Polsce dokonano kilku wdrożeń praktycznych oraz prowadzi się badania głównie na betonach z drucikami prostymi gładkimi lub chropowatymi i z drucikami falistymi o stosunku długości do średnicy 80-M50, przy czym stosuje się głównie drut o średnicy 0,25 mm [33]. Podane parametry uznano w niektórych krajach za optymalne. Ilość dodawanego drutu ograniczona jest dwoma wartościami. Minimalna wynika z zauważalnych efektów stosowania drutu, a maksymalna z urabialności mieszanki i możliwości upakowania drutu w mieszance (program egzamin ustny). Dla betonów drobnoziarnistych (ziarna kruszywa do 5 mm) minimalna ilość drucików wynosi 1,5, a maksymalna 2,3% wykorzystuje się go głównie do produkcji farb i betonów komórkowych.
Działanie spulchniające
Działanie spulchniające pochodzi stąd, że aluminium reaguje w alkalicznym środowisku cementowym wydzielając wodór w postaci drobnych pęcherzyków, które działają rozpychają- co w okresie, gdy mieszanka jeszcze nie uległa związaniu (opinie o programie). Pomimo przewidywania zastosowania domieszek lub dodatków projektuje się skład betonu w pierwszej fazie na wymaganą wytrzymałość R “, tak jak dla betonu zwykłego. Następnie drogą prób wprowadza się korekty w składzie wynikające z zastosowania domieszek lub dodatków. Ogólna zasada jest taka, że wytrzymałość betonu na ściskanie nie może ulec obniżeniu w wyniku zastosowania domieszki więcej niż o 10% [26].
Gdy domieszka powoduje wzrost wytrzymałości na ściskanie, normy budowlane dopuszczają obniżenie ilości cementu o taką ilość, aby zapewniona została wytrzymałość założona. Domieszki mają różną trwałość i różne właściwości. Dlatego przed przystąpieniem do ich stosowania należy zapoznać się szczegółowo z instrukcjami lub prospektami wydawanymi przez producentów. Polskie normy budowlane zakazują stosowania domieszek bez uprzedniej laboratoryjnej weryfikacji ich działania w konkretnym przypadku, tj. rzeczywiście użytych składników betonu i rzeczywistych warunków wykonawstwa (segregator aktów prawnych).
Sytuację gospodarczą i demograficzną polskiej wsi oraz jej strukturę przestrzenną charakteryzują następujące dane:
- ogólna powierzchnia kraju - 312 000 km2, w tym powierzchnia użytków rolnych 20 321 000 ha, zaś lasów 7 750 000 ha;
- na ogólną liczbę ludności, która w 1961 r. przekroczyła 30 min osób, około 15,5 min, a więc przeszło 51% zamieszkiwało w osiedlach wiejskich;
- statystycznie obliczona struktura zatrudnienia w 1960 r. wykazała, że rolnictwo było źródłem utrzymania ponad 11,2 min osób, co stanowiło w tym czasie 38,2% ludności kraju;
- struktura gospodarstw’ rolnych (wg danych z czerwca 1961 r. wskazała:
- około 10 220 gospodarstw’ państwowych i spółdzielczych, obejmujących grunty o powierzchni ok. 3,3 min ha (w tymi 2,7 min ha użytków rolnych),
- około 3,6 min gospodarstw indywidualnych, obejmujących resztę gruntów, przy czym znaczna część gospodarstw zrzeszonych w ponad 25 000 kółek rolniczych, stanowiących jedną z form socjalistycznej przebudowy wsi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32